Co je to?
Odborný výraz, definice slova Jesličky. Co znamená slovo Jesličky z kategorie Náboženství?

Co je Jesličky? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Jesličky

Jesličky čili jesle jsou označení pro krmítko z žebřin, které je určeno pro krmení zvířat senem. Jesličky jsou však symbolem Vánoc a jsou ještě starší tradicí a symbolem tohoto období, než vánoční stromek. Byly vždy ozdobou vánočních domovů našich předků. Mohly být velké a vystavené ve světnici nebo malé a třeba za oknem v mechu. Jsou nedílnou součástí betlému. Historicky první betlém měl nechat postavit František z Assisi. Jesličky stály v jeskyni, která se nacházela na pahorku nedaleko italské vesničky Greccia. Jeskyně byla upravená do podoby kaple. František z Assisi zde sloužil první půlnoční mši. První betlém zde byl živý. Věřící toto zpestření uvítali a začali ho sami používat.
V našich zemích jsou jesličky zadokumentované v 16. století, kdy je postavili pražští jezuité. Císař Josef II. Však v 18. století betlémy v kostelech zakázal, protože podle jeho mínění odváděly věřící od soustředění se na modlitbu. Jesličky jsou významným symbolem zrození nového života, rodiny, radostí života a současně i skromnosti, neboť Ježíš Kristus se narodil ve stáji. Jesličky jsou součástí betlému, který má být stavěn postupně od začátku adventu. Soška Ježíška má být umístěna až o Štědrém večeru. V některých domácnostech však jesličky stavějí pod vánoční strom.


Co je to Jesličky? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Jesličky. Co znamená slovo Jesličky z kategorie Náboženství?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Tento text (Jesličky) můžete sdílet se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Jesličky patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: odborný výraz, lexikon, pojem, Jesličky, heslo, wiki, formulace, definice, termín, význam slova, co je to Jesličky?, definice pojmu, terminologie, informace, vysvětlení, co znamená, slovník, názvosloví


Pojem Jesličky je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Jesličky? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde jsou postavy představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.
Jesličky jsou zemědělské zařízení pro zakládání sena ve chlévě a Maria do nich Ježíše položila podle Lukášova evangelia kvůli tomu, že nebylo místo k ubytování.

Další informační zdroje

Hledat pojem Jesličky ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jesličky ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Jesličky ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Jesličky na Google.cz

Hledat termín Jesličky ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Jesličky ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jesličky například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Nyní již víte co znamená slovo Jesličky? resp. co znamená Jesličky? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jesličky, odpověď na dotaz co je to Jesličky?. Víte např. kdo to je James Dewey Watson? Znáte a víte kdo je Mireille Mathieu? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než náboženství). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.