Co je to?
Definice odborného termínu, slova Queer. Co znamená pojem Queer z kategorie Politika?

Co je Queer? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Queer

Queer je pojem, který zastřešuje různé genderové a sexuální menšiny, které nejsou heterosexuální. Slovo pochází z angličtiny, kde má význam výstřední nebo podivný. V předminulém století se pojmenování používalo slangově pro označení gayů. Později se změnil jeho význam na vyjádření postoje proti společnosti, která je heterosexuální, a začali se takto označovat i lidé, kteří se staví na odpor tradičnímu společenskému náhledu na sexualitu.
Nejde jen o politický pojem, samotné použití názvu pochází z komunity LGBT, ale pojem je mnohem širší. Navíc část komunity LGBT pociťuje toto označení jako hanlivé nebo politicky příliš radikální. V roce 1990 vznikla skupina Queer Nation, která sdružuje aktivisty hnutí. Označení queer se rozšířilo celosvětově a hlásí se k němu většina genderových a sexuálních menšin. Queer komunita pořádá po celém světě řadu festivalů, které jsou orientovány právě na queer.


Co je to Queer? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Queer. Co znamená pojem Queer z kategorie Politika?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s dalšími lidmi na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Queer patří do sekce politika

Klíčová slova: pojem, definice pojmu, co je to Queer?, politika, terminus technicus, formulace, Queer, termín, přesný význam, vysvětlení, synonymum, co to je, co znamená, definice, lexikon, odborné názvosloví, politika, význam pojmu


Pojem Queer je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Queer? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Queer (zřídka též počeštěle ve fonetickém znění kvír) je zastřešující označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová. V tomto významu může sloužit jako náhrada zkratky LGBT+. Pojem queer má rovněž sociopolitický význam a je většinou preferován aktivisty a aktivistkami, kteří odmítají striktní definici své genderové či sexuální identity, stejně tak jako těmi, kteří jej využívají jako výraz vzdoru proti cis- a heteronormativitě většinové kultury. Na akademickém poli může být synonymem pro obor kritických studií a teorií, které popisují a zkoumají sexuální orientace, genderové identity nebo genderová vyjádření vymykající se heteronormativním a cisnormativním normám, jejich dynamiku a vývoj. Některými lidmi je však tento termín stále považován za urážlivý, protože v angličtině byl dříve používán jako homofobní urážka ve významu podivný, zvláštní.

Jiné informační zdroje o pojmu Queer

Najít termín Queer ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Queer ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Queer ve Wikislovníku

Najít slovo Queer na Google obrázcích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Queer ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Queer ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Queer například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Queer? resp. co znamená slovo Queer? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Queer, odpověď na dotaz co je to Queer?. Víte např. kdo to je Alhazen? Znáte a víte kdo je Martina Navrátilová? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než politika). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?