Co je to?
Výraz, termín, definice slova Člunek. Co znamená odborný pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Co je to Člunek? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Člunek

Člunek je nástroj, který používají tkalci především při ručním tkaní. Má tvar menšího člunu, proto se tento název používá i nadále u součástí tkacích nebo šicích strojů tam, kde má součástka stejnou nebo podobnou funkci a tvar. Pomocí člunku se útek provléká osnovou. Většinou to byl plochý a delší kousek dřeva, popřípadě kosti. Na něm byl navinutý útek a ten se mezi lichými a sudými vlákny osnovy provlékl.
Pokud šlo o součást tkalcovského stavu, byl člunek špičatý na koncích a v něm byla umístěna cívka s útkem. Létající člunek měl na stranách kovové kužely a pracovalo se s ním přes pákový mechanizmus. Mechanické tkací stroje mohly mít i více člunků. U šicích strojů byly člunky nahrazeny chapačem.


Co je to Člunek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Člunek. Co znamená odborný pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Člunek? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Člunek je v kategorii nástroje

Klíčová slova: lexikon, heslo, synonymum, popis, definice pojmu, formulace, slovník, co je to Člunek?, definice, wiki, přesný výraz, názvosloví, odborný výraz, co znamená, význam slova, přesný význam, význam, vysvětlení


Pojem Člunek je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Člunek?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Člunek je tkalcovský nástroj, který se tvarem podobá malému člunu. Slouží k provlékání útku osnovou při ručním tkaní. Odtud se název člunek přenesl i na součásti textilních strojů (tkací stroj, šicí stroj), které mají podobný tvar nebo aspoň funkci.

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Člunek na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Člunek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Člunek na Google.cz

Zkusit najít pojem Člunek ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Člunek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Člunek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Člunek například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Člunek? resp. co je to Člunek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Člunek, odpověď na dotaz co je to Člunek?. Víte např. kdo to je Rastislav Maďar? Znáte a víte kdo je Rasista? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nástroje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.