Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bakterie. Co znamená pojem Bakterie z kategorie Věda?

Co je Bakterie? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Bakterie?

Bakterie jsou miniaturní živá tělíska, která měří méně než setinu milimetru, nelze je tedy pozorovat okem. Patří k nejjednodušším formám života. Bakterie má pouze jednu buňku, kterou pokrývá buněčná stěna. I když je rozměry malá, patří k nejrozšířenějším žijícím organizmům. Ne všechny bakterie jsou škodlivé, existují i takové, které zdraví prospívají. Do skupin lze bakterie rozdělit podle tvarů. Kulovité bakterie se nazývají koky a v průměru měří jednu tisícinu milimetru. Koky se dělí na další podskupiny, stafylokoky, streptokoky, gonokoky a podobně. Bacily jsou o něco větší a mají tvar tyčinek. Jako zahnuté tyčinky vypadají vibria, spirálovité jsou spirochéty.
Některé bakterie se pohybují pomocí bičíků, jiné nejsou pohyblivé. K množení dochází pomocí velmi rychlého dělení, pohlavní kontakt není nutný. Při nepříznivých podmínkách se mění na spory, které odolávají jak teplu, tak dezinfekci. Organizmus člověka toleruje přítomnost některých bakterií, jiné však dokáží vyvolat nemoci. Do organizmu se dostávají různými cestami, pak mohou poškozovat tělesné tkáně nebo produkovat jedy. Organizmus pak reaguje zánětem a tvorbou protilátek, nápomocné jsou léky a očkování.


Co je to Bakterie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bakterie. Co znamená pojem Bakterie z kategorie Věda?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Bakterie s jinými lidmi na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Bakterie se nachází v sekci věda

Klíčová slova: slovo, informace, synonymum, Bakterie, význam pojmu, termín, odborné názvosloví, slovník, význam, co znamená, co to je, lexikon, věda, odborný výraz, názvosloví, definice pojmu, význam slova, věda


Pojem Bakterie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Bakterie?

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Bakterie (Bacteria, dříve též Bacteriophyta či Schizomycetes), nebo také eubakterie (Eubacteria), je doména jednobuněčných prokaryotických organismů. Mívají kokovitý či tyčinkovitý tvar a zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů. Studiem bakterií se zabývá bakteriologie, významně tuto vědu rozvinuli Robert Koch a Louis Pasteur.
Bakterie mají velký význam v planetárním oběhu živin a mnohdy vstupují do oboustranně prospěšných svazků s jinými organismy. Mnohé patří mezi komenzálické druhy, které žijí například v lidské trávicí soustavě a některé mohou být dokonce symbiotické. Na druhou stranu je známo i mnoho patogenních bakterií, tedy druhů, které způsobují infekce. I člověk mnohé z bakterií využívá, například v potravinářském, lékařském a chemickém průmyslu. Vědci využívají bakterie ve výzkumu a samotné bakterie jsou předmětem bádání bakteriologie.

Další možné informační zdroje

Hledat frázi Bakterie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Bakterie ve Wikislovníku

Hledat výraz Bakterie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Bakterie ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bakterie ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Bakterie ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bakterie například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Bakterie? resp. co označuje slovo Bakterie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bakterie, odpověď na dotaz co je to Bakterie?. Víte např. kdo to je Imám? Znáte a víte kdo je Jiřina Šejbalová? Ke každému pojmu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než věda). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.