Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vitamín A. Co znamená odborný pojem Vitamín A z kategorie Chemie?

Co je to Vitamín A? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Vitamín A?

Vitamín A, jinak také retinol, je druh vitamínu rozpustný v tucích. Je zodpovědný za rozeznávání barev a správné vidění za šera. Vitamín A lze nalézt především v živočišných výrobcích, v játrech, masu, vejcích a v rybím tuku. Jeho provitamínem je betakaroten, z něj se pak v těle vytvoří samotný vitamín A. Zdrojem betakarotenu je hlavně zelenina žlutooranžových barev. K přeměně betakarotenu na vitamín A dochází v těle jedině tehdy, pokud jsou přítomny tuky. Proto by při požívání zeleniny žluté, červené nebo oranžové barvy neměly chybět rostlinné oleje vysoké kvality. Díky jim dokáže tělo vitamín A využít.
Společně s vitamínem A působí v těle karotenoidy jako je právě betakaroten, lykopen, lutein další. Jde o silné antioxidanty, které chrání organizmus před negativními vlivy prostředí a stresem. Z látek vitamín A je nejdůležitější retinol a karoten. Retinol je v potravinách živočišného původu, karoten v rostlinách. Retinol by měl být jako doplněk užíván opatrně, při předávkování může způsobit zdravotní obtíže a ž smrt. Ideální pro dokonalé působení je kombinace vitamín A s dalšími vitamíny, jako jsou vitamíny B, C, D, E a dále také minerální látky jako fosfor, vápník, selen a zinek.


Co je to Vitamín A? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vitamín A. Co znamená odborný pojem Vitamín A z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Vitamín A s přáteli a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Vitamín A patří do kategorie chemie

Klíčová slova: význam, význam slova, terminologie, definice pojmu, Vitamín A, formulace, lexikon, informace, význam pojmu, co znamená, pojem, synonymum, wiki, termín, slovník, názvosloví, odborné názvosloví, slovo


Pojem Vitamín A je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Vitamín A?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Vitamín A (axeroftol) je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretin).
Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti. Vitamín A je také důležitý antioxidant. Rovněž je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí (xeróza). Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva.
Vitamín A vzniká z provitamínu A, tedy především z betakarotenu.

Jiné informační zdroje o pojmu Vitamín A

Zkusit najít termín Vitamín A ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Vitamín A ve Wikizdrojích

Najít výraz Vitamín A ve Wikislovníku

Hledat pojem Vitamín A ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitamín A ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Vitamín A ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín A například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Nyní už nejspíš víte co to je Vitamín A? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Vitamín A? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín A, odpověď na dotaz co je to Vitamín A?. Víte např. kdo to je Soňa Červená? Znáte a víte kdo je Pluto? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je chemie. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.