Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Čabajka. Co znamená pojem Čabajka z kategorie Jídlo?

Co to je Čabajka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Čabajka?

Čabajka, celým názvem čabajská klobása, je druh maďarské uzeniny, tradiční v národní kuchyni. Má výraznou zvláštní chuť, je ostrá a červené barvy. Počátky její výroby sahají do 18. století, kdy ji vyrobili přistěhovalci ze Slovenska ve městech Békéscsaba a Gyula.
Materiálem pro přípravu je vepřové maso, používá se bůček a libové maso v poměru 1 : 2. Maso je nakládáno do cukru a soli a musí se marinovat v chladném prostředí po několik dní. Pak se umele a ve stejném poměru se přidá sladká a pálivá paprika, kmín a česnek. Výsledný produkt se natlačí do střívek přírodního původu a udí se ve studeném kouři na dřevě ovocných stromů. Udit by se mělo až do té doby, kdy se čabajka vysuší natolik, aby se dala zlomit rukou. Měla by být dlouhá přes 20 cm a označena stužkou s maďarskými barvami. Hodí se ke snězení za studena nebo k dozdobení nebo ochucení dalších pokrmů. Čabajka získala chráněné zeměpisné označení udělované EU, certifikát PGI.


Co je to Čabajka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Čabajka. Co znamená pojem Čabajka z kategorie Jídlo?

Texty mohou obsahovat chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Čabajka můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Čabajka je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: odborné názvosloví, heslo, wiki, co znamená, Čabajka, synonymum, slovo, slovník, informace, definice, Jídlo, terminologie, co to je, pojem, odborný výraz, názvosloví, vysvětlení, popis


Pojem Čabajka je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Čabajka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Čabajská klobása nebo čabajka (maďarsky Csabai kolbász) je uzenina typická pro maďarskou kuchyni. Vyznačuje se sytě červenou barvou a specifickou ostrou chutí. Začali ji vyrábět v 18. století slovenští přistěhovalci ve městě Békéscsaba a okolí (zvláště vynikl po roce 1858 výrobek jatek ve městě Gyula, takže se někdy používá pro čabajku také označení Gyulai).

Linky na jiné informační zdroje

Hledat slovo Čabajka ve Wikislovníku

Hledat termín Čabajka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Čabajka na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čabajka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Čabajka ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Čabajka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Čabajka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Čabajka? resp. co znamená Čabajka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čabajka, odpověď na dotaz co je to Čabajka?. Víte např. kdo to je Jehova? Znáte a víte kdo je Nora Fridrichová? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Jídlo). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.