Co je to?
Odborný výraz, definice slova Jesličky. Co znamená slovo Jesličky z kategorie Náboženství?

Co je Jesličky? Definice pojmu

Co znamená termín Jesličky? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Jesličky čili jesle jsou označení pro krmítko z žebřin, které je určeno pro krmení zvířat senem. Jesličky jsou však symbolem Vánoc a jsou ještě starší tradicí a symbolem tohoto období, než vánoční stromek. Byly vždy ozdobou vánočních domovů našich předků. Mohly být velké a vystavené ve světnici nebo malé a třeba za oknem v mechu. Jsou nedílnou součástí betlému. Historicky první betlém měl nechat postavit František z Assisi. Jesličky stály v jeskyni, která se nacházela na pahorku nedaleko italské vesničky Greccia. Jeskyně byla upravená do podoby kaple. František z Assisi zde sloužil první půlnoční mši. První betlém zde byl živý. Věřící toto zpestření uvítali a začali ho sami používat.
V našich zemích jsou jesličky zadokumentované v 16. století, kdy je postavili pražští jezuité. Císař Josef II. Však v 18. století betlémy v kostelech zakázal, protože podle jeho mínění odváděly věřící od soustředění se na modlitbu. Jesličky jsou významným symbolem zrození nového života, rodiny, radostí života a současně i skromnosti, neboť Ježíš Kristus se narodil ve stáji. Jesličky jsou součástí betlému, který má být stavěn postupně od začátku adventu. Soška Ježíška má být umístěna až o Štědrém večeru. V některých domácnostech však jesličky stavějí pod vánoční strom.


Odborný výraz, definice slova Jesličky. Co znamená slovo Jesličky z kategorie Náboženství?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text (Jesličky) můžete sdílet s přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Jesličky patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: co znamená, přesný výraz, odborné názvosloví, vysvětlení, slovník, lexikon, terminologie, Jesličky, co je to Jesličky?, synonymum, co to je, definice pojmu, heslo, náboženství, formulace, význam pojmu, definice, odborný výraz


Pojem Jesličky je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Jesličky?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Betlém nebo též jesličky je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista.
Ústřední téma je Svatá rodina, Panna Maria a svatý Josef v nuzném chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Pastýři a orientální Tři králové přinášejí dary, scéna bývá doplněna i zvířaty (vůl, oslík, ovce i jiná) a případně andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové aj. V některých místech je i tradice živých betlémů, kde jsou postavy představovány živými lidmi ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.
Jesličky jsou zemědělské zařízení pro zakládání sena ve chlévě a Maria do nich Ježíše položila podle Lukášova evangelia kvůli tomu, že nebylo místo k ubytování.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít termín Jesličky ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Jesličky ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Jesličky na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Jesličky ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Jesličky ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Jesličky ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jesličky například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Jesličky? resp. co přesně označuje termín Jesličky? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jesličky, odpověď na dotaz co je to Jesličky?. Víte např. kdo to je Jennifer Connelly? Znáte a víte kdo je Ralph Fiennes? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Jesličky i jinde než v sekci než v náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.