Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kyslík. Co znamená odborný pojem Kyslík z kategorie Chemie?

Co je to Kyslík? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kyslík?

Kyslík je nejrozšířenějším chemickým prvkem na Zemi. Jeho chemickou značkou je O. Pokud se vyskytuje v normálních podmínkách, jedná se o plyn o dvou atomech a bez barvy. Velmi ochotně reaguje s dalšími prvky kromě halogenů. Pokud probíhá slučovací reakce s kyslíkem, vzniká při ní velké teplo. Kyslík se vyskytuje hlavně ve sloučeninách, oxidech. Může jít o oxidy nekovů, které bývají většinou plynné a kyselinotvorné. Slabě kyselé tvrdé látky krystalického charakteru jsou oxidy polokovů. Oxidy kovů jsou látky krystalické, mají vysokou teplotu tání, iontovou strukturu a jsou zásadotvorné. Některé oxidy s vodou nereagují a nevytvoří ani zásady ani kyseliny, označují se jako netečné.
K dalším sloučeninám patří peroxidy, superoxidy a ozonidy. V přírodě se kyslík nachází především ve vzduchu a ve většině sloučenin, hlavně ve vodě. Kyslík tvoří skoro polovinu zemské kůry, je obsažen přibližně ve 4000 nerostů. Kyslík se vyrábí i průmyslově, používá se hlavně v metalurgickém průmyslu, raketové technice a v potravinářství. Mnohem více se využívají sloučeniny kyslíku.


Co je to Kyslík? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kyslík. Co znamená odborný pojem Kyslík z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Kyslík s přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Kyslík patří do kategorie chemie

Klíčová slova: popis, termín, synonymum, odborné názvosloví, chemie, informace, co znamená, význam slova, formulace, přesný význam, Kyslík, slovník, terminus technicus, slovo, definice, chemie, terminologie, pojem


Pojem Kyslík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyslík? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kyslík (chemická značka O, latinsky Oxygenium) je plynný chemický prvek, tvořící druhou hlavní složku zemské atmosféry. Je biogenním prvkem a jeho přítomnost je nezbytná pro existenci většiny živých organismů na této planetě. Autorem jeho českého názvu je Jan Svatopluk Presl. Při dýchání vzduchu o obsahu kyslíku větším než 75 % (za normálního atmosférického tlaku) však dochází k většinou nenávratnému poškození plic.

Jiné zdroje informací o pojmu Kyslík

Najít výraz Kyslík ve Wikislovníku

Vyhledat termín Kyslík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Kyslík ve Wikizdrojích

Najít pojem Kyslík ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kyslík ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Kyslík na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyslík například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Kyslík? resp. co znamená Kyslík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyslík, odpověď na dotaz co je to Kyslík?. Víte např. kdo to je Hater? Znáte a víte kdo je David Lynch? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?