Co je to?
Definice výrazu, termínu Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Co je to Celibát? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Celibát?

Kněží v římskokatolické církvi máme spojené s dodržováním celibátu, což je závazek, že budou žít bez manželského svazku a bez pohlavního styku. Celibát se spojuje s mužským i ženským mnišstvím a některými řeholemi. V dnešní době je povinný celibát hlavním rozdílem mezi římskokatolickou církví a východními církvemi, i protestanty a řeckokatolické církvi.
V některých kulturách se požadavek celibátu nemusí pojit pouze s náboženstvím, ale měly by ho dodržovat i osoby na určitých pozicích. Jako příklad poslouží, že u nás se dodržoval celibát u učitelek i v prvních desetiletích 20. století.


Co je to Celibát? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Celibát s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Celibát se nachází v kategorii Náboženství

Klíčová slova: co je to Celibát?, heslo, wiki, názvosloví, vysvětlení, terminus technicus, termín, pojem, význam pojmu, Celibát, přesný výraz, terminologie, informace, slovník, popis, přesný význam, odborný výraz, odborné názvosloví


Pojem Celibát je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Celibát?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

Celibát kněží

Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay
Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Najít heslo Celibát ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Celibát ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Celibát ve Wikimedia Commons

Najít výraz Celibát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Celibát na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Celibát ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Celibát například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Celibát? resp. co znamená Celibát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celibát, odpověď na dotaz co je to Celibát?. Víte např. kdo to je Kuřbuřt? Znáte a víte kdo je Protestant? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Náboženství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?