Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Co je to Kurkuma? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Kurkuma?

Jiné označení pro kurkumu je indický šafrán. Toto koření se vyrábí ze sušeného oddenku rostliny s názvem kurkumovník dlouhý. Koření má charakteristickou žlutou barvu a pochází z jižní Asie. Jeho největším producentem je v současné době Indie.
Kurkuma se používá jako součást kari koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku využívají i k léčbě rakoviny. Tato rostlina má každopádně výborné protizánětlivé účinky a patří k antioxidantům. Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka vhodná k zahušťování některých druhů polévek. Kurkumu lze též využít jako barvivo do potravin.


Co je to Kurkuma? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kurkuma. Co znamená pojem Kurkuma z kategorie Jídlo?

Texty mohou obsahovat chyby. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu Kurkuma sdílejte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kurkuma je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: co znamená, Kurkuma, informace, vysvětlení, význam slova, co je to Kurkuma?, co to je, Jídlo, odborný výraz, definice pojmu, Jídlo, názvosloví, terminologie, lexikon, význam, terminus technicus, heslo, termín


Pojem Kurkuma je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kurkuma? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření; hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.
Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.
Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy. Zvyšuje též trvanlivost potravin.
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Kurkuma a Kari

Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay
Kurkuma, indický šafrán, Kari. Autor: Steve Buissinne, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací

Najít termín Kurkuma ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Kurkuma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Kurkuma ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Kurkuma na Youtube

Zkusit najít termín Kurkuma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Kurkuma na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kurkuma například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Kurkuma? resp. co přesně znamená slovo Kurkuma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kurkuma, odpověď na dotaz co je to Kurkuma?. Víte např. kdo to je Buzík? Znáte a víte kdo je Správní orgán? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.