Co je to?
Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Co to je HDP? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu HDP

Když se rozloží kratka HDP, dostaneme slovní spojení hrubý domácí produkt. Tento ekonomický pojem vyjadřuje celkovou finanční hodnotu statků a služeb, která vznikla na území zkoumaného státu ve stanoveném období. Často se tento ukazatel používá pro určování kvality ekonomiky území. HDP lze vypočítat hned několika způsoby. Existuje výrobková, výdajová a důchodová metoda.


Co je to HDP? Význam slova, termín, Definice výrazu HDP. Co znamená odborný pojem HDP z kategorie Ekonomie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz HDP se nachází v sekci Ekonomie

Klíčová slova: co znamená, odborné názvosloví, vysvětlení, odborný výraz, heslo, formulace, lexikon, Ekonomie, význam slova, co je to HDP?, definice pojmu, pojem, popis, HDP, význam pojmu, význam, co to je, wiki


Pojem HDP je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co označuje termín HDP? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Časovým obdobím bývá obvykle rok. V mezinárodních srovnáních se také používá HDP na obyvatele (HDP na hlavu).
Produkt je toková veličina (udává se v penězích za určité časové období). Na rozdíl od bohatství, které představuje stav, představuje produkt přírůstek bohatství. Z analýz vyplývá příčinná souvislost HDP se spotřebou energie (HDP je tedy téměř vyjádřením míry spotřeby bez ohledu na kvalitu produktu).

Další možné informační zdroje

Hledat slovo HDP na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo HDP ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz HDP ve Wikislovníku

Vyhledat heslo HDP ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem HDP ve Wikimedia Commons

Najít termín HDP ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo HDP například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu HDP? resp. co vlastně znamená slovo HDP? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu HDP, odpověď na dotaz co je to HDP?. Víte např. kdo to je Sekerník? Znáte a víte kdo je Hejtman? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Ekonomie). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.