Co je to?
Definice výrazu, termínu Špalda. Co znamená odborný pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Co je Špalda?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Špalda?

Jako špalda se označuje typ pšenice. Tato rozpadavá pšenice je velice stará a v Evropě byla pěstována již před osmi tisíci lety. Špalda byla pěstována Germány, Kelty, ale i Egypťany. V pozdějších dobách musela špalda ustoupit náporu šlechtěné pšenice, která pěstitelům vynášela mnohem více.
Dnes se špalda považuje za zdravější alternativu vyšlechtěné pšenice. Obsahuje vyšší podíl bílkovin a minerálních látek. Špalda je poměrně odolná proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí, což jí činí vhodnou pro ekologické pěstování. Jsou prokázány pozitivní účinky na lidský imunitní systém.


Co je to Špalda? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Špalda. Co znamená odborný pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Špalda se známými na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Špalda je v kategorii jídlo

Klíčová slova: informace, lexikon, definice pojmu, heslo, co je to Špalda?, přesný význam, odborné názvosloví, Špalda, slovo, význam slova, terminus technicus, wiki, pojem, termín, popis, synonymum, co znamená, definice


Pojem Špalda je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Špalda? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pšenice špalda, běžně pouze špalda (Triticum spelta, zastarale samopše) je druh rozpadavé pšenice. Byla pěstována v Evropě již před 8000 lety, pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy.
V současnosti je špalda považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vzhledem ke své minimální reakci na hnojení umělými hnojivy, značné odolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí je vhodnou a často využívanou plodinou v ekologickém (bio- / organickém) zemědělství. Známé je např. jídlo tzv. špaldoto, připravené podobně jako rizoto. Ze špaldy se také vyrábí kávovina jako náhražka kávy. Ve Švýcarsku se používá jako sladová přísada (pivo Dinkel Einsiedler bier).

Pro více informací o heslu Špalda zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat pojem Špalda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Špalda ve vyhledávači Qwant

Najít termín Špalda ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Špalda ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Špalda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Špalda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Špalda například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teďka již bezesporu víte co je to Špalda? resp. jaký je význam pojmu Špalda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Špalda, odpověď na dotaz co je to Špalda?. Víte např. kdo to je Simona Šimková? Znáte a víte kdo je Správní orgán? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než jídlo). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.