Co je to?
Definice odborného termínu, slova Labrys. Co znamená pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Co je to Labrys? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Labrys

Labrys, jinak také pelekus, sagaris neb bipennis je název pro obostrannou sekeru, kterou znali již starověcí Řekové a Římané. Oboustranná sekera je také symbolem, který se objevil již v době bronzové a vyskytoval se na uměleckých předmětech, v náboženství a bájesloví více národů, Mínojců, Thráků, obyvatel Byzantské říše.
S labrysem je zobrazován například bájný hrdina Théseus. Afričané ho ve svých bájích přiřadili bohovi Sango. Kréťané tuto sekeru používali jako obřadní při obětech zvířat. Jako symbol byl labrys použit i řeckými fašisty.


Co je to Labrys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Labrys. Co znamená pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Labrys? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Labrys je v kategorii nástroje

Klíčová slova: heslo, definice, definice pojmu, nástroje, odborný výraz, synonymum, terminus technicus, terminologie, co znamená, pojem, co je to Labrys?, popis, wiki, slovník, význam, co to je, odborné názvosloví, Labrys


Pojem Labrys je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Labrys? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Labrys (2. pád labrydy) je termín pro oboustrannou sekeru. Starověcí Řekové v době klasické ji nazývali pelekus (πέλεκυς) nebo sagaris. Starověkým Římanům byla známá pod názvem bipennis.
Jako symbol se objevuje počínaje dobou bronzovou v umění, mytologii a náboženství Mínojské civilizace, Thrákie a Byzantské říše. Také se objevuje v africké mytologii Yorùbá jako symbol boha Sango (taktéž Xango či Šango).
Měla své rituální funkce při obětování zvířat, používala se kupř. na starověké Krétě v Mínojské kultuře – je známá z pověsti o mytologickém hrdinovi Théseovi.
V novodobé historii se stala symbolem řeckých fašistů.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat pojem Labrys ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Labrys ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Labrys na Youtube

Najít pojem Labrys ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Labrys ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Labrys na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Labrys například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste zjistili co znamená Labrys? resp. co přesně označuje termín Labrys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Labrys, odpověď na dotaz co je to Labrys?. Víte např. kdo to je Petr Novotný? Znáte a víte kdo je Martin Hosták? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie nástroje. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..