Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kalorie. Co znamená pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Co je to Kalorie? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Kalorie?

Kalorie je označení pro starší jednotku energie, kterou postupně nahradila jednotka soustavy SI – joul. Kalorie se používá pro údaje o energetické hodnotě u potravin. Je definována jako množství energie, které zvýší teplotu 1 gramu vody z původních 14,5 stupňů C na 15,5 stupňů C.
Nejčastěji se kalorie užívá v násobcích – kilokaloriích. Jako jednotka se velice často užívá v dietologii, kde se můžeme setkat jak s kaloriemi, tak jouly.


Co je to Kalorie? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kalorie. Co znamená pojem Kalorie z kategorie Fyzika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Kalorie? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kalorie je v kategorii Fyzika

Klíčová slova: definice pojmu, heslo, slovo, pojem, význam pojmu, Kalorie, popis, vysvětlení, odborné názvosloví, lexikon, odborný výraz, formulace, co je to Kalorie?, informace, co to je, Fyzika, význam slova, terminus technicus


Pojem Kalorie je v kategorii Fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kalorie? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kalorie (značka cal) je jednotka energie, dnes již většinou nahrazená joulem, který je jednotkou soustavy SI. Kalorie patří mezi tzv. zakázané jednotky. V praxi se objevuje hlavně při vyjadřování energetické hodnoty potravin (kde se ovšem obvykle používá její násobek kilokalorie). Původní kalorii definoval francouzský chemik Henri Victor Regnault jako množství tepla, potřebného k ohřátí 1 g vody z 0 °C na 1 °C. Později byla definována střední kalorie jako setina tepla, potřebného k ohřátí gramu vody z 0 °C na 100 °C. Nakonec byla přijata definice uvedená v úvodu tohoto článku, odpovídající skoro přesně střední kalorii. Původní Regnaultova kalorie byla 1,008 x větší než střední kalorie.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat výraz Kalorie ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kalorie ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Kalorie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Kalorie na Google.cz

Zkusit najít termín Kalorie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalorie ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalorie například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Kalorie? resp. jaký je přesný význam slova Kalorie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalorie, odpověď na dotaz co je to Kalorie?. Víte např. kdo to je Záchranář? Znáte a víte kdo je Frigida? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Kalorie v jiné sekci než Fyzika. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.