Co je to?
Výraz, termín, definice slova Špalda. Co znamená odborný pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Co je to Špalda? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Špalda

Jako špalda se označuje typ pšenice. Tato rozpadavá pšenice je velice stará a v Evropě byla pěstována již před osmi tisíci lety. Špalda byla pěstována Germány, Kelty, ale i Egypťany. V pozdějších dobách musela špalda ustoupit náporu šlechtěné pšenice, která pěstitelům vynášela mnohem více.
Dnes se špalda považuje za zdravější alternativu vyšlechtěné pšenice. Obsahuje vyšší podíl bílkovin a minerálních látek. Špalda je poměrně odolná proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí, což jí činí vhodnou pro ekologické pěstování. Jsou prokázány pozitivní účinky na lidský imunitní systém.


Co je to Špalda? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Špalda. Co znamená odborný pojem Špalda z kategorie Jídlo?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Špalda) můžete sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Špalda patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: Špalda, přesný výraz, termín, terminologie, slovo, synonymum, informace, co to je, co znamená, význam slova, definice, formulace, definice pojmu, jídlo, popis, přesný význam, co je to Špalda?, slovník


Pojem Špalda je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Špalda?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pšenice špalda, běžně pouze špalda (Triticum spelta, zastarale samopše) je druh rozpadavé pšenice. Byla pěstována v Evropě již před 8000 lety, pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy.
V současnosti je špalda považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vzhledem ke své minimální reakci na hnojení umělými hnojivy, značné odolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí je vhodnou a často využívanou plodinou v ekologickém (bio- / organickém) zemědělství. Známé je např. jídlo tzv. špaldoto, připravené podobně jako rizoto. Ze špaldy se také vyrábí kávovina jako náhražka kávy. Ve Švýcarsku se používá jako sladová přísada (pivo Dinkel Einsiedler bier).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít termín Špalda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Špalda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Špalda na Youtube

Zkusit najít pojem Špalda ve Wikizdrojích

Hledat výraz Špalda ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Špalda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Špalda například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Špalda? resp. jaká je definice slova Špalda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Špalda, odpověď na dotaz co je to Špalda?. Víte např. kdo to je Ješita? Znáte a víte kdo je Transgender? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.