Co je to?
Definice odborného termínu, slova Baroko. Co znamená pojem Baroko z kategorie Kultura?

Co je Baroko?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Baroko?

Baroko je umělecký sloh, který vznikl na konci 16. století v Itálii. Postupně se rozšířil po celé Evropě, a v 1. století převládl nad slohem renesančním. Původní význam slova je označení pro perlu s nepravidelným tvarem. Jako název uměleckého slohu se pojem baroko vžil až v 18. století. Vznik slohu je spojen s politikou, absolutizmem a protireformací. Barokní umění podporovalo katolicizmus. Důraz je kladem na velkolepost, okázalost, pestrost různých forem, pohyb, energii a dramatické působení. Výrazná je hra světla a stínu a kontrasty. Umělecky zpracovávána jsou zjevení, zázraky, svatí a mučedníci.
Baroko se zaměřuje na city, věčný život, podřízenost Bohu. V architektuře se baroko štěpí do dvou směrů, klasického baroka a dynamického baroka. Stavby mají obrys elipsy, staví se kopule, stavby jsou monumentální, zdobené pilíři a sochami. Budují se hlavně církevní stavby, ale i zámky, paláce a další. V malířství převládají biblické a církevní motivy, krajiny nebo lovecké scény. V hudbě převládají harmonické instrumentální melodie, literatura využívá bohatý jazyk, drama, city, nadpřirozené motivy.

Co je to Baroko? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Baroko. Co znamená pojem Baroko z kategorie Kultura?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Baroko? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Baroko patří do sekce kultura

Klíčová slova: terminus technicus, názvosloví, pojem, význam, synonymum, odborné názvosloví, kultura, co to je, odborný výraz, vysvětlení, co je to Baroko?, terminologie, slovo, formulace, popis, definice pojmu, Baroko, kultura


Pojem Baroko je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Baroko dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Baroko či barok je umělecko-kulturní směr, který vládl v Evropě v 17. a 18. století. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě a v jejích koloniích. Charakteristickými znaky baroka jsou dynamika – snaha o vyjádření pohybu, emotivnost až citová vypjatost, bohatost tvarů i zdobnosti a velkolepost.
Výraz původně snad z port. pérola barroca – perla nepravidelného tvaru, byl původně posměšný, později se vžil jako běžné označení. Slovem baroko se pak označuje i toto období.

Více informací o pojmu Baroko lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít pojem Baroko ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Baroko na Youtube

Vyhledat termín Baroko ve Wikislovníku

Hledat slovo Baroko ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Baroko ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Baroko ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Baroko například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená Baroko? resp. co je to Baroko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Baroko, odpověď na dotaz co je to Baroko?. Víte např. kdo to je Kamila Trnková? Znáte a víte kdo je Štěpánka Decastelo? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je kultura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, obrazárna, baroko, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.