Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Čabajka. Co znamená pojem Čabajka z kategorie Jídlo?

Co to je Čabajka? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Čabajka

Čabajka, celým názvem čabajská klobása, je druh maďarské uzeniny, tradiční v národní kuchyni. Má výraznou zvláštní chuť, je ostrá a červené barvy. Počátky její výroby sahají do 18. století, kdy ji vyrobili přistěhovalci ze Slovenska ve městech Békéscsaba a Gyula.
Materiálem pro přípravu je vepřové maso, používá se bůček a libové maso v poměru 1 : 2. Maso je nakládáno do cukru a soli a musí se marinovat v chladném prostředí po několik dní. Pak se umele a ve stejném poměru se přidá sladká a pálivá paprika, kmín a česnek. Výsledný produkt se natlačí do střívek přírodního původu a udí se ve studeném kouři na dřevě ovocných stromů. Udit by se mělo až do té doby, kdy se čabajka vysuší natolik, aby se dala zlomit rukou. Měla by být dlouhá přes 20 cm a označena stužkou s maďarskými barvami. Hodí se ke snězení za studena nebo k dozdobení nebo ochucení dalších pokrmů. Čabajka získala chráněné zeměpisné označení udělované EU, certifikát PGI.


Co je to Čabajka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Čabajka. Co znamená pojem Čabajka z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Čabajka patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: terminologie, Čabajka, terminus technicus, definice, přesný význam, formulace, co to je, slovník, synonymum, wiki, definice pojmu, lexikon, význam pojmu, co je to Čabajka?, pojem, přesný výraz, odborné názvosloví, Jídlo


Pojem Čabajka je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Čabajka? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Čabajská klobása nebo čabajka (maďarsky Csabai kolbász) je uzenina typická pro maďarskou kuchyni. Vyznačuje se sytě červenou barvou a specifickou ostrou chutí. Začali ji vyrábět v 18. století slovenští přistěhovalci ve městě Békéscsaba a okolí (zvláště vynikl po roce 1858 výrobek jatek ve městě Gyula, takže se někdy používá pro čabajku také označení Gyulai).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít pojem Čabajka na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čabajka ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čabajka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Čabajka na Youtube

Vyhledat výraz Čabajka ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Čabajka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Čabajka například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Čabajka? resp. co znamená Čabajka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čabajka, odpověď na dotaz co je to Čabajka?. Víte např. kdo to je Houmles? Znáte a víte kdo je Kouzelník Žito? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Jídlo). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.