Co je to?
Výraz, termín, definice slova Labrys. Co znamená odborný pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Co je to Labrys? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Labrys?

Labrys, jinak také pelekus, sagaris neb bipennis je název pro obostrannou sekeru, kterou znali již starověcí Řekové a Římané. Oboustranná sekera je také symbolem, který se objevil již v době bronzové a vyskytoval se na uměleckých předmětech, v náboženství a bájesloví více národů, Mínojců, Thráků, obyvatel Byzantské říše.
S labrysem je zobrazován například bájný hrdina Théseus. Afričané ho ve svých bájích přiřadili bohovi Sango. Kréťané tuto sekeru používali jako obřadní při obětech zvířat. Jako symbol byl labrys použit i řeckými fašisty.


Co je to Labrys? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Labrys. Co znamená odborný pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Labrys s kolegy na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Labrys je v kategorii nástroje

Klíčová slova: význam pojmu, slovo, heslo, význam slova, Labrys, termín, definice pojmu, odborné názvosloví, informace, co je to Labrys?, význam, nástroje, odborný výraz, lexikon, co znamená, pojem, formulace, vysvětlení


Pojem Labrys je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Labrys dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Labrys (2. pád labrydy) je termín pro oboustrannou sekeru. Starověcí Řekové v době klasické ji nazývali pelekus (πέλεκυς) nebo sagaris. Starověkým Římanům byla známá pod názvem bipennis.
Jako symbol se objevuje počínaje dobou bronzovou v umění, mytologii a náboženství Mínojské civilizace, Thrákie a Byzantské říše. Také se objevuje v africké mytologii Yorùbá jako symbol boha Sango (taktéž Xango či Šango).
Měla své rituální funkce při obětování zvířat, používala se kupř. na starověké Krétě v Mínojské kultuře – je známá z pověsti o mytologickém hrdinovi Théseovi.
V novodobé historii se stala symbolem řeckých fašistů.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat slovo Labrys ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Labrys na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Labrys ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Labrys ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Labrys ve Wikislovníku

Hledat slovo Labrys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Labrys například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Labrys? resp. co se skrývá pod slovem Labrys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Labrys, odpověď na dotaz co je to Labrys?. Víte např. kdo to je Podolog? Znáte a víte kdo je Paraplegik? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než nástroje). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..