Co je to?
Definice výrazu, termínu Abeceda. Co znamená odborný pojem Abeceda z kategorie Český jazyk?

Co je to Abeceda? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Abeceda

Abeceda je soubor písmen, která se používají v psané podobě jazyka. V češtině existuje 42 písmen. 26 písmen je tvořeno základní latinkou, která je doplněna písmeny s diakritickými znaménky, tedy čárkou, kroužkem a háčkem. V české abecedě má speciální postavení písmeno ch, které se počítá mezi písmena, i když jde o spřežku. Podobně písmena q a w mají také zvláštní způsob použití, vyskytují se především ve slovech cizího původu. V zdomácnělých podobách slov se často zapisují jako kv a v. I dlouhé ó se objevuje zvláště ve slovech, která nejsou domácí. V domácích slovech se používají hlavně u citoslovcí.
Česká abeceda prošla mnoha historickými změnami. Reformy byly ovlivněny jinými jazyky, především slovanskými. Častěji se používají malá písmena, použití velkých písmen určuje pravopis. Vyskytují se na začátku vět, u názvů a jmen, v nadpisech a všude tam, kde je potřeba vyjádřit zvláštnost.


Co je to Abeceda? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Abeceda. Co znamená odborný pojem Abeceda z kategorie Český jazyk?

Chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Abeceda? s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Abeceda je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: Abeceda, co znamená, termín, Český jazyk, vysvětlení, terminologie, co to je, odborné názvosloví, heslo, slovník, názvosloví, lexikon, formulace, terminus technicus, definice pojmu, popis, synonymum, wiki


Pojem Abeceda je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Abeceda? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Abeceda, řídce i „alfabeta“, je uspořádaná sada znaků – písmen, jimiž se při zápisu řeči, v písmu graficky vyjadřují fonémy, zpravidla hlásky (některé jen souhlásky) a případně slabiky. Hláskové abecedy mají přibližně několik málo desítek znaků (písmen), slabičné více, až i několik set. Pro srovnání: čínských znaků (zvukově znamenají slabiky, ale liší se podle významu) je až asi 100 000.

Hledejte pojem Abeceda v následujících vyhledávačích

Najít pojem Abeceda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Abeceda ve Wikislovníku

Najít výraz Abeceda ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Abeceda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Abeceda na Google.cz

Najít heslo Abeceda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Abeceda například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Abeceda? resp. co to je Abeceda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Abeceda, odpověď na dotaz co je to Abeceda?. Víte např. kdo to je Stomatolog? Znáte a víte kdo je Speleolog? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?