Co je to?
Odborný výraz, definice slova Celibát. Co znamená pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Co je Celibát? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Celibát?

Kněží v římskokatolické církvi máme spojené s dodržováním celibátu, což je závazek, že budou žít bez manželského svazku a bez pohlavního styku. Celibát se spojuje s mužským i ženským mnišstvím a některými řeholemi. V dnešní době je povinný celibát hlavním rozdílem mezi římskokatolickou církví a východními církvemi, i protestanty a řeckokatolické církvi.
V některých kulturách se požadavek celibátu nemusí pojit pouze s náboženstvím, ale měly by ho dodržovat i osoby na určitých pozicích. Jako příklad poslouží, že u nás se dodržoval celibát u učitelek i v prvních desetiletích 20. století.


Co je to Celibát? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Celibát. Co znamená pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen pro Superia.cz

Text s definicí výrazu Celibát doporučujeme sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Celibát se nachází v sekci náboženství

Klíčová slova: popis, přesný výraz, terminologie, heslo, wiki, odborný výraz, lexikon, definice, význam, přesný význam, co znamená, náboženství, význam slova, pojem, co to je, slovo, formulace, Celibát


Pojem Celibát je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Celibát? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

Celibát kněží

Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay
Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Celibát na Youtube

Vyhledat slovo Celibát na Google.cz

Zkusit najít frázi Celibát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Celibát ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Celibát ve Wikizdrojích

Hledat frázi Celibát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Celibát například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte jaká je definice termínu Celibát? resp. co přesně označuje termín Celibát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celibát, odpověď na dotaz co je to Celibát?. Víte např. kdo to je Orlando Bloom? Znáte a víte kdo je Anesteziolog? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v náboženství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?