Co je to?
Odborný výraz, definice slova Scholastika. Co znamená pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Co je to Scholastika? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Scholastika?

Scholastika je proud filozofického myšlení, středověká filozofie 11. až 15. století, která vládla především na západoevropských univerzitách. Pojmenování pochází z latiny, kde označuje školu, učitele, žáka. Jejím základem bylo popírání církevních dogmat na základě rozumových vysvětlení. Císař Karel Veliký byl otřesen zjištěním hlubokých nedostatků ve vzdělání kněžích a povolal mnicha Alkuina, který založil klášterní školu a dal základní orientaci vzdělávání té doby.
Vzdělání se skládalo ze sedmi svobodných umění, kam patřila logika, rétorika, gramatika, hudba, astronomie, aritmetika a geometrie. V té době vznikaly také další svobodné univerzity. Scholastika prošla vývojem, od raného období k vrcholné scholastice, které dominovali františkáni a dominikáni, až k pozdní scholastice, kdy v popředí stály přírodní vědy a náboženská mystika. K hlavním představitelům patří například Tomáš Akvinský, Roger Bacon, William Ockham a mnoho dalších.


Co je to Scholastika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Scholastika. Co znamená pojem Scholastika z kategorie Filozofie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Scholastika) můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Scholastika patří do kategorie Filozofie

Klíčová slova: názvosloví, význam slova, odborný výraz, Filozofie, slovo, termín, vysvětlení, odborné názvosloví, Filozofie, pojem, co je to Scholastika?, význam, význam pojmu, wiki, přesný výraz, co to je, definice, informace


Pojem Scholastika je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Scholastika?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pojem scholastika vychází z latinského slova scholasticus (resp. řeckého σχολαστικός), což znamená „školský, patřící škole“, popř. „školák“ (učitel i žák). Odkazuje jednak ke specifickému způsobu filosofického myšlení, jednak k epoše středověké filosofie, která bývá vymezována 11.–15. stoletím n. l., kdy byla scholastická filosofie rozvíjena zejména na univerzitách západní Evropy.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít heslo Scholastika ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Scholastika ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Scholastika ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Scholastika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Scholastika ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Scholastika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Scholastika například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Scholastika? resp. co znamená slovo Scholastika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Scholastika, odpověď na dotaz co je to Scholastika?. Víte např. kdo to je Logoped? Znáte a víte kdo je Dylina? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Filozofie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.