Co je to?
Odborný výraz, definice slova Lutein. Co znamená slovo Lutein z kategorie Lékařství?

Co je Lutein?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Lutein?

Lutein převzal svůj název z latinského slova žlutý = luteus. Jedná se o původní žluté barvivo, které lze nalézt v rostlinách, především v listové zelenině nebo žlutě kvetoucích rostlinách. Lutein patří mezi karotenoidy. Má svou úlohu při fotosyntéze, kde přeměňuje přebytek světla na teplo.
Zvířata získávají lutein z potravy a ukládají ho v tucích. Lutein má antioxidační účinky a příznivě působí na zrak, kdy chrání oční sítnici proti působení volných radikálů.


Co je to Lutein? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Lutein. Co znamená slovo Lutein z kategorie Lékařství?

Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Lutein patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: odborný výraz, formulace, heslo, slovník, co to je, význam pojmu, lexikon, terminologie, terminus technicus, význam slova, lékařství, wiki, definice, definice pojmu, termín, názvosloví, informace, význam


Pojem Lutein je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Lutein dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Lutein (z latinského luteus - žlutý) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Je izomerem zeaxantinu, tzn. že s ním má stejný sumární vzorec, ale liší se ve vnitřní struktuře (konkrétně odlišném umístění dvojné vazby), což odlišuje jejich chemické resp. biochemické vlastnosti. Lutein je produkován výhradně rostlinami a stejně jako u ostatních xanthofylů jej lze nalézt ve větším množství v listové zelenině - zejména v kapustě či špenátu. Značné množství luteinu lze nalézt ve žlutých květech rostlin rodu Tropaeolum (lichořeřišnice) a také v pampeliškách či vodnicích. V rostlinách tento xanthofyl hraje roli v usměrňování světlem vyvolané energie při fotosyntéze, a to zejména v časech silnějšího světelného záření (odstraňování následků světelného stresu rostlin). Světelný nadbytek energie je skrze lutein resp. zeaxantin přeměňován na teplo pomocí xanthofylového cyklu.

Další možné informační zdroje

Najít výraz Lutein ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lutein ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Lutein ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Lutein ve vyhledávači Yahoo

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lutein ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Lutein na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Lutein například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní už nejspíš víte co znamená slovo Lutein? resp. jaký je přesný význam slova Lutein? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lutein, odpověď na dotaz co je to Lutein?. Víte např. kdo to je Horský vůdce? Znáte a víte kdo je Josef Zíma? Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Můžete se proto pokusit najít heslo Lutein i v jiné sekci než v lékařství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, medikamenty, lutein, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.