Co je to?
Definice výrazu Uznání dluhu. Co znamená odborný pojem Uznání dluhu z kategorie Právo?

Co to je Uznání dluhu? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Uznání dluhu

Právní dokument, ve kterém dlužník písemně vyjadřuje, že uznává k určitému datu svůj dluh vůči věřiteli. Toto právní ujednání má jednostranný charakter, dlužník v něm potvrzuje existenci svého dluhu. Jedná se o stvrzení závazku, na jehož základě vzniká právní domněnka na existenci a trvání dluhu v určitém okamžiku a době. Vystavení dokumentu zjednodušuje situaci věřiteli, který tak nemusí dokazovat, že tu nějaký dluh trvá, toto důkazní břemeno na sebe převzal dlužník. Zároveň musíme zdůraznit. že se zde nejedná o zánik původního již existujícího dluhu a vznik dluhu nového, ale o potvrzení trvání stávajícího dluhu. Nemusí přitom jít vždy pouze o finanční závazky, ale i dluhy vyjadřované v nepeněžní formě. Uznání dluhu je listinou, musí tedy být vždy v písemné formě. Text musí vyjadřovat, že dluh je uznáván a z jakých důvodů a v jaké výši. Není nutné výslovně citovat důvod dluhu, ale je třeba, aby ho bylo možné dovodit. Stačí tedy například bude-li text obsahovat odkaz na upomínku k zaplacení. Variantou uznání dluhu je také notářský zápis, ve kterém může být zahrnuta i klauzule podle které dlužník dává svolení, že když nedojde ke včasnému splacení dluhu, může na něj věřitel uvalit exekuci. U nás se uznání dluhu jako právní institut objevuje poprvé v občanském zákoníku vydaném roku 1950. Další verze občanského zákoníku z roku 1964 ho ale opět vypustila, aby se zde znovu objevil při novelizaci v roce 1991. Do dnes platného občanského zákoníku je uznání dluhu zahrnuto.


Definice výrazu Uznání dluhu. Co znamená odborný pojem Uznání dluhu z kategorie Právo?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Uznání dluhu patří do sekce Právo

Klíčová slova: definice, co to je, vysvětlení, wiki, termín, synonymum, Uznání dluhu, formulace, lexikon, terminologie, co je to Uznání dluhu?, co znamená, Právo, Právo, názvosloví, informace, definice pojmu, přesný výraz


Pojem Uznání dluhu je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít termín Uznání dluhu ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Uznání dluhu ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Uznání dluhu ve Wikipedii

Hledat slovo Uznání dluhu ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Uznání dluhu ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Uznání dluhu ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Uznání dluhu například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Uznání dluhu? resp. jaká je definice slova Uznání dluhu? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Uznání dluhu, odpověď na dotaz co je to Uznání dluhu?. Víte např. kdo to je Antropolog? Znáte a víte kdo je Cajzl? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Uznání dluhu i v jiných kategoriích (než Právo). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.