Co je to?
Definice výrazu, termínu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Co je to Inzulín? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Inzulín?

Inzulín je pojmenování hormonu, který je vytvářen slinivkou. Na jeho vzniku se podílí buňky Langerhansových ostrůvků. Inzulín je zodpovědný za snižování koncentrace cukru v krvi. Inzulin byl objeven počátkem 20. století a znamenal přelomový pokrok v léčbě cukrovky. Výroba inzulínu u nás začala v roce 1926.
Běžně se inzulín aplikuje injekčně, v nemocnicích bývá využívána i metoda aplikace infúzí. Diabetici používají k aplikaci inzulínu inzulínové pero.


Co je to Inzulín? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Inzulín patří do kategorie Lékařství

Klíčová slova: vysvětlení, co to je, termín, názvosloví, význam pojmu, slovo, pojem, co znamená, přesný význam, význam slova, slovník, Lékařství, popis, odborné názvosloví, terminologie, přesný výraz, Lékařství, synonymum


Pojem Inzulín je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Inzulín?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

nzulin (též insulin, inzulín, z lat. insula, ostrov) je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má opačnou funkci než glukagon, je tedy jeho antagonista.
Inzulinem se také léčí diabetici, kteří mají vlastního inzulinu nedostatek. Aplikuje se podkožně prostřednictvím injekcí, inzulinových per nebo inzulinových pump. Inzulin nelze podávat ústy, protože bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí na kratší peptidy, a tím se jeho katalytický účinek deaktivuje.

Pro další informace o termínu Inzulín zkuste tyto odkazy

Hledat heslo Inzulín ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Inzulín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Inzulín ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Inzulín ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Inzulín ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Inzulín ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Inzulín například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Inzulín? resp. co se skrývá pod slovem Inzulín? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Inzulín, odpověď na dotaz co je to Inzulín?. Víte např. kdo to je Petra Kvitová? Znáte a víte kdo je Oldřich Rambousek? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Lékařství). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.