Co je to?
Definice výrazu, termínu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Co je to Inzulín? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Inzulín?

Inzulín je pojmenování hormonu, který je vytvářen slinivkou. Na jeho vzniku se podílí buňky Langerhansových ostrůvků. Inzulín je zodpovědný za snižování koncentrace cukru v krvi. Inzulin byl objeven počátkem 20. století a znamenal přelomový pokrok v léčbě cukrovky. Výroba inzulínu u nás začala v roce 1926.
Běžně se inzulín aplikuje injekčně, v nemocnicích bývá využívána i metoda aplikace infúzí. Diabetici používají k aplikaci inzulínu inzulínové pero.


Co je to Inzulín? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Inzulín. Co znamená odborný pojem Inzulín z kategorie Lékařství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Inzulín je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: význam slova, terminus technicus, odborné názvosloví, co je to Inzulín?, pojem, formulace, synonymum, význam pojmu, popis, wiki, slovník, vysvětlení, co to je, přesný význam, heslo, co znamená, Lékařství, Lékařství


Pojem Inzulín je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Inzulín píše následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

nzulin (též insulin, inzulín, z lat. insula, ostrov) je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulin má opačnou funkci než glukagon, je tedy jeho antagonista.
Inzulinem se také léčí diabetici, kteří mají vlastního inzulinu nedostatek. Aplikuje se podkožně prostřednictvím injekcí, inzulinových per nebo inzulinových pump. Inzulin nelze podávat ústy, protože bílkovinná molekula inzulinu se činností enzymů v trávicím ústrojí rozštěpí na kratší peptidy, a tím se jeho katalytický účinek deaktivuje.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Inzulín ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Inzulín ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Inzulín ve Wikimedia Commons

Najít slovo Inzulín ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Inzulín ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Inzulín ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Inzulín například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Inzulín? resp. jaký je přesný význam slova Inzulín? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Inzulín, odpověď na dotaz co je to Inzulín?. Víte např. kdo to je Barytonista? Znáte a víte kdo je Hmyzožravec? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Lékařství). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.