Co je to?
Výraz, termín, definice slova Štóla. Co znamená odborný pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Co je to Štóla? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Štóla

Štóla je oblíbené vánoční pečivo. Jde o moučník, ve kterém jsou zapečené ořechy a sušené ovoce a který je na povrchu důkladně zasypán moučkovým cukrem. Tvarově připomíná bochník. Štóla je původem z Německa, poprvé měla být upečena v Drážďanech jako vánoční dárek biskupovi z Naumburgu.
V původní variantě štóly nebylo máslo ani mléko, protože se podávala jako postní jídlo. Použití másla muselo být povoleno papežem, a tak vznikla legendární drážďanská štóla. Tradičně se prodává ve vánočním čase na nejstarším německém vánočním trhu, drážďanském Striezelmarktu. Pečou se zde také obrovské štóly, které se pak nosí v průvodu. Má také svou ochrannou známku.


Co je to Štóla? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Štóla. Co znamená odborný pojem Štóla z kategorie Jídlo?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Štóla? Pak se o tuto stránku podělte s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Štóla je v kategorii jídlo

Klíčová slova: formulace, odborné názvosloví, lexikon, Štóla, pojem, terminologie, názvosloví, přesný výraz, přesný význam, terminus technicus, jídlo, slovo, wiki, termín, co je to Štóla?, význam pojmu, informace, heslo


Pojem Štóla je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Štóla? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Štóla je druh pečeného vánočního moučníku. Uvnitř je zapečené například sušené ovoce a ořechy a z vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem. Má tvar bochníku, který má připomínat „malého Ježíška zabaleného v plenkách“, a pochází z Německa. Stejně jako u národních jídel existuje tolik variant, kolik je oblastí, jen v sousedním Sasku lze nalézt krušnohorskou štólu, vogtlandskou štólu, lužickou štólu a také nejznámější drážďanskou štólu. Právě v Drážďanech byla údajně, podle historických zdrojů, poprvé upečena.

Drážďanská štóla

Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Tradiční vánoční pečivo štóla. Autor: Gürgi, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít termín Štóla ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Štóla ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Štóla na Youtube

Zkusit najít heslo Štóla ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Štóla ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Štóla ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Štóla například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Nyní již víte jaká je definice termínu Štóla? resp. co znamená slovo Štóla? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Štóla, odpověď na dotaz co je to Štóla?. Víte např. kdo to je Tomáš Töpfer? Znáte a víte kdo je Richard Dawkins? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je jídlo. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?