Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bakterie. Co znamená odborný pojem Bakterie z kategorie Věda?

Co je to Bakterie? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Bakterie

Bakterie jsou miniaturní živá tělíska, která měří méně než setinu milimetru, nelze je tedy pozorovat okem. Patří k nejjednodušším formám života. Bakterie má pouze jednu buňku, kterou pokrývá buněčná stěna. I když je rozměry malá, patří k nejrozšířenějším žijícím organizmům. Ne všechny bakterie jsou škodlivé, existují i takové, které zdraví prospívají. Do skupin lze bakterie rozdělit podle tvarů. Kulovité bakterie se nazývají koky a v průměru měří jednu tisícinu milimetru. Koky se dělí na další podskupiny, stafylokoky, streptokoky, gonokoky a podobně. Bacily jsou o něco větší a mají tvar tyčinek. Jako zahnuté tyčinky vypadají vibria, spirálovité jsou spirochéty.
Některé bakterie se pohybují pomocí bičíků, jiné nejsou pohyblivé. K množení dochází pomocí velmi rychlého dělení, pohlavní kontakt není nutný. Při nepříznivých podmínkách se mění na spory, které odolávají jak teplu, tak dezinfekci. Organizmus člověka toleruje přítomnost některých bakterií, jiné však dokáží vyvolat nemoci. Do organizmu se dostávají různými cestami, pak mohou poškozovat tělesné tkáně nebo produkovat jedy. Organizmus pak reaguje zánětem a tvorbou protilátek, nápomocné jsou léky a očkování.


Co je to Bakterie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bakterie. Co znamená odborný pojem Bakterie z kategorie Věda?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Bakterie patří do kategorie věda

Klíčová slova: co znamená, odborné názvosloví, přesný význam, názvosloví, synonymum, Bakterie, heslo, definice pojmu, popis, co to je, vysvětlení, význam slova, přesný výraz, význam pojmu, definice, wiki, terminologie, terminus technicus


Pojem Bakterie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bakterie? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Bakterie (Bacteria, dříve též Bacteriophyta či Schizomycetes), nebo také eubakterie (Eubacteria), je doména jednobuněčných prokaryotických organismů. Mívají kokovitý či tyčinkovitý tvar a zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů. Studiem bakterií se zabývá bakteriologie, významně tuto vědu rozvinuli Robert Koch a Louis Pasteur.
Bakterie mají velký význam v planetárním oběhu živin a mnohdy vstupují do oboustranně prospěšných svazků s jinými organismy. Mnohé patří mezi komenzálické druhy, které žijí například v lidské trávicí soustavě a některé mohou být dokonce symbiotické. Na druhou stranu je známo i mnoho patogenních bakterií, tedy druhů, které způsobují infekce. I člověk mnohé z bakterií využívá, například v potravinářském, lékařském a chemickém průmyslu. Vědci využívají bakterie ve výzkumu a samotné bakterie jsou předmětem bádání bakteriologie.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat heslo Bakterie ve vyhledávači Yandex

Najít termín Bakterie na Google.cz

Najít slovo Bakterie ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Bakterie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Bakterie ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Bakterie ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Bakterie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě nyní již víte co je to Bakterie? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Bakterie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bakterie, odpověď na dotaz co je to Bakterie?. Víte např. kdo to je Martin Heidegger? Znáte a víte kdo je Quentin Tarantino? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než věda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.