Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Co je to Ozonová díra? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Ozonová díra?

Ozonová díra je pojem užívaný pro označení části stratosféry v místě, kde je zeslabená vrstva ozonu. Toto zeslabování a tedy i vznik ozonové díry bývá spojováno s technologickým rozvojem a používáním freonů v nejrůznějších přístrojích a médiích, ke kterému dochází od roku 1930.
Ozonová díra vzniká odštěpením chloru z freonů, které se dostanou do stratosféry. Tím se snižuje obsah ozonu, který pak absorbuje méně karcinogenního ultrafialového záření. Zákaz celosvětové výroby a používání freonů není doposud definitivní, i když vyspělé země se o něj snaží.


Co je to Ozonová díra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ozonová díra. Co znamená odborný pojem Ozonová díra z kategorie Věda?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Ozonová díra? s přáteli a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Ozonová díra je v sekci věda

Klíčová slova: slovník, heslo, terminus technicus, názvosloví, přesný výraz, věda, terminologie, význam, informace, odborné názvosloví, definice pojmu, věda, Ozonová díra, synonymum, význam pojmu, wiki, pojem, co znamená


Pojem Ozonová díra je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Ozonová díra?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ozonová díra je označení pro oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu.
Od roku 1930 jsou vyráběny halogenované uhlovodíky (freony), které jsou použity v chladicích a hnacích médiích, v aerosolech, nadouvadlech, hasicích přístrojích a čisticích prostředcích. V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10 až 50 km nad povrch Země), kde se z nich odštěpuje chlór, který se podílí na katalytickém rozkladu ozonu. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozonová vrstva absorbuje část ultrafialového záření (s vlnovou délkou 280–320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi.

Ozonová díra nad Antarktidou

Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Rekordně velká ozonová díra nad Antarktidou ze dne 6. září 2000. Autor: NASA, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ozonová díra ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Ozonová díra ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Ozonová díra ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Ozonová díra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Ozonová díra na Youtube

Najít slovo Ozonová díra na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ozonová díra například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Ozonová díra? resp. co je to Ozonová díra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ozonová díra, odpověď na dotaz co je to Ozonová díra?. Víte např. kdo to je Překladatel? Znáte a víte kdo je Fracek? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci věda Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.