Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Co je to Kurkuma? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Kurkuma

Jiné označení pro kurkumu je indický šafrán. Toto koření se vyrábí ze sušeného oddenku rostliny s názvem kurkumovník dlouhý. Koření má charakteristickou žlutou barvu a pochází z jižní Asie. Jeho největším producentem je v současné době Indie.
Kurkuma se používá jako součást kari koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku využívají i k léčbě rakoviny. Tato rostlina má každopádně výborné protizánětlivé účinky a patří k antioxidantům. Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka vhodná k zahušťování některých druhů polévek. Kurkumu lze též využít jako barvivo do potravin.


Co je to Kurkuma? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kurkuma se nachází v kategorii Jídlo

Klíčová slova: definice, formulace, definice pojmu, slovník, Jídlo, pojem, termín, co je to Kurkuma?, význam pojmu, přesný význam, terminus technicus, Kurkuma, lexikon, význam slova, význam, terminologie, synonymum, co to je


Pojem Kurkuma je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kurkuma? Výraz, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření; hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.
Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.
Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy. Zvyšuje též trvanlivost potravin.
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Kurkuma a Kari

Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay
Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay


Jiné zdroje informací o pojmu Kurkuma

Hledat termín Kurkuma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Kurkuma na Google.cz

Najít pojem Kurkuma ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kurkuma ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Kurkuma na Youtube

Vyhledat termín Kurkuma ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kurkuma například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Kurkuma? resp. co označuje slovo Kurkuma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kurkuma, odpověď na dotaz co je to Kurkuma?. Víte např. kdo to je Soumař? Znáte a víte kdo je George Soros? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Kurkuma hledat i v jiných kategoriích (než Jídlo) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.