Co je to?
Odborný výraz, definice slova Štóla. Co znamená pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Co je to Štóla? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Štóla

Štóla je oblíbené vánoční pečivo. Jde o moučník, ve kterém jsou zapečené ořechy a sušené ovoce a který je na povrchu důkladně zasypán moučkovým cukrem. Tvarově připomíná bochník. Štóla je původem z Německa, poprvé měla být upečena v Drážďanech jako vánoční dárek biskupovi z Naumburgu.
V původní variantě štóly nebylo máslo ani mléko, protože se podávala jako postní jídlo. Použití másla muselo být povoleno papežem, a tak vznikla legendární drážďanská štóla. Tradičně se prodává ve vánočním čase na nejstarším německém vánočním trhu, drážďanském Striezelmarktu. Pečou se zde také obrovské štóly, které se pak nosí v průvodu. Má také svou ochrannou známku.


Co je to Štóla? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Štóla. Co znamená pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Štóla doporučujeme sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Štóla se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: odborný výraz, Jídlo, informace, význam, slovo, wiki, co to je, přesný výraz, lexikon, Jídlo, co znamená, definice pojmu, vysvětlení, terminus technicus, názvosloví, co je to Štóla?, význam pojmu, význam slova


Pojem Štóla je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Štóla?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Štóla je druh pečeného vánočního moučníku. Uvnitř je zapečené například sušené ovoce a ořechy a z vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem. Má tvar bochníku, který má připomínat „malého Ježíška zabaleného v plenkách“, a pochází z Německa. Stejně jako u národních jídel existuje tolik variant, kolik je oblastí, jen v sousedním Sasku lze nalézt krušnohorskou štólu, vogtlandskou štólu, lužickou štólu a také nejznámější drážďanskou štólu. Právě v Drážďanech byla údajně, podle historických zdrojů, poprvé upečena.

Drážďanská štóla

Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Další zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Štóla ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Štóla ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Štóla ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Štóla ve Wikimedia Commons

Najít heslo Štóla ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Štóla na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Štóla například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Štóla? resp. co se skrývá pod slovem Štóla? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Štóla, odpověď na dotaz co je to Štóla?. Víte např. kdo to je Emma Watson? Znáte a víte kdo je Renata Kalenská? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Jídlo). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?