Co je to?
Odborný výraz, definice slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Co je Člunek? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Člunek?

Člunek je nástroj, který používají tkalci především při ručním tkaní. Má tvar menšího člunu, proto se tento název používá i nadále u součástí tkacích nebo šicích strojů tam, kde má součástka stejnou nebo podobnou funkci a tvar. Pomocí člunku se útek provléká osnovou. Většinou to byl plochý a delší kousek dřeva, popřípadě kosti. Na něm byl navinutý útek a ten se mezi lichými a sudými vlákny osnovy provlékl.
Pokud šlo o součást tkalcovského stavu, byl člunek špičatý na koncích a v něm byla umístěna cívka s útkem. Létající člunek měl na stranách kovové kužely a pracovalo se s ním přes pákový mechanizmus. Mechanické tkací stroje mohly mít i více člunků. U šicích strojů byly člunky nahrazeny chapačem.


Co je to Člunek? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Člunek doporučujeme sdílet s kolegy na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Člunek se nachází v sekci nástroje

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovo, terminus technicus, Člunek, význam pojmu, wiki, slovník, terminologie, co je to Člunek?, vysvětlení, nástroje, nástroje, heslo, formulace, definice, lexikon, termín, přesný výraz


Pojem Člunek je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Člunek? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Člunek je tkalcovský nástroj, který se tvarem podobá malému člunu. Slouží k provlékání útku osnovou při ručním tkaní. Odtud se název člunek přenesl i na součásti textilních strojů (tkací stroj, šicí stroj), které mají podobný tvar nebo aspoň funkci.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat slovo Člunek na Google.cz

Vyhledat slovo Člunek na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Člunek na Youtube

Najít výraz Člunek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Člunek ve Wikimedia Commons

Najít výraz Člunek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Člunek například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Člunek? resp. jaká je definice slova Člunek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Člunek, odpověď na dotaz co je to Člunek?. Víte např. kdo to je Canelo Alvarez? Znáte a víte kdo je Astrolog? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než nástroje. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.