Co je to?
Definice odborného termínu, slova Celibát. Co znamená pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Co je to Celibát? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Celibát?

Kněží v římskokatolické církvi máme spojené s dodržováním celibátu, což je závazek, že budou žít bez manželského svazku a bez pohlavního styku. Celibát se spojuje s mužským i ženským mnišstvím a některými řeholemi. V dnešní době je povinný celibát hlavním rozdílem mezi římskokatolickou církví a východními církvemi, i protestanty a řeckokatolické církvi.
V některých kulturách se požadavek celibátu nemusí pojit pouze s náboženstvím, ale měly by ho dodržovat i osoby na určitých pozicích. Jako příklad poslouží, že u nás se dodržoval celibát u učitelek i v prvních desetiletích 20. století.


Co je to Celibát? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Celibát. Co znamená pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Celibát? Pak se o ní podělte s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Celibát je v kategorii náboženství

Klíčová slova: terminus technicus, formulace, odborný výraz, lexikon, přesný výraz, heslo, vysvětlení, názvosloví, termín, informace, význam, co to je, slovo, synonymum, slovník, popis, co znamená, přesný význam


Pojem Celibát je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Celibát?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

Celibát kněží

Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay
Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Vyhledat slovo Celibát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Celibát ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Celibát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Celibát na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Celibát ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Celibát ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Celibát například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste zjistili co znamená Celibát? resp. co je to Celibát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celibát, odpověď na dotaz co je to Celibát?. Víte např. kdo to je Roger Daltrey? Znáte a víte kdo je Andrew Stroehlein? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Celibát i v jiné sekci než v náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?