Co je to?
Odborný výraz, definice slova Marokánka. Co znamená pojem Marokánka z kategorie Jídlo?

Co je Marokánka? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Marokánka?

Marokánka je zkrácený název marokánské placičky, jednoho z oblíbených druhů vánočního cukroví. Pochází z Arábie, kam se dostala ze severu Afriky. Proto nese název marokánka. Původně se však nejednalo o vánoční cukroví, ale díky kontaktům arabského a evropského světa se marokánky dostaly i do evropské kuchyně a jsou spojovány právě s časem Vánoc. Připravují se v mnoha provedeních, v arabských zemích dokonce s hašišem. Oblibu si získaly nejen svou chutí, ale i méně náročnou přípravou. Lze je také běžně zakoupit v cukrárnách nebo objednat různé varianty v e-shopech. Pro výrobu mohou být použity různé suroviny, ale původní recept uvádí datle, ořechy, med, kakao a vanilku. U nás je často používán cukr, rozinky, pomerančová a citronová kůra, kandované ovoce, mandle kokos a na namáčení čokoláda. Marokánky patří sice ke sladkým potravinám, ale pokud se při přípravě použije minimum cukru, jsou zdravější. Výslednou sladkost zajistí použití datlí. Sušené ovoce a ořechy také patří ke zdravějším potravinám. Někdy se do marokánek přidávají arašídy, ty však mohou vyvolat alergické reakce. Podobné marokánkám jsou italské florentýnky, které byl také ovlivněny blízkostí arabských zemí.
Receptů je mnoho, často se vynechávají datle. Základní hmotu tvoří mléko, mouka, cukr, sůl a máslo. Směs je nutno důkladně promíchat a dovést k varu. Pak se za stálého míchání vaří přibližně tři minuty, dokud nezhoustne. Potom se do směsi zamíchají rozinky, mandle, ořechy a kůra nebo sušené ovoce. Těsto musí zchladnout. Malé hromádky se pak pečou na pečícím papíru v troubě vyhřáté na 180 stupňů. Placičky se pečou cca 20 minut. Vychladlé marokánky se pak máčejí v čokoládě.


Odborný výraz, definice slova Marokánka. Co znamená pojem Marokánka z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Marokánka s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Marokánka se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: význam slova, vysvětlení, Marokánka, názvosloví, co to je, odborný výraz, definice pojmu, jídlo, význam, informace, slovo, synonymum, význam pojmu, formulace, wiki, slovník, přesný výraz, co je to Marokánka?


Pojem Marokánka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Marokánka?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Marokánka (marokánská placička) je tvrdá sladká placička arabského původu.
Původní receptura obsahovala kromě medu, oříšků, datlí, cukru, kakaa a vanilky ještě hašiš, který v Česku v běžně prodávaných marokánkách nenajdete (hašiš je v České republice ilegální drogou). Průmyslově vyráběné marokánky obvykle místo datlí obsahují levnější citronovou nebo pomerančovou kůru naloženou v cukru a rozinky a místo oříšků arašídy. Marokánky také bývají z jedné strany potřené čokoládou, respektive tukovou kakaovou polevou. Existuje řada domácích receptů na marokánky, které obsahují rozmanité množství ingrediencí, například kondenzované mléko, kandované nebo sušené ovoce, mandle, kokos ad. V domácím prostředí jsou připravovány zejména v období Vánoc coby jeden z druhů vánočního cukroví.
Podobné složení jako marokánky mají i původem italské florentýnky, které někteří lidé s marokánkami zaměňují.

Další možné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Marokánka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Marokánka ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Marokánka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Marokánka ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Marokánka ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Marokánka ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Marokánka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Právě nyní již víte jaký je význam slova Marokánka? resp. co je to Marokánka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Marokánka, odpověď na dotaz co je to Marokánka?. Víte např. kdo to je Joaquin Phoenix? Znáte a víte kdo je Phil Collins? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto hledat termín Marokánka hledat i v jiných kategoriích (než jídlo). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.