Co je to?
Výraz, termín, definice slova Eufemismus. Co znamená odborný pojem Eufemismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Eufemismus? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Eufemismus

Eufemismus je označení pro slova či slovní spojení, jejichž úkolem je zmírňovat, zlehčovat nebo zjemňovat nepříjemné situace či nahrazovat vulgárnější slova. Většinou se zaměřují na lepší stránky věcí a používají se v běžném každodenním styku.
Eufemismus může být využit také pro skrytí chyb, zmírnění neštěstí, zastření nedostatků, špatného jednání nebo nepořádku. Ve většině jazyků se eufemismy vyskytují běžně, někde se z nich stala i ustálená slovní spojení.


Co je to Eufemismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Eufemismus. Co znamená odborný pojem Eufemismus z kategorie Český jazyk?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Eufemismus se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: formulace, lexikon, odborný výraz, terminus technicus, přesný výraz, vysvětlení, přesný význam, význam pojmu, co to je, názvosloví, Eufemismus, Český jazyk, definice, Český jazyk, termín, definice pojmu, co je to Eufemismus?, pojem


Pojem Eufemismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Eufemismus?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Eufemismus neboli meliorativum je pojmenování, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje špatné nebo nepříjemné skutečnosti či zdůrazňuje jejich pozitivní stránku, případně nahrazuje vulgarizmus. Opakem eufemismu je pejorativum neboli dysfemismus.
Eufemismy se zcela běžně používají v mnoha jazycích, časem se z některých z nich mohou stát ustálená slovní spojení (fráze) respektive běžně používané frazeologizmy. Takové fráze mohou mít souvislost s tzv. idiomy (což je zvláštní případ frazeologismů). Eufemismy se i v každodenním společenském styku velice často používají pro slovní popis při zakrývání různých chyb, osobních nedostatků, faktických neštěstí, společenských nešvarů, morálně pochybného jednání atd. apod.

Jiné informační zdroje o pojmu Eufemismus

Vyhledat slovo Eufemismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Eufemismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Eufemismus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Eufemismus na Google.cz

Zkusit najít slovo Eufemismus ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eufemismus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Eufemismus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Eufemismus? resp. jaká je definice termínu Eufemismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Eufemismus, odpověď na dotaz co je to Eufemismus?. Víte např. kdo to je Bilbo Pytlík? Znáte a víte kdo je Harry Truman? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Český jazyk. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!