Co je to?
Definice výrazu Baroko. Co znamená odborný pojem Baroko z kategorie Kultura?

Co to je Baroko? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Baroko

Baroko je umělecký sloh, který vznikl na konci 16. století v Itálii. Postupně se rozšířil po celé Evropě, a v 1. století převládl nad slohem renesančním. Původní význam slova je označení pro perlu s nepravidelným tvarem. Jako název uměleckého slohu se pojem baroko vžil až v 18. století. Vznik slohu je spojen s politikou, absolutizmem a protireformací. Barokní umění podporovalo katolicizmus. Důraz je kladem na velkolepost, okázalost, pestrost různých forem, pohyb, energii a dramatické působení. Výrazná je hra světla a stínu a kontrasty. Umělecky zpracovávána jsou zjevení, zázraky, svatí a mučedníci.
Baroko se zaměřuje na city, věčný život, podřízenost Bohu. V architektuře se baroko štěpí do dvou směrů, klasického baroka a dynamického baroka. Stavby mají obrys elipsy, staví se kopule, stavby jsou monumentální, zdobené pilíři a sochami. Budují se hlavně církevní stavby, ale i zámky, paláce a další. V malířství převládají biblické a církevní motivy, krajiny nebo lovecké scény. V hudbě převládají harmonické instrumentální melodie, literatura využívá bohatý jazyk, drama, city, nadpřirozené motivy.

Co je to Baroko? Význam slova, termín, Definice výrazu Baroko. Co znamená odborný pojem Baroko z kategorie Kultura?

Možnost chyb vyhrazena. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Baroko? Pak se o ní podělte s vašimi známými a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Baroko patří do sekce kultura

Klíčová slova: Baroko, termín, synonymum, wiki, terminologie, co znamená, co to je, odborný výraz, přesný výraz, co je to Baroko?, význam, význam pojmu, pojem, definice pojmu, terminus technicus, slovo, názvosloví, význam slova


Pojem Baroko je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Baroko? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Baroko či barok je umělecko-kulturní směr, který vládl v Evropě v 17. a 18. století. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě a v jejích koloniích. Charakteristickými znaky baroka jsou dynamika – snaha o vyjádření pohybu, emotivnost až citová vypjatost, bohatost tvarů i zdobnosti a velkolepost.
Výraz původně snad z port. pérola barroca – perla nepravidelného tvaru, byl původně posměšný, později se vžil jako běžné označení. Slovem baroko se pak označuje i toto období.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít výraz Baroko ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Baroko ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Baroko na Youtube

Najít termín Baroko ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Baroko ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Baroko ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Baroko například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď už víte jaká je definice termínu Baroko? resp. co znamená Baroko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Baroko, odpověď na dotaz co je to Baroko?. Víte např. kdo to je Jiří Macháček? Znáte a víte kdo je Monica Bellucci? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci kultura U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.