Co je to?
Definice výrazu, termínu Queer. Co znamená odborný pojem Queer z kategorie Politika?

Co je to Queer? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Queer

Queer je pojem, který zastřešuje různé genderové a sexuální menšiny, které nejsou heterosexuální. Slovo pochází z angličtiny, kde má význam výstřední nebo podivný. V předminulém století se pojmenování používalo slangově pro označení gayů. Později se změnil jeho význam na vyjádření postoje proti společnosti, která je heterosexuální, a začali se takto označovat i lidé, kteří se staví na odpor tradičnímu společenskému náhledu na sexualitu.
Nejde jen o politický pojem, samotné použití názvu pochází z komunity LGBT, ale pojem je mnohem širší. Navíc část komunity LGBT pociťuje toto označení jako hanlivé nebo politicky příliš radikální. V roce 1990 vznikla skupina Queer Nation, která sdružuje aktivisty hnutí. Označení queer se rozšířilo celosvětově a hlásí se k němu většina genderových a sexuálních menšin. Queer komunita pořádá po celém světě řadu festivalů, které jsou orientovány právě na queer.


Definice výrazu, termínu Queer. Co znamená odborný pojem Queer z kategorie Politika?

Možnost chyb vyhrazena. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Queer s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Queer je v kategorii Politika

Klíčová slova: slovo, definice pojmu, Politika, co znamená, pojem, význam slova, Queer, vysvětlení, Politika, slovník, přesný význam, definice, význam pojmu, informace, termín, heslo, přesný výraz, synonymum


Pojem Queer je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Queer? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Queer (zřídka též počeštěle ve fonetickém znění kvír) je zastřešující označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová. V tomto významu může sloužit jako náhrada zkratky LGBT+. Pojem queer má rovněž sociopolitický význam a je většinou preferován aktivisty a aktivistkami, kteří odmítají striktní definici své genderové či sexuální identity, stejně tak jako těmi, kteří jej využívají jako výraz vzdoru proti cis- a heteronormativitě většinové kultury. Na akademickém poli může být synonymem pro obor kritických studií a teorií, které popisují a zkoumají sexuální orientace, genderové identity nebo genderová vyjádření vymykající se heteronormativním a cisnormativním normám, jejich dynamiku a vývoj. Některými lidmi je však tento termín stále považován za urážlivý, protože v angličtině byl dříve používán jako homofobní urážka ve významu podivný, zvláštní.

Jiné informační zdroje o pojmu Queer

Najít heslo Queer ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Queer ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Queer ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Queer ve Wikimedia Commons

Najít termín Queer ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Queer na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Queer například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Queer? resp. co se skrývá pod slovem Queer? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Queer, odpověď na dotaz co je to Queer?. Víte např. kdo to je Lucie Vondráčková? Znáte a víte kdo je Pupkáč? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Queer i v jiných kategoriích (než Politika). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?