Co je to?
Odborný výraz, definice slova Scholastika. Co znamená pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Co je to Scholastika? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Scholastika?

Scholastika je proud filozofického myšlení, středověká filozofie 11. až 15. století, která vládla především na západoevropských univerzitách. Pojmenování pochází z latiny, kde označuje školu, učitele, žáka. Jejím základem bylo popírání církevních dogmat na základě rozumových vysvětlení. Císař Karel Veliký byl otřesen zjištěním hlubokých nedostatků ve vzdělání kněžích a povolal mnicha Alkuina, který založil klášterní školu a dal základní orientaci vzdělávání té doby.
Vzdělání se skládalo ze sedmi svobodných umění, kam patřila logika, rétorika, gramatika, hudba, astronomie, aritmetika a geometrie. V té době vznikaly také další svobodné univerzity. Scholastika prošla vývojem, od raného období k vrcholné scholastice, které dominovali františkáni a dominikáni, až k pozdní scholastice, kdy v popředí stály přírodní vědy a náboženská mystika. K hlavním představitelům patří například Tomáš Akvinský, Roger Bacon, William Ockham a mnoho dalších.


Co je to Scholastika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Scholastika. Co znamená pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Scholastika patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: Filozofie, informace, co znamená, Scholastika, vysvětlení, definice pojmu, co to je, terminologie, odborné názvosloví, lexikon, terminus technicus, význam slova, definice, wiki, synonymum, přesný výraz, termín, přesný význam


Pojem Scholastika je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Scholastika?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pojem scholastika vychází z latinského slova scholasticus (resp. řeckého σχολαστικός), což znamená „školský, patřící škole“, popř. „školák“ (učitel i žák). Odkazuje jednak ke specifickému způsobu filosofického myšlení, jednak k epoše středověké filosofie, která bývá vymezována 11.–15. stoletím n. l., kdy byla scholastická filosofie rozvíjena zejména na univerzitách západní Evropy.

Více informací o slovu Scholastika doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Scholastika ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Scholastika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Scholastika ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Scholastika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Scholastika ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Scholastika ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Scholastika například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Scholastika? resp. co to je Scholastika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Scholastika, odpověď na dotaz co je to Scholastika?. Víte např. kdo to je Debil? Znáte a víte kdo je Dylina? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Filozofie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.