Co je to?
Definice odborného termínu, slova Štóla. Co znamená pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Co je Štóla?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Štóla?

Štóla je oblíbené vánoční pečivo. Jde o moučník, ve kterém jsou zapečené ořechy a sušené ovoce a který je na povrchu důkladně zasypán moučkovým cukrem. Tvarově připomíná bochník. Štóla je původem z Německa, poprvé měla být upečena v Drážďanech jako vánoční dárek biskupovi z Naumburgu.
V původní variantě štóly nebylo máslo ani mléko, protože se podávala jako postní jídlo. Použití másla muselo být povoleno papežem, a tak vznikla legendární drážďanská štóla. Tradičně se prodává ve vánočním čase na nejstarším německém vánočním trhu, drážďanském Striezelmarktu. Pečou se zde také obrovské štóly, které se pak nosí v průvodu. Má také svou ochrannou známku.


Co je to Štóla? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Štóla. Co znamená pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Omlouváme se, ale nezaručujeme úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text napsán pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Štóla sdílet s kolegy na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Štóla patří do sekce jídlo

Klíčová slova: co to je, přesný výraz, Štóla, definice, jídlo, heslo, odborné názvosloví, pojem, popis, wiki, definice pojmu, slovník, formulace, lexikon, slovo, terminologie, význam slova, odborný výraz


Pojem Štóla je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Štóla píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Štóla je druh pečeného vánočního moučníku. Uvnitř je zapečené například sušené ovoce a ořechy a z vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem. Má tvar bochníku, který má připomínat „malého Ježíška zabaleného v plenkách“, a pochází z Německa. Stejně jako u národních jídel existuje tolik variant, kolik je oblastí, jen v sousedním Sasku lze nalézt krušnohorskou štólu, vogtlandskou štólu, lužickou štólu a také nejznámější drážďanskou štólu. Právě v Drážďanech byla údajně, podle historických zdrojů, poprvé upečena.

Drážďanská štóla

Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít pojem Štóla ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Štóla ve Wikislovníku

Hledat slovo Štóla ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Štóla na Google obrázcích

Zkusit najít Štóla ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Štóla ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Štóla například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní už nejspíš víte co je to Štóla? resp. jaký je přesný význam slova Štóla? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Štóla, odpověď na dotaz co je to Štóla?. Víte např. kdo to je Platnéř? Znáte a víte kdo je Zdislava z Lemberka? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v jídlo. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?