Co je to?
Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Co je to Člunek? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Člunek?

Člunek je nástroj, který používají tkalci především při ručním tkaní. Má tvar menšího člunu, proto se tento název používá i nadále u součástí tkacích nebo šicích strojů tam, kde má součástka stejnou nebo podobnou funkci a tvar. Pomocí člunku se útek provléká osnovou. Většinou to byl plochý a delší kousek dřeva, popřípadě kosti. Na něm byl navinutý útek a ten se mezi lichými a sudými vlákny osnovy provlékl.
Pokud šlo o součást tkalcovského stavu, byl člunek špičatý na koncích a v něm byla umístěna cívka s útkem. Létající člunek měl na stranách kovové kužely a pracovalo se s ním přes pákový mechanizmus. Mechanické tkací stroje mohly mít i více člunků. U šicích strojů byly člunky nahrazeny chapačem.


Co je to Člunek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Člunek? Pak se o tuto stránku podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Člunek je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: odborný výraz, pojem, Člunek, význam pojmu, vysvětlení, odborné názvosloví, formulace, informace, terminologie, heslo, definice, přesný výraz, co znamená, co to je, slovník, co je to Člunek?, význam slova, slovo


Pojem Člunek je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Člunek? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Člunek je tkalcovský nástroj, který se tvarem podobá malému člunu. Slouží k provlékání útku osnovou při ručním tkaní. Odtud se název člunek přenesl i na součásti textilních strojů (tkací stroj, šicí stroj), které mají podobný tvar nebo aspoň funkci.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít termín Člunek ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Člunek ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Člunek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Člunek na Google.cz

Vyhledat pojem Člunek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Člunek ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Člunek například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Člunek? resp. co přesně znamená slovo Člunek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Člunek, odpověď na dotaz co je to Člunek?. Víte např. kdo to je Etymolog? Znáte a víte kdo je Karel Kryl? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Člunek v jiné sekci než Nástroje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.