Co je to?
Definice výrazu Kalorie. Co znamená odborný pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Co je Kalorie? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Kalorie

Kalorie je označení pro starší jednotku energie, kterou postupně nahradila jednotka soustavy SI – joul. Kalorie se používá pro údaje o energetické hodnotě u potravin. Je definována jako množství energie, které zvýší teplotu 1 gramu vody z původních 14,5 stupňů C na 15,5 stupňů C.
Nejčastěji se kalorie užívá v násobcích – kilokaloriích. Jako jednotka se velice často užívá v dietologii, kde se můžeme setkat jak s kaloriemi, tak jouly.


Co je to Kalorie? Význam slova, termín, Definice výrazu Kalorie. Co znamená odborný pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Kalorie? se známými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Kalorie je v sekci fyzika

Klíčová slova: formulace, význam slova, informace, popis, heslo, význam, slovo, Kalorie, co to je, pojem, lexikon, slovník, fyzika, co znamená, wiki, význam pojmu, odborné názvosloví, definice


Pojem Kalorie je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kalorie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kalorie (značka cal) je jednotka energie, dnes již většinou nahrazená joulem, který je jednotkou soustavy SI. Kalorie patří mezi tzv. zakázané jednotky. V praxi se objevuje hlavně při vyjadřování energetické hodnoty potravin (kde se ovšem obvykle používá její násobek kilokalorie). Původní kalorii definoval francouzský chemik Henri Victor Regnault jako množství tepla, potřebného k ohřátí 1 g vody z 0 °C na 1 °C. Později byla definována střední kalorie jako setina tepla, potřebného k ohřátí gramu vody z 0 °C na 100 °C. Nakonec byla přijata definice uvedená v úvodu tohoto článku, odpovídající skoro přesně střední kalorii. Původní Regnaultova kalorie byla 1,008 x větší než střední kalorie.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalorie ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Kalorie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Kalorie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Kalorie ve vyhledávači Qwant

Najít termín Kalorie ve Wikizdrojích

Najít pojem Kalorie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalorie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Teď už víte co znamená slovo Kalorie? resp. co označuje slovo Kalorie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalorie, odpověď na dotaz co je to Kalorie?. Víte např. kdo to je Veterinář? Znáte a víte kdo je Puntičkář? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Kalorie i v jiných kategoriích (než fyzika). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.