Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Co je to Lutein? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Lutein?

Lutein převzal svůj název z latinského slova žlutý = luteus. Jedná se o původní žluté barvivo, které lze nalézt v rostlinách, především v listové zelenině nebo žlutě kvetoucích rostlinách. Lutein patří mezi karotenoidy. Má svou úlohu při fotosyntéze, kde přeměňuje přebytek světla na teplo.
Zvířata získávají lutein z potravy a ukládají ho v tucích. Lutein má antioxidační účinky a příznivě působí na zrak, kdy chrání oční sítnici proti působení volných radikálů.


Co je to Lutein? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Lutein patří do kategorie Lékařství

Klíčová slova: přesný výraz, co to je, Lutein, význam pojmu, Lékařství, odborný výraz, wiki, význam, pojem, vysvětlení, názvosloví, popis, terminologie, definice pojmu, heslo, co je to Lutein?, slovník, odborné názvosloví


Pojem Lutein je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lutein? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Lutein (z latinského luteus - žlutý) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Je izomerem zeaxantinu, tzn. že s ním má stejný sumární vzorec, ale liší se ve vnitřní struktuře (konkrétně odlišném umístění dvojné vazby), což odlišuje jejich chemické resp. biochemické vlastnosti. Lutein je produkován výhradně rostlinami a stejně jako u ostatních xanthofylů jej lze nalézt ve větším množství v listové zelenině - zejména v kapustě či špenátu. Značné množství luteinu lze nalézt ve žlutých květech rostlin rodu Tropaeolum (lichořeřišnice) a také v pampeliškách či vodnicích. V rostlinách tento xanthofyl hraje roli v usměrňování světlem vyvolané energie při fotosyntéze, a to zejména v časech silnějšího světelného záření (odstraňování následků světelného stresu rostlin). Světelný nadbytek energie je skrze lutein resp. zeaxantin přeměňován na teplo pomocí xanthofylového cyklu.

Další možné informační zdroje

Hledat heslo Lutein ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Lutein ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Lutein na Youtube

Vyhledat slovo Lutein na Google.cz

Zkusit najít heslo Lutein ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lutein ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Lutein například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Lutein? resp. jaká je definice termínu Lutein? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lutein, odpověď na dotaz co je to Lutein?. Víte např. kdo to je Hokynář? Znáte a víte kdo je Tereza Pergnerová? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Lékařství). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.