Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Co je to Lutein? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Lutein

Lutein převzal svůj název z latinského slova žlutý = luteus. Jedná se o původní žluté barvivo, které lze nalézt v rostlinách, především v listové zelenině nebo žlutě kvetoucích rostlinách. Lutein patří mezi karotenoidy. Má svou úlohu při fotosyntéze, kde přeměňuje přebytek světla na teplo.
Zvířata získávají lutein z potravy a ukládají ho v tucích. Lutein má antioxidační účinky a příznivě působí na zrak, kdy chrání oční sítnici proti působení volných radikálů.


Co je to Lutein? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Lutein sdílejte s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Lutein je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: co je to Lutein?, lexikon, Lutein, co to je, odborný výraz, slovo, wiki, význam pojmu, pojem, slovník, přesný výraz, vysvětlení, názvosloví, význam, synonymum, odborné názvosloví, definice pojmu, formulace


Pojem Lutein je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Lutein?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lutein (z latinského luteus - žlutý) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Je izomerem zeaxantinu, tzn. že s ním má stejný sumární vzorec, ale liší se ve vnitřní struktuře (konkrétně odlišném umístění dvojné vazby), což odlišuje jejich chemické resp. biochemické vlastnosti. Lutein je produkován výhradně rostlinami a stejně jako u ostatních xanthofylů jej lze nalézt ve větším množství v listové zelenině - zejména v kapustě či špenátu. Značné množství luteinu lze nalézt ve žlutých květech rostlin rodu Tropaeolum (lichořeřišnice) a také v pampeliškách či vodnicích. V rostlinách tento xanthofyl hraje roli v usměrňování světlem vyvolané energie při fotosyntéze, a to zejména v časech silnějšího světelného záření (odstraňování následků světelného stresu rostlin). Světelný nadbytek energie je skrze lutein resp. zeaxantin přeměňován na teplo pomocí xanthofylového cyklu.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Lutein ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lutein ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lutein ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Lutein ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Lutein ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Lutein ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lutein například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Lutein? resp. co přesně znamená slovo Lutein? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lutein, odpověď na dotaz co je to Lutein?. Víte např. kdo to je Evangelík? Znáte a víte kdo je Ester Ledecká? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Lékařství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.