Co je to?
Výraz, termín, definice slova Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Co je to Celibát? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Celibát

Kněží v římskokatolické církvi máme spojené s dodržováním celibátu, což je závazek, že budou žít bez manželského svazku a bez pohlavního styku. Celibát se spojuje s mužským i ženským mnišstvím a některými řeholemi. V dnešní době je povinný celibát hlavním rozdílem mezi římskokatolickou církví a východními církvemi, i protestanty a řeckokatolické církvi.
V některých kulturách se požadavek celibátu nemusí pojit pouze s náboženstvím, ale měly by ho dodržovat i osoby na určitých pozicích. Jako příklad poslouží, že u nás se dodržoval celibát u učitelek i v prvních desetiletích 20. století.


Co je to Celibát? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Celibát) můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Celibát patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: názvosloví, Celibát, přesný význam, definice pojmu, co to je, definice, terminologie, odborný výraz, popis, přesný výraz, termín, wiki, význam slova, synonymum, co znamená, význam, odborné názvosloví, informace


Pojem Celibát je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Celibát? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

Celibát kněží

Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay
Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay


Více informací o slovu Celibát doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít slovo Celibát na Google.cz

Najít termín Celibát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Celibát ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Celibát ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Celibát ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Celibát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Celibát například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Nyní již víte co znamená slovo Celibát? resp. jaký je význam slova Celibát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celibát, odpověď na dotaz co je to Celibát?. Víte např. kdo to je Cobie Smulders? Znáte a víte kdo je Pasíř? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?