Co je to?
Výraz, termín, definice slova Scholastika. Co znamená odborný pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Co je to Scholastika? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Scholastika

Scholastika je proud filozofického myšlení, středověká filozofie 11. až 15. století, která vládla především na západoevropských univerzitách. Pojmenování pochází z latiny, kde označuje školu, učitele, žáka. Jejím základem bylo popírání církevních dogmat na základě rozumových vysvětlení. Císař Karel Veliký byl otřesen zjištěním hlubokých nedostatků ve vzdělání kněžích a povolal mnicha Alkuina, který založil klášterní školu a dal základní orientaci vzdělávání té doby.
Vzdělání se skládalo ze sedmi svobodných umění, kam patřila logika, rétorika, gramatika, hudba, astronomie, aritmetika a geometrie. V té době vznikaly také další svobodné univerzity. Scholastika prošla vývojem, od raného období k vrcholné scholastice, které dominovali františkáni a dominikáni, až k pozdní scholastice, kdy v popředí stály přírodní vědy a náboženská mystika. K hlavním představitelům patří například Tomáš Akvinský, Roger Bacon, William Ockham a mnoho dalších.


Co je to Scholastika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Scholastika. Co znamená odborný pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Scholastika s vašimi kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Scholastika se nachází v sekci filozofie

Klíčová slova: slovník, definice, co to je, názvosloví, význam, co je to Scholastika?, odborný výraz, terminus technicus, synonymum, terminologie, co znamená, popis, pojem, filozofie, wiki, informace, formulace, heslo


Pojem Scholastika je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Scholastika? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pojem scholastika vychází z latinského slova scholasticus (resp. řeckého σχολαστικός), což znamená „školský, patřící škole“, popř. „školák“ (učitel i žák). Odkazuje jednak ke specifickému způsobu filosofického myšlení, jednak k epoše středověké filosofie, která bývá vymezována 11.–15. stoletím n. l., kdy byla scholastická filosofie rozvíjena zejména na univerzitách západní Evropy.

Jiné zdroje informací o pojmu Scholastika

Vyhledat pojem Scholastika ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Scholastika ve Wikislovníku

Najít slovo Scholastika ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Scholastika na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Scholastika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Scholastika ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Scholastika například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte jaký je význam slova Scholastika? resp. jaký je význam pojmu Scholastika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Scholastika, odpověď na dotaz co je to Scholastika?. Víte např. kdo to je Courtney Love? Znáte a víte kdo je Antivaxer? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než filozofie). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.