Co je to?
Výraz, termín, definice slova Scholastika. Co znamená odborný pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Co je to Scholastika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Scholastika

Scholastika je proud filozofického myšlení, středověká filozofie 11. až 15. století, která vládla především na západoevropských univerzitách. Pojmenování pochází z latiny, kde označuje školu, učitele, žáka. Jejím základem bylo popírání církevních dogmat na základě rozumových vysvětlení. Císař Karel Veliký byl otřesen zjištěním hlubokých nedostatků ve vzdělání kněžích a povolal mnicha Alkuina, který založil klášterní školu a dal základní orientaci vzdělávání té doby.
Vzdělání se skládalo ze sedmi svobodných umění, kam patřila logika, rétorika, gramatika, hudba, astronomie, aritmetika a geometrie. V té době vznikaly také další svobodné univerzity. Scholastika prošla vývojem, od raného období k vrcholné scholastice, které dominovali františkáni a dominikáni, až k pozdní scholastice, kdy v popředí stály přírodní vědy a náboženská mystika. K hlavním představitelům patří například Tomáš Akvinský, Roger Bacon, William Ockham a mnoho dalších.


Co je to Scholastika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Scholastika. Co znamená odborný pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Scholastika s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Scholastika patří do kategorie filozofie

Klíčová slova: vysvětlení, heslo, přesný výraz, terminologie, slovník, názvosloví, wiki, odborný výraz, přesný význam, formulace, terminus technicus, význam, filozofie, Scholastika, definice, význam slova, co je to Scholastika?, lexikon


Pojem Scholastika je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Scholastika? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pojem scholastika vychází z latinského slova scholasticus (resp. řeckého σχολαστικός), což znamená „školský, patřící škole“, popř. „školák“ (učitel i žák). Odkazuje jednak ke specifickému způsobu filosofického myšlení, jednak k epoše středověké filosofie, která bývá vymezována 11.–15. stoletím n. l., kdy byla scholastická filosofie rozvíjena zejména na univerzitách západní Evropy.

Pro více informací o heslu Scholastika zkuste navštívit tyto odkazy

Najít slovo Scholastika na Google.cz

Zkusit najít pojem Scholastika ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Scholastika na Youtube

Vyhledat heslo Scholastika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Scholastika ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Scholastika ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Scholastika například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Scholastika? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Scholastika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Scholastika, odpověď na dotaz co je to Scholastika?. Víte např. kdo to je Al Pacino? Znáte a víte kdo je Velký vezír? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.