Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Co je to Lutein? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Lutein

Lutein převzal svůj název z latinského slova žlutý = luteus. Jedná se o původní žluté barvivo, které lze nalézt v rostlinách, především v listové zelenině nebo žlutě kvetoucích rostlinách. Lutein patří mezi karotenoidy. Má svou úlohu při fotosyntéze, kde přeměňuje přebytek světla na teplo.
Zvířata získávají lutein z potravy a ukládají ho v tucích. Lutein má antioxidační účinky a příznivě působí na zrak, kdy chrání oční sítnici proti působení volných radikálů.


Co je to Lutein? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lutein. Co znamená pojem Lutein z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lutein se nachází v sekci Lékařství

Klíčová slova: synonymum, názvosloví, heslo, odborný výraz, lexikon, informace, wiki, význam pojmu, popis, definice, odborné názvosloví, Lékařství, pojem, Lékařství, přesný výraz, slovo, Lutein, co je to Lutein?


Pojem Lutein je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lutein? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lutein (z latinského luteus - žlutý) je žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy. Je izomerem zeaxantinu, tzn. že s ním má stejný sumární vzorec, ale liší se ve vnitřní struktuře (konkrétně odlišném umístění dvojné vazby), což odlišuje jejich chemické resp. biochemické vlastnosti. Lutein je produkován výhradně rostlinami a stejně jako u ostatních xanthofylů jej lze nalézt ve větším množství v listové zelenině - zejména v kapustě či špenátu. Značné množství luteinu lze nalézt ve žlutých květech rostlin rodu Tropaeolum (lichořeřišnice) a také v pampeliškách či vodnicích. V rostlinách tento xanthofyl hraje roli v usměrňování světlem vyvolané energie při fotosyntéze, a to zejména v časech silnějšího světelného záření (odstraňování následků světelného stresu rostlin). Světelný nadbytek energie je skrze lutein resp. zeaxantin přeměňován na teplo pomocí xanthofylového cyklu.

Pro více informací o heslu Lutein zkuste navštívit tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lutein ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Lutein ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Lutein na Youtube

Hledat heslo Lutein ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Lutein ve Wikizdrojích

Najít výraz Lutein ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lutein například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Lutein? resp. co znamená slovo Lutein? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lutein, odpověď na dotaz co je to Lutein?. Víte např. kdo to je Kyborg? Znáte a víte kdo je Ester Ledecká? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.