Co je to?
Odborný výraz, definice slova Inzulín. Co znamená pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Co je Inzulín? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Inzulín?

Inzulín je pojmenování hormonu, který je vytvářen slinivkou. Na jeho vzniku se podílí buňky Langerhansových ostrůvků. Inzulín je zodpovědný za snižování koncentrace cukru v krvi. Inzulin byl objeven počátkem 20. století a znamenal přelomový pokrok v léčbě cukrovky. Výroba inzulínu u nás začala v roce 1926.
Běžně se inzulín aplikuje injekčně, v nemocnicích bývá využívána i metoda aplikace infúzí. Diabetici používají k aplikaci inzulínu inzulínové pero.


Co je to Inzulín? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Inzulín. Co znamená pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s ostatními prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Inzulín se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: terminologie, terminus technicus, názvosloví, co znamená, synonymum, slovník, lékařství, co je to Inzulín?, přesný význam, formulace, pojem, wiki, odborný výraz, heslo, popis, slovo, definice pojmu, význam pojmu


Pojem Inzulín je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Inzulín?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

nzulin (též insulin, inzulín, z lat. insula, ostrov) je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má opačnou funkci než glukagon, je tedy jeho antagonista.
Inzulinem se také léčí diabetici, kteří mají vlastního inzulinu nedostatek. Aplikuje se podkožně prostřednictvím injekcí, inzulinových per nebo inzulinových pump. Inzulin nelze podávat ústy, protože bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí na kratší peptidy, a tím se jeho katalytický účinek deaktivuje.

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat frázi Inzulín ve Wikislovníku

Najít slovo Inzulín ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Inzulín ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Inzulín ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Inzulín na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Inzulín ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Inzulín například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Nyní už nejspíš víte co to je Inzulín? resp. co je to Inzulín? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Inzulín, odpověď na dotaz co je to Inzulín?. Víte např. kdo to je Specialista logistiky? Znáte a víte kdo je Luděk Sekyra? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Inzulín v jiné sekci než lékařství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.