Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hraniční porucha osobnosti. Co znamená slovo Hraniční porucha osobnosti z kategorie Psychologie?

Co je Hraniční porucha osobnosti?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Hraniční porucha osobnosti

Hraniční porucha osobnosti, jinak také hraniční osobnostní porucha, zkratka BPD (Borderline Personality Disorder), je závažná duševní porucha, která ovlivňuje způsob, jakým jedinec myslí, cítí a navazuje mezilidské vztahy. Tato porucha je často spojována s emocionální nestabilitou, impulsivitou, problémy s identitou a intenzivními, někdy nestálými mezilidskými vztahy. Lidé s hraniční poruchou osobnosti mohou prožívat extrémní změny nálad, které se mohou střídat během několika minut nebo hodin. Tyto změny mohou být způsobeny i drobnými událostmi a mohou vést k intenzivním pocitům, jako je hněv, smutek nebo úzkost. Osoby s BPD často zažívají pocit nejistoty a změny v tom, kým skutečně jsou. Mají tendenci hledat svou identitu a mohou si měnit zájmy, cíle a názory podle toho, koho právě mají kolem sebe. Tito jedinci mají často problémy v udržování stabilních vztahů. Mohou mít sklony k intenzivním a nestabilním vztahům, které se mohou rychle měnit mezi ideálním obdivem a zklamáním. Může jim být těžké tolerovat opuštění a mohou se snažit zabránit jeho nastání za každou cenu.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti mohou projevovat impulzivní chování, jako je náhlé utrácení peněz, riskantní sexuální aktivity, nezodpovědné jednání nebo užívání drog. Také mohou mít tendenci vidět svět v černobílých, extrémních termínech. Mohou rychle reagovat na situace a lidi buď jako zcela pozitivní nebo zcela negativní. Na začátku si mohou postižení jedinci idealizovat sebe nebo někoho jiného, ale časem mohou tento pohled změnit na devalvaci, kdy vidí tyto osoby jako negativní nebo bezcenné. Léčba hraniční poruchy může zahrnovat psychoterapii, farmakoterapii a podporu vytvoření zvládacích strategií pro řízení emocí a vytváření mezilidských vztahů.


Co je to Hraniční porucha osobnosti? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hraniční porucha osobnosti. Co znamená slovo Hraniční porucha osobnosti z kategorie Psychologie?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Hraniční porucha osobnosti patří do kategorie psychologie

Klíčová slova: termín, terminus technicus, odborný výraz, názvosloví, definice, synonymum, formulace, co je to Hraniční porucha osobnosti?, definice pojmu, Hraniční porucha osobnosti, co znamená, pojem, význam slova, přesný výraz, odborné názvosloví, terminologie, wiki, slovník


Pojem Hraniční porucha osobnosti je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat heslo Hraniční porucha osobnosti ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Hraniční porucha osobnosti ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Hraniční porucha osobnosti ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Hraniční porucha osobnosti ve Wikipedii

Vyhledat pojem Hraniční porucha osobnosti ve Wikislovníku

Hledat slovo Hraniční porucha osobnosti ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hraniční porucha osobnosti například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Z předchozího textu jste se dozvěděli jaká je definice termínu Hraniční porucha osobnosti? resp. co znamená výraz Hraniční porucha osobnosti? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hraniční porucha osobnosti, odpověď na dotaz co je to Hraniční porucha osobnosti?. Víte např. kdo to je Zpátečník? Znáte a víte kdo je Isambard Kingdom Brunel? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než psychologie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie psychologie, čakry a žena, hraniční porucha osobnosti, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.