Co je to?
Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Co je to Člunek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Člunek

Člunek je nástroj, který používají tkalci především při ručním tkaní. Má tvar menšího člunu, proto se tento název používá i nadále u součástí tkacích nebo šicích strojů tam, kde má součástka stejnou nebo podobnou funkci a tvar. Pomocí člunku se útek provléká osnovou. Většinou to byl plochý a delší kousek dřeva, popřípadě kosti. Na něm byl navinutý útek a ten se mezi lichými a sudými vlákny osnovy provlékl.
Pokud šlo o součást tkalcovského stavu, byl člunek špičatý na koncích a v něm byla umístěna cívka s útkem. Létající člunek měl na stranách kovové kužely a pracovalo se s ním přes pákový mechanizmus. Mechanické tkací stroje mohly mít i více člunků. U šicích strojů byly člunky nahrazeny chapačem.


Co je to Člunek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Člunek. Co znamená pojem Člunek z kategorie Nástroje?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Člunek patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: termín, formulace, význam slova, odborný výraz, Člunek, Nástroje, význam, názvosloví, přesný výraz, pojem, definice, co znamená, odborné názvosloví, význam pojmu, heslo, Nástroje, vysvětlení, popis


Pojem Člunek je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Člunek píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Člunek je tkalcovský nástroj, který se tvarem podobá malému člunu. Slouží k provlékání útku osnovou při ručním tkaní. Odtud se název člunek přenesl i na součásti textilních strojů (tkací stroj, šicí stroj), které mají podobný tvar nebo aspoň funkci.

Jiné informační zdroje o pojmu Člunek

Vyhledat výraz Člunek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Člunek ve Wikimedia Commons

Najít slovo Člunek na Google.cz

Hledat heslo Člunek ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Člunek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Člunek ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Člunek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Člunek? resp. co vlastně znamená slovo Člunek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Člunek, odpověď na dotaz co je to Člunek?. Víte např. kdo to je Usáma bin Ládin? Znáte a víte kdo je Egon Bondy? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nástroje). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.