Co je to?
Definice výrazu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Co je Inzulín?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Inzulín

Inzulín je pojmenování hormonu, který je vytvářen slinivkou. Na jeho vzniku se podílí buňky Langerhansových ostrůvků. Inzulín je zodpovědný za snižování koncentrace cukru v krvi. Inzulin byl objeven počátkem 20. století a znamenal přelomový pokrok v léčbě cukrovky. Výroba inzulínu u nás začala v roce 1926.
Běžně se inzulín aplikuje injekčně, v nemocnicích bývá využívána i metoda aplikace infúzí. Diabetici používají k aplikaci inzulínu inzulínové pero.


Co je to Inzulín? Význam slova, termín, Definice výrazu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Inzulín můžete samozřejmě sdílet s ostatními na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Inzulín je v sekci lékařství

Klíčová slova: Inzulín, přesný význam, terminus technicus, význam pojmu, definice pojmu, názvosloví, co je to Inzulín?, termín, lékařství, wiki, heslo, vysvětlení, co to je, popis, pojem, odborný výraz, definice, význam slova


Pojem Inzulín je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Inzulín můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

nzulin (též insulin, inzulín, z lat. insula, ostrov) je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má opačnou funkci než glukagon, je tedy jeho antagonista.
Inzulinem se také léčí diabetici, kteří mají vlastního inzulinu nedostatek. Aplikuje se podkožně prostřednictvím injekcí, inzulinových per nebo inzulinových pump. Inzulin nelze podávat ústy, protože bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí na kratší peptidy, a tím se jeho katalytický účinek deaktivuje.

Další možné informační zdroje

Vyhledat termín Inzulín ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Inzulín ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Inzulín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Inzulín ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Inzulín na Google.cz

Hledat videa s názvem Inzulín na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Inzulín například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co to je Inzulín? resp. co je to Inzulín? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Inzulín, odpověď na dotaz co je to Inzulín?. Víte např. kdo to je Daniel Kroupa? Znáte a víte kdo je Ivo Lukačovič? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Inzulín i jinde než v sekci než v lékařství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Africký lékař, inzulín, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.