Co je to?
Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Co to je HDP? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu HDP?

Když se rozloží kratka HDP, dostaneme slovní spojení hrubý domácí produkt. Tento ekonomický pojem vyjadřuje celkovou finanční hodnotu statků a služeb, která vznikla na území zkoumaného státu ve stanoveném období. Často se tento ukazatel používá pro určování kvality ekonomiky území. HDP lze vypočítat hned několika způsoby. Existuje výrobková, výdajová a důchodová metoda.


Co je to HDP? Význam slova, termín, Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín HDP? Potom se o definici podělte s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz HDP se nachází v kategorii ekonomie

Klíčová slova: názvosloví, přesný výraz, slovník, význam, HDP, význam pojmu, synonymum, definice pojmu, odborný výraz, co to je, ekonomie, vysvětlení, popis, definice, odborné názvosloví, formulace, terminus technicus, co je to HDP?


Pojem HDP je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem HDP? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Časovým obdobím bývá obvykle rok. V mezinárodních srovnáních se také používá HDP na obyvatele (HDP na hlavu).
Produkt je toková veličina (udává se v penězích za určité časové období). Na rozdíl od bohatství, které představuje stav, představuje produkt přírůstek bohatství. Z analýz vyplývá příčinná souvislost HDP se spotřebou energie (HDP je tedy téměř vyjádřením míry spotřeby bez ohledu na kvalitu produktu).

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat výraz HDP na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem HDP ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo HDP ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem HDP ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo HDP ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo HDP ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo HDP například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už víte co znamená slovo HDP? resp. co je to HDP? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu HDP, odpověď na dotaz co je to HDP?. Víte např. kdo to je Jeptiška? Znáte a víte kdo je Čarodejnice? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín HDP i v jiné kategorii než v ekonomie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.