Co je to?
Výraz, termín, definice slova Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Co je to Inzulín? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Inzulín

Inzulín je pojmenování hormonu, který je vytvářen slinivkou. Na jeho vzniku se podílí buňky Langerhansových ostrůvků. Inzulín je zodpovědný za snižování koncentrace cukru v krvi. Inzulin byl objeven počátkem 20. století a znamenal přelomový pokrok v léčbě cukrovky. Výroba inzulínu u nás začala v roce 1926.
Běžně se inzulín aplikuje injekčně, v nemocnicích bývá využívána i metoda aplikace infúzí. Diabetici používají k aplikaci inzulínu inzulínové pero.


Co je to Inzulín? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s kolegy na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Inzulín je v kategorii lékařství

Klíčová slova: co to je, slovo, názvosloví, odborné názvosloví, odborný výraz, terminologie, přesný význam, význam slova, co znamená, wiki, definice, vysvětlení, pojem, informace, co je to Inzulín?, lékařství, přesný výraz, význam


Pojem Inzulín je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Inzulín? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

nzulin (též insulin, inzulín, z lat. insula, ostrov) je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má opačnou funkci než glukagon, je tedy jeho antagonista.
Inzulinem se také léčí diabetici, kteří mají vlastního inzulinu nedostatek. Aplikuje se podkožně prostřednictvím injekcí, inzulinových per nebo inzulinových pump. Inzulin nelze podávat ústy, protože bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí na kratší peptidy, a tím se jeho katalytický účinek deaktivuje.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat výraz Inzulín ve Wikizdrojích

Hledat termín Inzulín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Inzulín ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Inzulín ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Inzulín ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Inzulín na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Inzulín například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Inzulín? resp. co se skrývá pod slovem Inzulín? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Inzulín, odpověď na dotaz co je to Inzulín?. Víte např. kdo to je Petr Iljič Čajkovskij? Znáte a víte kdo je Josif Stalin? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.