Co je to?
Definice odborného termínu, slova Labrys. Co znamená pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Co je Labrys? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Labrys

Labrys, jinak také pelekus, sagaris neb bipennis je název pro obostrannou sekeru, kterou znali již starověcí Řekové a Římané. Oboustranná sekera je také symbolem, který se objevil již v době bronzové a vyskytoval se na uměleckých předmětech, v náboženství a bájesloví více národů, Mínojců, Thráků, obyvatel Byzantské říše.
S labrysem je zobrazován například bájný hrdina Théseus. Afričané ho ve svých bájích přiřadili bohovi Sango. Kréťané tuto sekeru používali jako obřadní při obětech zvířat. Jako symbol byl labrys použit i řeckými fašisty.


Co je to Labrys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Labrys. Co znamená pojem Labrys z kategorie Nástroje?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text napsán pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Labrys sdílet s ostatními na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Labrys patří do sekce nástroje

Klíčová slova: odborný výraz, nástroje, význam slova, definice, názvosloví, pojem, význam pojmu, význam, informace, lexikon, co znamená, co to je, vysvětlení, co je to Labrys?, termín, heslo, definice pojmu, popis


Pojem Labrys je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Labrys? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Labrys (2. pád labrydy) je termín pro oboustrannou sekeru. Starověcí Řekové v době klasické ji nazývali pelekus (πέλεκυς) nebo sagaris. Starověkým Římanům byla známá pod názvem bipennis.
Jako symbol se objevuje počínaje dobou bronzovou v umění, mytologii a náboženství Mínojské civilizace, Thrákie a Byzantské říše. Také se objevuje v africké mytologii Yorùbá jako symbol boha Sango (taktéž Xango či Šango).
Měla své rituální funkce při obětování zvířat, používala se kupř. na starověké Krétě v Mínojské kultuře – je známá z pověsti o mytologickém hrdinovi Théseovi.
V novodobé historii se stala symbolem řeckých fašistů.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat výraz Labrys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Labrys ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Labrys na Youtube

Hledat termín Labrys ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Labrys ve Wikimedia Commons

Najít slovo Labrys na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Labrys například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Labrys? resp. co je to Labrys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Labrys, odpověď na dotaz co je to Labrys?. Víte např. kdo to je Juraj Ďuriš? Znáte a víte kdo je Antonín Běla? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto hledat termín Labrys hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..