Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kybernetika. Co znamená pojem Kybernetika z kategorie Věda?

Co je Kybernetika?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kybernetika?

Kybernetika je vědním oborem, který se zabývá řízením a ovládáním komplexních systémů a zkoumá řízení, sdělování a kontrolu soustav, které se samy regulují. Jedná se o mechanizmy řízení a přenos informací ve strojích i v živých organizmech. Člení se do více odvětví a má rozsáhlé praktické využití například v letectví, kosmonautice, lékařství, výpočetní technice a automatizaci. Roboti zde nahrazují některé úkony, které dříve musel provádět člověk.
Kybernetika je slovo, které pochází z řeckého starověku a blíží se významu kormidelník nebo lodivod. Poprvé toto slovo použil Platón při vědeckém zkoumání řízení lodi. Pojem kybernetika používal také matematik a fyzik A.M. Ampere.


Co je to Kybernetika? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kybernetika. Co znamená pojem Kybernetika z kategorie Věda?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Kybernetika? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Kybernetika patří do sekce věda

Klíčová slova: co to je, slovo, význam pojmu, vysvětlení, co je to Kybernetika?, synonymum, informace, slovník, lexikon, terminologie, formulace, wiki, terminus technicus, termín, přesný výraz, odborný výraz, pojem, přesný význam


Pojem Kybernetika je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kybernetika? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kybernetika (z řec. Kybernétes, Kormidelník) je věda, která se zabývá obecnými principy řízení a přenosu informací ve strojích, živých organismech a společenstvích. K popisu používá zejména matematický aparát. Je založena na poznatku, že některé procesy probíhající v živých organismech jsou popsány stejnými rovnicemi jako analogické procesy v technických zařízeních. Za zakladatele je považován Norbert Wiener, americký matematik, který vydal v roce 1948 knihu Kybernetika aneb Řízení a sdělování u organismů a strojů.
Dle Akademického slovníku je rovněž kybernetika naukou, která se zabývá studiem složitých informačních systémů.

Kybernetika

Kybernetika, ilustrační fotografie. Autor: Pete Linforth, zdroj: Pixabay
Kybernetika, ilustrační fotografie. Autor: Pete Linforth, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat heslo Kybernetika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Kybernetika ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Kybernetika ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kybernetika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Kybernetika ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Kybernetika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Kybernetika například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve videích na Youtube, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Nyní již víte jaký je význam slova Kybernetika? resp. jaká je definice termínu Kybernetika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kybernetika, odpověď na dotaz co je to Kybernetika?. Víte např. kdo to je Carl Sagan? Znáte a víte kdo je Strojvedoucí? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je věda. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie věda, lékárnice, kybernetika, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.