Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kalorie. Co znamená odborný pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Co je to Kalorie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Kalorie

Kalorie je označení pro starší jednotku energie, kterou postupně nahradila jednotka soustavy SI – joul. Kalorie se používá pro údaje o energetické hodnotě u potravin. Je definována jako množství energie, které zvýší teplotu 1 gramu vody z původních 14,5 stupňů C na 15,5 stupňů C.
Nejčastěji se kalorie užívá v násobcích – kilokaloriích. Jako jednotka se velice často užívá v dietologii, kde se můžeme setkat jak s kaloriemi, tak jouly.


Co je to Kalorie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kalorie. Co znamená odborný pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s blízkými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Kalorie je v sekci fyzika

Klíčová slova: fyzika, vysvětlení, význam, popis, přesný výraz, pojem, definice, odborný výraz, wiki, význam pojmu, heslo, Kalorie, fyzika, terminus technicus, terminologie, synonymum, co znamená, slovo


Pojem Kalorie je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kalorie? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Kalorie (značka cal) je jednotka energie, dnes již většinou nahrazená joulem, který je jednotkou soustavy SI. Kalorie patří mezi tzv. zakázané jednotky. V praxi se objevuje hlavně při vyjadřování energetické hodnoty potravin (kde se ovšem obvykle používá její násobek kilokalorie). Původní kalorii definoval francouzský chemik Henri Victor Regnault jako množství tepla, potřebného k ohřátí 1 g vody z 0 °C na 1 °C. Později byla definována střední kalorie jako setina tepla, potřebného k ohřátí gramu vody z 0 °C na 100 °C. Nakonec byla přijata definice uvedená v úvodu tohoto článku, odpovídající skoro přesně střední kalorii. Původní Regnaultova kalorie byla 1,008 x větší než střední kalorie.

Další možné informační zdroje

Najít heslo Kalorie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Kalorie ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Kalorie na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalorie ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Kalorie ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Kalorie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalorie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste zjistili jaká je definice slova Kalorie? resp. co znamená výraz Kalorie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalorie, odpověď na dotaz co je to Kalorie?. Víte např. kdo to je Prokurátor? Znáte a víte kdo je Ťulpas? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Kalorie i v jiných kategoriích (než fyzika). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.