Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Co je to Lutein? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Lutein?

Lutein převzal svůj název z latinského slova žlutý = luteus. Jedná se o původní žluté barvivo, které lze nalézt v rostlinách, především v listové zelenině nebo žlutě kvetoucích rostlinách. Lutein patří mezi karotenoidy. Má svou úlohu při fotosyntéze, kde přeměňuje přebytek světla na teplo.
Zvířata získávají lutein z potravy a ukládají ho v tucích. Lutein má antioxidační účinky a příznivě působí na zrak, kdy chrání oční sítnici proti působení volných radikálů.


Co je to Lutein? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Lutein? Pak se o ní podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Lutein patří do sekce Lékařství

Klíčová slova: co to je, wiki, názvosloví, přesný význam, co znamená, význam slova, terminus technicus, přesný výraz, vysvětlení, Lékařství, odborný výraz, formulace, slovo, význam pojmu, synonymum, význam, lexikon, popis


Pojem Lutein je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lutein? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Lutein (z latinského luteus - žlutý) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Je izomerem zeaxantinu, tzn. že s ním má stejný sumární vzorec, ale liší se ve vnitřní struktuře (konkrétně odlišném umístění dvojné vazby), což odlišuje jejich chemické resp. biochemické vlastnosti. Lutein je produkován výhradně rostlinami a stejně jako u ostatních xanthofylů jej lze nalézt ve větším množství v listové zelenině - zejména v kapustě či špenátu. Značné množství luteinu lze nalézt ve žlutých květech rostlin rodu Tropaeolum (lichořeřišnice) a také v pampeliškách či vodnicích. V rostlinách tento xanthofyl hraje roli v usměrňování světlem vyvolané energie při fotosyntéze, a to zejména v časech silnějšího světelného záření (odstraňování následků světelného stresu rostlin). Světelný nadbytek energie je skrze lutein resp. zeaxantin přeměňován na teplo pomocí xanthofylového cyklu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lutein ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Lutein na Youtube

Vyhledat výraz Lutein ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Lutein ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Lutein ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lutein ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Lutein například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Lutein? resp. jaký je přesný význam slova Lutein? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lutein, odpověď na dotaz co je to Lutein?. Víte např. kdo to je Kněz? Znáte a víte kdo je Tereza Pergnerová? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Lékařství U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.