Co je to?
Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Co je to Člunek? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Člunek

Člunek je nástroj, který používají tkalci především při ručním tkaní. Má tvar menšího člunu, proto se tento název používá i nadále u součástí tkacích nebo šicích strojů tam, kde má součástka stejnou nebo podobnou funkci a tvar. Pomocí člunku se útek provléká osnovou. Většinou to byl plochý a delší kousek dřeva, popřípadě kosti. Na něm byl navinutý útek a ten se mezi lichými a sudými vlákny osnovy provlékl.
Pokud šlo o součást tkalcovského stavu, byl člunek špičatý na koncích a v něm byla umístěna cívka s útkem. Létající člunek měl na stranách kovové kužely a pracovalo se s ním přes pákový mechanizmus. Mechanické tkací stroje mohly mít i více člunků. U šicích strojů byly člunky nahrazeny chapačem.


Co je to Člunek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Člunek sdílet s kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Člunek patří do sekce nástroje

Klíčová slova: wiki, nástroje, slovo, přesný výraz, informace, termín, odborný výraz, vysvětlení, přesný význam, lexikon, význam, slovník, názvosloví, význam pojmu, význam slova, odborné názvosloví, pojem, formulace


Pojem Člunek je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Člunek? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Člunek je tkalcovský nástroj, který se tvarem podobá malému člunu. Slouží k provlékání útku osnovou při ručním tkaní. Odtud se název člunek přenesl i na součásti textilních strojů (tkací stroj, šicí stroj), které mají podobný tvar nebo aspoň funkci.

Další informační zdroje o slovu Člunek

Hledat pojem Člunek ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Člunek na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Člunek ve Wikimedia Commons

Najít termín Člunek ve Wikizdrojích

Hledat frázi Člunek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Člunek ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Člunek například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co znamená Člunek? resp. co vlastně znamená slovo Člunek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Člunek, odpověď na dotaz co je to Člunek?. Víte např. kdo to je Paraplegik? Znáte a víte kdo je Imperialista? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Člunek i v jiných kategoriích (než nástroje). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.