Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Co je to Kurkuma? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Kurkuma

Jiné označení pro kurkumu je indický šafrán. Toto koření se vyrábí ze sušeného oddenku rostliny s názvem kurkumovník dlouhý. Koření má charakteristickou žlutou barvu a pochází z jižní Asie. Jeho největším producentem je v současné době Indie.
Kurkuma se používá jako součást kari koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku využívají i k léčbě rakoviny. Tato rostlina má každopádně výborné protizánětlivé účinky a patří k antioxidantům. Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka vhodná k zahušťování některých druhů polévek. Kurkumu lze též využít jako barvivo do potravin.


Co je to Kurkuma? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kurkuma patří do kategorie Jídlo

Klíčová slova: wiki, formulace, lexikon, význam, význam pojmu, odborný výraz, názvosloví, slovo, heslo, vysvětlení, význam slova, terminologie, Jídlo, definice pojmu, co znamená, informace, odborné názvosloví, co je to Kurkuma?


Pojem Kurkuma je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kurkuma? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření; hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.
Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.
Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy. Zvyšuje též trvanlivost potravin.
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Kurkuma a Kari

Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay
Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kurkuma ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Kurkuma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Kurkuma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Kurkuma ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Kurkuma na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kurkuma ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kurkuma například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Kurkuma? resp. jaký je význam slova Kurkuma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kurkuma, odpověď na dotaz co je to Kurkuma?. Víte např. kdo to je Alibista? Znáte a víte kdo je Populista? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Kurkuma i v jiných kategoriích (než Jídlo). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.