Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Špalda. Co znamená pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Co to je Špalda? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Špalda

Jako špalda se označuje typ pšenice. Tato rozpadavá pšenice je velice stará a v Evropě byla pěstována již před osmi tisíci lety. Špalda byla pěstována Germány, Kelty, ale i Egypťany. V pozdějších dobách musela špalda ustoupit náporu šlechtěné pšenice, která pěstitelům vynášela mnohem více.
Dnes se špalda považuje za zdravější alternativu vyšlechtěné pšenice. Obsahuje vyšší podíl bílkovin a minerálních látek. Špalda je poměrně odolná proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí, což jí činí vhodnou pro ekologické pěstování. Jsou prokázány pozitivní účinky na lidský imunitní systém.


Co je to Špalda? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Špalda. Co znamená pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Špalda? Pak se o ní podělte s blízkými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Špalda patří do sekce jídlo

Klíčová slova: lexikon, wiki, význam slova, názvosloví, jídlo, formulace, co znamená, význam pojmu, definice pojmu, terminus technicus, heslo, pojem, odborné názvosloví, definice, slovo, přesný význam, co to je, vysvětlení


Pojem Špalda je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Špalda? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pšenice špalda, běžně pouze špalda (Triticum spelta, zastarale samopše) je druh rozpadavé pšenice. Byla pěstována v Evropě již před 8000 lety, pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy.
V současnosti je špalda považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vzhledem ke své minimální reakci na hnojení umělými hnojivy, značné odolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí je vhodnou a často využívanou plodinou v ekologickém (bio- / organickém) zemědělství. Známé je např. jídlo tzv. špaldoto, připravené podobně jako rizoto. Ze špaldy se také vyrábí kávovina jako náhražka kávy. Ve Švýcarsku se používá jako sladová přísada (pivo Dinkel Einsiedler bier).

Jiné zdroje informací o pojmu Špalda

Hledat frázi Špalda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Špalda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Špalda ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Špalda ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Špalda ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Špalda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Špalda například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Špalda? resp. co vlastně znamená slovo Špalda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Špalda, odpověď na dotaz co je to Špalda?. Víte např. kdo to je Ada Lovelace? Znáte a víte kdo je Petr Kolář? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie jídlo. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.