Co je to?
Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Co to je HDP? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu HDP

Když se rozloží kratka HDP, dostaneme slovní spojení hrubý domácí produkt. Tento ekonomický pojem vyjadřuje celkovou finanční hodnotu statků a služeb, která vznikla na území zkoumaného státu ve stanoveném období. Často se tento ukazatel používá pro určování kvality ekonomiky území. HDP lze vypočítat hned několika způsoby. Existuje výrobková, výdajová a důchodová metoda.


Co je to HDP? Význam slova, termín, Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu HDP sdílejte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín HDP je v kategorii Ekonomie

Klíčová slova: pojem, význam slova, wiki, Ekonomie, význam, informace, popis, co to je, odborný výraz, formulace, odborné názvosloví, slovník, názvosloví, slovo, přesný význam, synonymum, co je to HDP?, termín


Pojem HDP je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem HDP? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Časovým obdobím bývá obvykle rok. V mezinárodních srovnáních se také používá HDP na obyvatele (HDP na hlavu).
Produkt je toková veličina (udává se v penězích za určité časové období). Na rozdíl od bohatství, které představuje stav, představuje produkt přírůstek bohatství. Z analýz vyplývá příčinná souvislost HDP se spotřebou energie (HDP je tedy téměř vyjádřením míry spotřeby bez ohledu na kvalitu produktu).

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem HDP na Youtube

Vyhledat slovo HDP ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo HDP ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo HDP ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo HDP ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem HDP ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo HDP například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova HDP? resp. jaká je definice slova HDP? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu HDP, odpověď na dotaz co je to HDP?. Víte např. kdo to je Podiatr? Znáte a víte kdo je Hejtman? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu HDP i v jiných kategoriích (než Ekonomie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.