Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Co je to Ozonová díra? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Ozonová díra?

Ozonová díra je pojem užívaný pro označení části stratosféry v místě, kde je zeslabená vrstva ozonu. Toto zeslabování a tedy i vznik ozonové díry bývá spojováno s technologickým rozvojem a používáním freonů v nejrůznějších přístrojích a médiích, ke kterému dochází od roku 1930.
Ozonová díra vzniká odštěpením chloru z freonů, které se dostanou do stratosféry. Tím se snižuje obsah ozonu, který pak absorbuje méně karcinogenního ultrafialového záření. Zákaz celosvětové výroby a používání freonů není doposud definitivní, i když vyspělé země se o něj snaží.


Co je to Ozonová díra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Ozonová díra se nachází v kategorii věda

Klíčová slova: lexikon, Ozonová díra, wiki, co znamená, přesný výraz, pojem, terminus technicus, co to je, co je to Ozonová díra?, přesný význam, popis, význam slova, slovo, význam pojmu, heslo, formulace, věda, termín


Pojem Ozonová díra je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Ozonová díra? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ozonová díra je označení pro oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu.
Od roku 1930 jsou vyráběny halogenované uhlovodíky (freony), které jsou použity v chladicích a hnacích médiích, v aerosolech, nadouvadlech, hasicích přístrojích a čisticích prostředcích. V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10 až 50 km nad povrch Země), kde se z nich odštěpuje chlór, který se podílí na katalytickém rozkladu ozonu. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozonová vrstva absorbuje část ultrafialového záření (s vlnovou délkou 280–320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi.

Ozonová díra nad Antarktidou

Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Více informací o slovu Ozonová díra doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat termín Ozonová díra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Ozonová díra ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Ozonová díra ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Ozonová díra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ozonová díra ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Ozonová díra na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ozonová díra například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Ozonová díra? resp. co přesně znamená slovo Ozonová díra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ozonová díra, odpověď na dotaz co je to Ozonová díra?. Víte např. kdo to je Wilhelm Conrad Röntgen? Znáte a víte kdo je Pískle? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než věda). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.