Co je to?
Definice výrazu Vitamín A. Co znamená odborný pojem Vitamín A z kategorie Chemie?

Co to je Vitamín A? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Vitamín A?

Vitamín A, jinak také retinol, je druh vitamínu rozpustný v tucích. Je zodpovědný za rozeznávání barev a správné vidění za šera. Vitamín A lze nalézt především v živočišných výrobcích, v játrech, masu, vejcích a v rybím tuku. Jeho provitamínem je betakaroten, z něj se pak v těle vytvoří samotný vitamín A. Zdrojem betakarotenu je hlavně zelenina žlutooranžových barev. K přeměně betakarotenu na vitamín A dochází v těle jedině tehdy, pokud jsou přítomny tuky. Proto by při požívání zeleniny žluté, červené nebo oranžové barvy neměly chybět rostlinné oleje vysoké kvality. Díky jim dokáže tělo vitamín A využít.
Společně s vitamínem A působí v těle karotenoidy jako je právě betakaroten, lykopen, lutein další. Jde o silné antioxidanty, které chrání organizmus před negativními vlivy prostředí a stresem. Z látek vitamín A je nejdůležitější retinol a karoten. Retinol je v potravinách živočišného původu, karoten v rostlinách. Retinol by měl být jako doplněk užíván opatrně, při předávkování může způsobit zdravotní obtíže a ž smrt. Ideální pro dokonalé působení je kombinace vitamín A s dalšími vitamíny, jako jsou vitamíny B, C, D, E a dále také minerální látky jako fosfor, vápník, selen a zinek.


Co je to Vitamín A? Význam slova, termín, Definice výrazu Vitamín A. Co znamená odborný pojem Vitamín A z kategorie Chemie?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Vitamín A můžete sdílet s dalšími lidmi na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Vitamín A je v kategorii chemie

Klíčová slova: co to je, pojem, přesný výraz, terminus technicus, informace, definice, slovník, lexikon, slovo, synonymum, význam pojmu, termín, chemie, význam slova, formulace, vysvětlení, odborné názvosloví, co je to Vitamín A?


Pojem Vitamín A je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Vitamín A?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Vitamín A (axeroftol) je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretin).
Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti. Vitamín A je také důležitý antioxidant. Rovněž je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí (xeróza). Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva.
Vitamín A vzniká z provitamínu A, tedy především z betakarotenu.

Jiné zdroje informací o pojmu Vitamín A

Vyhledat slovo Vitamín A ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Vitamín A ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Vitamín A na Youtube

Zkusit najít slovo Vitamín A ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vitamín A ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Vitamín A ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín A například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Vitamín A? resp. co znamená výraz Vitamín A? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín A, odpověď na dotaz co je to Vitamín A?. Víte např. kdo to je Greta Thunbergová? Znáte a víte kdo je Ladislav Špaček? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než chemie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.