Co je to?
Výraz, termín, definice slova HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Co je HDP? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova HDP

Když se rozloží kratka HDP, dostaneme slovní spojení hrubý domácí produkt. Tento ekonomický pojem vyjadřuje celkovou finanční hodnotu statků a služeb, která vznikla na území zkoumaného státu ve stanoveném období. Často se tento ukazatel používá pro určování kvality ekonomiky území. HDP lze vypočítat hned několika způsoby. Existuje výrobková, výdajová a důchodová metoda.


Co je to HDP? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu HDP? Pak se o ní podělte s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín HDP je v kategorii ekonomie

Klíčová slova: ekonomie, lexikon, přesný výraz, pojem, co to je, přesný význam, terminus technicus, definice, wiki, slovo, slovník, heslo, popis, vysvětlení, názvosloví, definice pojmu, význam, význam slova


Pojem HDP je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem HDP? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Časovým obdobím bývá obvykle rok. V mezinárodních srovnáních se také používá HDP na obyvatele (HDP na hlavu).
Produkt je toková veličina (udává se v penězích za určité časové období). Na rozdíl od bohatství, které představuje stav, představuje produkt přírůstek bohatství. Z analýz vyplývá příčinná souvislost HDP se spotřebou energie (HDP je tedy téměř vyjádřením míry spotřeby bez ohledu na kvalitu produktu).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat termín HDP ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem HDP na Youtube

Zkusit najít výraz HDP ve Wikislovníku

Vyhledat slovo HDP ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo HDP ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo HDP ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo HDP například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste zjistili jaká je definice slova HDP? resp. co vlastně znamená slovo HDP? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu HDP, odpověď na dotaz co je to HDP?. Víte např. kdo to je Jouda? Znáte a víte kdo je Hejtman? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín HDP hledat i v jiných kategoriích (než ekonomie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.