Co je to?
Odborný výraz, definice slova Gradace. Co znamená pojem Gradace z kategorie Literatura?

Co je Gradace? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Gradace?

Gradace čili klimax je pojem, který lze nalézt nejen v literatuře, ale také v dalších oblastech, příkladem může být hudba. V literatuře se takto nazývá jedna z básnických figurNázev pochází z latinského slova gradatio, což znamená stupňování, zesilování, postupný přechod. Po gradaci přichází vyvrcholení. Tvoří se za pomoci druhého nebo třetího stupně přídavných jmen a příslovcí. Slova se řadí od nejslabšího k nejsilnějšímu. Řadit se mohou slova, slovní spojení, významové motivy. Cílem je dosažení postupně rostoucí intenzity pocitů.
Používají se dva druhy gradace, vzestupná neboli klimax, a sestupná, antiklimax. Vzestupná gradace znamená uspořádání slov postupem od nejslabšího k nejsilnějšímu. Sestupná gradace je uspořádání slov od nejsilnějšího k nejslabšímu, příliš se však nepoužívá. Použití gradace zvyšuje citovou účast, směřuje k hlavnímu významu a posiluje umělecký smysl. Gradovat lze i jednotlivé motivy.


Co je to Gradace? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Gradace. Co znamená pojem Gradace z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Text vytvořen pro server Superia.cz

Text s definicí výrazu Gradace doporučujeme sdílet se známými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Gradace se nachází v sekci literatura

Klíčová slova: pojem, význam pojmu, wiki, termín, terminus technicus, slovník, co to je, význam slova, synonymum, odborné názvosloví, Gradace, literatura, co je to Gradace?, definice, přesný význam, informace, heslo, formulace


Pojem Gradace je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Gradace dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

gradacezz (literatura) – seřazení jazykových výrazů (slov či slovních spojení), nebo také motivů z hlediska významového směřování, například rostoucí intenzity citové účasti. Celé dílo zpravidla graduje k významovému těžišti, k významové dominantě, k uměleckému smyslu. Vzestupná gradace se v literární teorii nazývá klimax, sestupná antiklimax.

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gradace ve Wikimedia Commons

Najít termín Gradace ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Gradace ve Wikizdrojích

Zkusit najít Gradace ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Gradace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Gradace ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Gradace například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte co znamená slovo Gradace? resp. co se skrývá pod slovem Gradace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gradace, odpověď na dotaz co je to Gradace?. Víte např. kdo to je Bookmaker? Znáte a víte kdo je Allison Williams? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Můžete se proto pokusit najít heslo Gradace i v jiné sekci než v literatura. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.