Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bakterie. Co znamená odborný pojem Bakterie z kategorie Věda?

Co je to Bakterie? Význam slova

Co znamená termín Bakterie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Bakterie jsou miniaturní živá tělíska, která měří méně než setinu milimetru, nelze je tedy pozorovat okem. Patří k nejjednodušším formám života. Bakterie má pouze jednu buňku, kterou pokrývá buněčná stěna. I když je rozměry malá, patří k nejrozšířenějším žijícím organizmům. Ne všechny bakterie jsou škodlivé, existují i takové, které zdraví prospívají. Do skupin lze bakterie rozdělit podle tvarů. Kulovité bakterie se nazývají koky a v průměru měří jednu tisícinu milimetru. Koky se dělí na další podskupiny, stafylokoky, streptokoky, gonokoky a podobně. Bacily jsou o něco větší a mají tvar tyčinek. Jako zahnuté tyčinky vypadají vibria, spirálovité jsou spirochéty.
Některé bakterie se pohybují pomocí bičíků, jiné nejsou pohyblivé. K množení dochází pomocí velmi rychlého dělení, pohlavní kontakt není nutný. Při nepříznivých podmínkách se mění na spory, které odolávají jak teplu, tak dezinfekci. Organizmus člověka toleruje přítomnost některých bakterií, jiné však dokáží vyvolat nemoci. Do organizmu se dostávají různými cestami, pak mohou poškozovat tělesné tkáně nebo produkovat jedy. Organizmus pak reaguje zánětem a tvorbou protilátek, nápomocné jsou léky a očkování.


Co je to Bakterie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bakterie. Co znamená odborný pojem Bakterie z kategorie Věda?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Bakterie doporučujeme sdílet se známými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Bakterie se nachází v sekci věda

Klíčová slova: slovník, informace, popis, přesný výraz, lexikon, slovo, heslo, co to je, terminus technicus, vysvětlení, wiki, význam, definice, Bakterie, odborný výraz, názvosloví, synonymum, věda


Pojem Bakterie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bakterie? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bakterie (Bacteria, dříve též Bacteriophyta či Schizomycetes), nebo také eubakterie (Eubacteria), je doména jednobuněčných prokaryotických organismů. Mívají kokovitý či tyčinkovitý tvar a zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů. Studiem bakterií se zabývá bakteriologie, významně tuto vědu rozvinuli Robert Koch a Louis Pasteur.
Bakterie mají velký význam v planetárním oběhu živin a mnohdy vstupují do oboustranně prospěšných svazků s jinými organismy. Mnohé patří mezi komenzálické druhy, které žijí například v lidské trávicí soustavě a některé mohou být dokonce symbiotické. Na druhou stranu je známo i mnoho patogenních bakterií, tedy druhů, které způsobují infekce. I člověk mnohé z bakterií využívá, například v potravinářském, lékařském a chemickém průmyslu. Vědci využívají bakterie ve výzkumu a samotné bakterie jsou předmětem bádání bakteriologie.

Více informací o slovu Bakterie doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat slovo Bakterie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Bakterie ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Bakterie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Bakterie na Google.cz

Vyhledat termín Bakterie ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Bakterie na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Bakterie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikizdrojích nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Bakterie? resp. co znamená výraz Bakterie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bakterie, odpověď na dotaz co je to Bakterie?. Víte např. kdo to je Josef Středula? Znáte a víte kdo je Thálie? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je věda. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.