Co je to?
Odborný výraz, definice slova Abeceda. Co znamená pojem Abeceda z kategorie Český jazyk?

Co je to Abeceda? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Abeceda?

Abeceda je soubor písmen, která se používají v psané podobě jazyka. V češtině existuje 42 písmen. 26 písmen je tvořeno základní latinkou, která je doplněna písmeny s diakritickými znaménky, tedy čárkou, kroužkem a háčkem. V české abecedě má speciální postavení písmeno ch, které se počítá mezi písmena, i když jde o spřežku. Podobně písmena q a w mají také zvláštní způsob použití, vyskytují se především ve slovech cizího původu. V zdomácnělých podobách slov se často zapisují jako kv a v. I dlouhé ó se objevuje zvláště ve slovech, která nejsou domácí. V domácích slovech se používají hlavně u citoslovcí.
Česká abeceda prošla mnoha historickými změnami. Reformy byly ovlivněny jinými jazyky, především slovanskými. Častěji se používají malá písmena, použití velkých písmen určuje pravopis. Vyskytují se na začátku vět, u názvů a jmen, v nadpisech a všude tam, kde je potřeba vyjádřit zvláštnost.


Co je to Abeceda? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Abeceda. Co znamená pojem Abeceda z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Abeceda s dalšími osobami na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Abeceda je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: přesný výraz, co je to Abeceda?, přesný význam, Abeceda, popis, Český jazyk, informace, pojem, co znamená, terminus technicus, formulace, terminologie, odborný výraz, heslo, odborné názvosloví, definice, termín, synonymum


Pojem Abeceda je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Abeceda?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Abeceda, řídce i „alfabeta“, je uspořádaná sada znaků – písmen, jimiž se při zápisu řeči, v písmu graficky vyjadřují fonémy, zpravidla hlásky (některé jen souhlásky) a případně slabiky. Hláskové abecedy mají přibližně několik málo desítek znaků (písmen), slabičné více, až i několik set. Pro srovnání: čínských znaků (zvukově znamenají slabiky, ale liší se podle významu) je až asi 100 000.

Pro další informace o termínu Abeceda zkuste tyto odkazy

Najít výraz Abeceda ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Abeceda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Abeceda na Youtube

Zkusit najít frázi Abeceda ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Abeceda na Google.cz

Najít pojem Abeceda ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Abeceda například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Abeceda? resp. jaký je význam pojmu Abeceda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Abeceda, odpověď na dotaz co je to Abeceda?. Víte např. kdo to je Josef Bernard? Znáte a víte kdo je Maggie Gyllenhaal? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie Český jazyk. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?