Co je to?
Definice výrazu Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Co je Celibát?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Celibát

Kněží v římskokatolické církvi máme spojené s dodržováním celibátu, což je závazek, že budou žít bez manželského svazku a bez pohlavního styku. Celibát se spojuje s mužským i ženským mnišstvím a některými řeholemi. V dnešní době je povinný celibát hlavním rozdílem mezi římskokatolickou církví a východními církvemi, i protestanty a řeckokatolické církvi.
V některých kulturách se požadavek celibátu nemusí pojit pouze s náboženstvím, ale měly by ho dodržovat i osoby na určitých pozicích. Jako příklad poslouží, že u nás se dodržoval celibát u učitelek i v prvních desetiletích 20. století.


Co je to Celibát? Význam slova, termín, Definice výrazu Celibát. Co znamená odborný pojem Celibát z kategorie Náboženství?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Celibát můžete samozřejmě sdílet s ostatními na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Celibát je v sekci náboženství

Klíčová slova: formulace, náboženství, popis, heslo, co je to Celibát?, význam, definice pojmu, Celibát, odborný výraz, slovník, význam pojmu, lexikon, synonymum, co to je, slovo, odborné názvosloví, názvosloví, přesný výraz


Pojem Celibát je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Celibát?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

Celibát kněží

Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay
Římskokatoličtí kněží by měli dodržovat celibát. Autor: kisistvan77, zdroj: Pixabay


Hledejte výraz Celibát v dalších zdrojích

Hledat slovo Celibát ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Celibát ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Celibát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Celibát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Celibát na Google obrázcích

Vyhledat slovo Celibát ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Celibát například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co to je Celibát? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Celibát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Celibát, odpověď na dotaz co je to Celibát?. Víte např. kdo to je Julius Fučík? Znáte a víte kdo je Anesteziolog? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci náboženství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Křtitelnice, kalpa, celibát, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?