Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Patos. Co znamená pojem Patos z kategorie Filozofie?

Co to je Patos? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Patos?

Patos je pojem, který vychází s řeckého slova s významem trpět něco nebo něčemu podléhat. Patří do rétoriky, řečnictví a jeho cílem je někoho o něčem přesvědčit pomocí působení na jeho city. K tomu řečníkovi slouží nejrůznější silně citově zabarvené metafory, vznešenost jazyka a přednes s přesvědčivými výraznými gesty. Posluchače popichuje a vybízí k činu.
Používanými jazykovými prostředky jsou metafory, někdy i špatně zasazené do kontextu, klišé a honosné výrazy. Celkový projev je citově zabarvený, někdy i dost přehnaný nebo expresivní.


Co je to Patos? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Patos. Co znamená pojem Patos z kategorie Filozofie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Patos patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: heslo, informace, popis, slovník, formulace, definice, slovo, odborné názvosloví, názvosloví, přesný význam, definice pojmu, Filozofie, odborný výraz, Filozofie, lexikon, co to je, význam pojmu, wiki


Pojem Patos je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Patos?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Patos nebo pathos (z řec. pathein, podléhat něčemu, trpět) znamená v klasické rétorice jeden ze tří způsobů přesvědčování (vedle osobní přesvědčivosti řečníka u a věcných argumentů čili logu), totiž emotivní apelování na posluchače nebo čtenáře. Patetický řečník používá citově nabité metafory, povznesený jazyk i způsob přednesu a velká, působivá gesta. Může na posluchače útočit výčitkami i přímo vyzývat k činu. Jako patetickou označujeme promluvu, která je příliš nadnesená, přehnaná (až přemrštěná), citově vzrušená, emotivní, expresivní, аčkoliv tomu celkový kontext a význam promluvy neodpovídá. Často se v patetické promluvě objevují klišé, nevhodné použití metafor apod. Patos se často objevuje tehdy, snaží-li se autor ve čtenáři (divákovi) vyvolat city jako lásku, nadšení, nenávist, odpor, strach aj. a ačkoliv je občas nevyhnutelný, obvykle ukazuje na omezené vyjadřovací schopnosti autora.

Hledejte pojem Patos v následujících vyhledávačích

Najít termín Patos ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Patos ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Patos ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Patos na Google.cz

Zkusit najít termín Patos ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Patos ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Patos například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Patos? resp. jaká je definice slova Patos? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Patos, odpověď na dotaz co je to Patos?. Víte např. kdo to je Anesteziolog? Znáte a víte kdo je Tomáš Ortel? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Patos i v jiných kategoriích (než Filozofie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?