Co je to?
Výraz, termín, definice slova Štóla. Co znamená odborný pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Co je to Štóla? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Štóla?

Štóla je oblíbené vánoční pečivo. Jde o moučník, ve kterém jsou zapečené ořechy a sušené ovoce a který je na povrchu důkladně zasypán moučkovým cukrem. Tvarově připomíná bochník. Štóla je původem z Německa, poprvé měla být upečena v Drážďanech jako vánoční dárek biskupovi z Naumburgu.
V původní variantě štóly nebylo máslo ani mléko, protože se podávala jako postní jídlo. Použití másla muselo být povoleno papežem, a tak vznikla legendární drážďanská štóla. Tradičně se prodává ve vánočním čase na nejstarším německém vánočním trhu, drážďanském Striezelmarktu. Pečou se zde také obrovské štóly, které se pak nosí v průvodu. Má také svou ochrannou známku.


Co je to Štóla? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Štóla. Co znamená odborný pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Štóla? Pak se o ní podělte s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Štóla je v kategorii jídlo

Klíčová slova: odborný výraz, heslo, pojem, lexikon, Štóla, formulace, přesný výraz, vysvětlení, synonymum, význam slova, slovo, názvosloví, slovník, terminus technicus, definice, informace, wiki, co je to Štóla?


Pojem Štóla je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Štóla? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Štóla je druh pečeného vánočního moučníku. Uvnitř je zapečené například sušené ovoce a ořechy a z vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem. Má tvar bochníku, který má připomínat „malého Ježíška zabaleného v plenkách“, a pochází z Německa. Stejně jako u národních jídel existuje tolik variant, kolik je oblastí, jen v sousedním Sasku lze nalézt krušnohorskou štólu, vogtlandskou štólu, lužickou štólu a také nejznámější drážďanskou štólu. Právě v Drážďanech byla údajně, podle historických zdrojů, poprvé upečena.

Drážďanská štóla

Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Jiné zdroje informací o pojmu Štóla

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Štóla ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Štóla ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Štóla ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Štóla ve Wikizdrojích

Najít termín Štóla ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Štóla na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Štóla například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Nyní již víte jaká je definice termínu Štóla? resp. jaký je přesný význam slova Štóla? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Štóla, odpověď na dotaz co je to Štóla?. Víte např. kdo to je Boris Hybner? Znáte a víte kdo je Závozník? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než jídlo). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?