Co je to?
Odborný výraz, definice slova Impeachment. Co znamená pojem Impeachment z kategorie Právo?

Co je Impeachment? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Impeachment?

Impeachment je slovo používané pro ústavní žalobu, která je podávána přímo na prezidenta nebo na jiného představitele státu. Cílem impeachmentu je odvolat dotčenou osobu z funkce. Má dlouhou historii, vznikl v Anglii již ve 14. století. V angloamerických zemích provádí obžalobu dolní komora parlamentu a podává ji u horní komory. V USA lze žalobu na prezidenta podat jedině prostřednictvím Sněmovny reprezentantů a navíc musí být ještě schválena Senátem. Ten pak funguje také jako soudní tribunál vedený předsedou Nejvyššího soudu. Impeachment se nevyužívá často, v USA doposud jen třikrát.
V ČR řeší tento nástroj Ústava ČR v článku 65, který říká, že prezidenta nelze v čase výkonu funkce zadržovat, trestně stíhat nebo zadržet. Ústavní žalobu podává Senát k Ústavnímu soudu za porušení ústavy nebo velezradu. Ústavní soud rozhodne o pozbytí úřadu. K přijetí návrhu ústavní žaloby s ním musí souhlasit tři pětiny přítomných senátorů.


Co je to Impeachment? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Impeachment. Co znamená pojem Impeachment z kategorie Právo?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Impeachment se nachází v sekci právo

Klíčová slova: právo, odborné názvosloví, terminologie, přesný význam, definice pojmu, odborný výraz, vysvětlení, význam, formulace, synonymum, slovo, význam slova, slovník, popis, právo, heslo, přesný výraz, pojem


Pojem Impeachment je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Impeachment píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Impeachment (anglicky impeachment, německy Amtsenthebungsverfahren, doslovně „postup pro zproštění z úřadu“) je ústavní žaloba podaná na voleného funkcionáře, který se dopustil závažného deliktu a je za to potrestán zbavením funkce. Podle klasického angloamerického pojetí obžalovává funkcionáře dolní komora parlamentu u horní komory. Předmětem je delikt, který je porušením přísahy funkcionáře. V dnešní době se impeachment týká především hlav států, nicméně se můžeme setkat i s případy, kdy byli takto odvoláni soudci či jiní státní úředníci.

Další informace o pojmu Impeachment hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat termín Impeachment na Google.cz

Najít výraz Impeachment ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Impeachment ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Impeachment ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Impeachment ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Impeachment ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Impeachment například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Impeachment? resp. co znamená výraz Impeachment? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Impeachment, odpověď na dotaz co je to Impeachment?. Víte např. kdo to je Teenager? Znáte a víte kdo je Peter Stašák? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je právo. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.