Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Co je to Ozonová díra? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Ozonová díra

Ozonová díra je pojem užívaný pro označení části stratosféry v místě, kde je zeslabená vrstva ozonu. Toto zeslabování a tedy i vznik ozonové díry bývá spojováno s technologickým rozvojem a používáním freonů v nejrůznějších přístrojích a médiích, ke kterému dochází od roku 1930.
Ozonová díra vzniká odštěpením chloru z freonů, které se dostanou do stratosféry. Tím se snižuje obsah ozonu, který pak absorbuje méně karcinogenního ultrafialového záření. Zákaz celosvětové výroby a používání freonů není doposud definitivní, i když vyspělé země se o něj snaží.


Co je to Ozonová díra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Ozonová díra) můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Ozonová díra patří do kategorie věda

Klíčová slova: definice pojmu, vysvětlení, co to je, význam, wiki, co znamená, formulace, význam pojmu, lexikon, informace, terminologie, věda, názvosloví, přesný výraz, slovník, Ozonová díra, pojem, co je to Ozonová díra?


Pojem Ozonová díra je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ozonová díra? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ozonová díra je označení pro oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu.
Od roku 1930 jsou vyráběny halogenované uhlovodíky (freony), které jsou použity v chladicích a hnacích médiích, v aerosolech, nadouvadlech, hasicích přístrojích a čisticích prostředcích. V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10 až 50 km nad povrch Země), kde se z nich odštěpuje chlór, který se podílí na katalytickém rozkladu ozonu. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozonová vrstva absorbuje část ultrafialového záření (s vlnovou délkou 280–320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi.

Ozonová díra nad Antarktidou

Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Více informací o slovu Ozonová díra doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ozonová díra ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ozonová díra ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Ozonová díra ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Ozonová díra na Google.cz

Najít termín Ozonová díra ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Ozonová díra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ozonová díra například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Ozonová díra? resp. co je to Ozonová díra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ozonová díra, odpověď na dotaz co je to Ozonová díra?. Víte např. kdo to je Thomas Kulidakis? Znáte a víte kdo je Sudička? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je věda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.