Co je to?
Výraz, termín, definice slova Diak. Co znamená odborný pojem Diak z kategorie Technika?

Co je to Diak? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Diak

Diak je název pocházející z angličtiny. Jde o diodu určenou pro střídavý proud. Tato dioda je polovodič a spínací prvek. Do určitého stupně napětí je diak nevodivý, při vyšším napětí se vodivost zvyšuje. Této vlastnosti je využíváno u řídících součástek při spínání v relaxačních generátorech a časovačích.
Diak tedy pracuje se spínacím napětím, do nějž proud nevede, po překročení začíná proud vést.


Co je to Diak? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Diak. Co znamená odborný pojem Diak z kategorie Technika?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Diak patří do sekce technika

Klíčová slova: slovo, přesný výraz, formulace, odborný výraz, technika, význam pojmu, synonymum, termín, odborné názvosloví, terminus technicus, co to je, technika, co znamená, wiki, přesný význam, definice, význam slova, význam


Pojem Diak je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Diak? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diak (z anglického diode for alternating current (DIAC) = dioda pro střídavý proud) je nelineární polovodičový spínací prvek se symetrickou VA charakteristikou. Do průrazného napětí (většinou okolo 30 V) je prakticky nevodivý. Při dosažení průrazného napětí, díky lavinovému průrazu, dojde ke zvýšení vodivosti a skokovému snížení úbytku napětí na diaku o jednotky voltu. K nevodivosti dojde snížením proudu pod přídržnou hodnotu, typicky reverzací napětí. Proud diakem, jak vybíjecí, tak i přídržný musí být omezen sériovým odporem.

Další informační zdroje

Hledat výraz Diak ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Diak ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Diak ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Diak ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Diak na Youtube

Zkusit najít termín Diak ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Diak například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Diak? resp. co je to Diak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diak, odpověď na dotaz co je to Diak?. Víte např. kdo to je Benjamin Kuras? Znáte a víte kdo je Zdeněk Hel? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než technika). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.