Co je Bakterie?
Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Bakterie
Bakterie jsou miniaturní živá tělíska, která měří méně než setinu milimetru, nelze je tedy pozorovat okem. Patří k nejjednodušším formám života. Bakterie má pouze jednu buňku, kterou pokrývá buněčná stěna. I když je rozměry malá, patří k nejrozšířenějším žijícím organizmům. Ne všechny bakterie jsou škodlivé, existují i takové, které zdraví prospívají. Do skupin lze bakterie rozdělit podle tvarů. Kulovité bakterie se nazývají koky a v průměru měří jednu tisícinu milimetru. Koky se dělí na další podskupiny, stafylokoky, streptokoky, gonokoky a podobně. Bacily jsou o něco větší a mají tvar tyčinek. Jako zahnuté tyčinky vypadají vibria, spirálovité jsou spirochéty.
Některé bakterie se pohybují pomocí bičíků, jiné nejsou pohyblivé. K množení dochází pomocí velmi rychlého dělení, pohlavní kontakt není nutný. Při nepříznivých podmínkách se mění na spory, které odolávají jak teplu, tak dezinfekci. Organizmus člověka toleruje přítomnost některých bakterií, jiné však dokáží vyvolat nemoci. Do organizmu se dostávají různými cestami, pak mohou poškozovat tělesné tkáně nebo produkovat jedy. Organizmus pak reaguje zánětem a tvorbou protilátek, nápomocné jsou léky a očkování.
Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Zde Uvedený text byl zhotoven redaktory pro projekt Superia.cz
Wikipedie píše o slovu Bakterie?
Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.
Bakterie (Bacteria, dříve též Bacteriophyta či Schizomycetes), nebo také eubakterie (Eubacteria), je doména jednobuněčných prokaryotických organismů. Mívají kokovitý či tyčinkovitý tvar a zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů. Studiem bakterií se zabývá bakteriologie, významně tuto vědu rozvinuli Robert Koch a Louis Pasteur.
Bakterie mají velký význam v planetárním oběhu živin a mnohdy vstupují do oboustranně prospěšných svazků s jinými organismy. Mnohé patří mezi komenzálické druhy, které žijí například v lidské trávicí soustavě a některé mohou být dokonce symbiotické. Na druhou stranu je známo i mnoho patogenních bakterií, tedy druhů, které způsobují infekce. I člověk mnohé z bakterií využívá, například v potravinářském, lékařském a chemickém průmyslu. Vědci využívají bakterie ve výzkumu a samotné bakterie jsou předmětem bádání bakteriologie.
Jiné zdroje informací o pojmu Bakterie
Vyhledat termín Bakterie ve vyhledávači Qwant
Najít termín Bakterie ve fulltextu Seznam.cz
Vyhledat pojem Bakterie ve Wikizdrojích
Zkusit najít termín Bakterie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bakterie ve vyhledávači DuckDuckGo
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bakterie ve Wikimedia Commons
Dál můžete zkusit hledat slovo Bakterie například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy
Teďka už zajisté víte jaký je přesný význam slova Bakterie? resp. co vlastně znamená slovo Bakterie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bakterie, odpověď na dotaz co je to Bakterie?. Víte např. kdo to je Asistent pedagoga? Znáte a víte kdo je Jindřiška Kikinčuková? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie věda. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.
Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.