Co je to?
Definice odborného termínu, slova Marokánka. Co znamená pojem Marokánka z kategorie Jídlo?

Co je Marokánka?

Co znamená termín Marokánka? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Marokánka je zkrácený název marokánské placičky, jednoho z oblíbených druhů vánočního cukroví. Pochází z Arábie, kam se dostala ze severu Afriky. Proto nese název marokánka. Původně se však nejednalo o vánoční cukroví, ale díky kontaktům arabského a evropského světa se marokánky dostaly i do evropské kuchyně a jsou spojovány právě s časem Vánoc. Připravují se v mnoha provedeních, v arabských zemích dokonce s hašišem. Oblibu si získaly nejen svou chutí, ale i méně náročnou přípravou. Lze je také běžně zakoupit v cukrárnách nebo objednat různé varianty v e-shopech. Pro výrobu mohou být použity různé suroviny, ale původní recept uvádí datle, ořechy, med, kakao a vanilku. U nás je často používán cukr, rozinky, pomerančová a citronová kůra, kandované ovoce, mandle kokos a na namáčení čokoláda. Marokánky patří sice ke sladkým potravinám, ale pokud se při přípravě použije minimum cukru, jsou zdravější. Výslednou sladkost zajistí použití datlí. Sušené ovoce a ořechy také patří ke zdravějším potravinám. Někdy se do marokánek přidávají arašídy, ty však mohou vyvolat alergické reakce. Podobné marokánkám jsou italské florentýnky, které byl také ovlivněny blízkostí arabských zemí.
Receptů je mnoho, často se vynechávají datle. Základní hmotu tvoří mléko, mouka, cukr, sůl a máslo. Směs je nutno důkladně promíchat a dovést k varu. Pak se za stálého míchání vaří přibližně tři minuty, dokud nezhoustne. Potom se do směsi zamíchají rozinky, mandle, ořechy a kůra nebo sušené ovoce. Těsto musí zchladnout. Malé hromádky se pak pečou na pečícím papíru v troubě vyhřáté na 180 stupňů. Placičky se pečou cca 20 minut. Vychladlé marokánky se pak máčejí v čokoládě.


Co je to Marokánka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Marokánka. Co znamená pojem Marokánka z kategorie Jídlo?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Marokánka sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Marokánka patří do sekce jídlo

Klíčová slova: Marokánka, význam slova, odborné názvosloví, slovo, termín, lexikon, terminus technicus, heslo, jídlo, odborný výraz, informace, co to je, jídlo, synonymum, co znamená, terminologie, popis, význam pojmu


Pojem Marokánka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Marokánka? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Marokánka (marokánská placička) je tvrdá sladká placička arabského původu.
Původní receptura obsahovala kromě medu, oříšků, datlí, cukru, kakaa a vanilky ještě hašiš, který v Česku v běžně prodávaných marokánkách nenajdete (hašiš je v České republice ilegální drogou). Průmyslově vyráběné marokánky obvykle místo datlí obsahují levnější citronovou nebo pomerančovou kůru naloženou v cukru a rozinky a místo oříšků arašídy. Marokánky také bývají z jedné strany potřené čokoládou, respektive tukovou kakaovou polevou. Existuje řada domácích receptů na marokánky, které obsahují rozmanité množství ingrediencí, například kondenzované mléko, kandované nebo sušené ovoce, mandle, kokos ad. V domácím prostředí jsou připravovány zejména v období Vánoc coby jeden z druhů vánočního cukroví.
Podobné složení jako marokánky mají i původem italské florentýnky, které někteří lidé s marokánkami zaměňují.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Marokánka ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Marokánka ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Marokánka na Google.cz

Hledat frázi Marokánka ve Wikislovníku

Najít pojem Marokánka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Marokánka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Marokánka například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená Marokánka? resp. co se přesně ukrývá za slovem Marokánka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Marokánka, odpověď na dotaz co je to Marokánka?. Víte např. kdo to je Žoldnéř? Znáte a víte kdo je Přímý příbuzný? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledání odborného pojmu Marokánka i v jiné kategorii než je sekce jídlo. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.