Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lustrace. Co znamená pojem Lustrace z kategorie Právo?

Co je to Lustrace? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Lustrace?

Lustrace pochází z latinského označení pro očištění, kdy se jednalo o očistnou oběť přinášenou božstvu po sčítání lidu. Obecný význam slova znamená kontrolu různých údajů v rejstřících nebo evidencích.
Ve středoevropských a východoevropských zemích má však slovo lustrace zvláštní význam, neboť označuje také odstraňování osob spjatých s komunistickým režimem z veřejných a významných funkcí.


Co je to Lustrace? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lustrace. Co znamená pojem Lustrace z kategorie Právo?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Lustrace je v sekci Právo

Klíčová slova: definice pojmu, co znamená, terminologie, názvosloví, wiki, lexikon, vysvětlení, význam slova, formulace, Právo, odborný výraz, termín, přesný výraz, význam, popis, slovo, slovník, co to je


Pojem Lustrace je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lustrace? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Specifický význam však tento pojem nabyl v zemích střední a východní Evropy, které se zbavily komunistických režimů. Podobně jako proběhla denacifikace v poválečném Německu, v postkomunistickém prostředí došlo k vyloučení osob, které byly součástí vedení státu a jeho represivních složek, z vedoucích veřejných funkcí.
Samotné slovo lustrace znamená „očišťování“, neboť pochází z latinského lustratio, což byla ve starém Římě očistná oběť bohům, která se prováděla na závěr sčítání lidu (census) a která zajišťovala úspěch římského národa do budoucna.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Lustrace ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Lustrace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Lustrace ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Lustrace ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Lustrace ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Lustrace na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Lustrace například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Lustrace? resp. jaký je význam slova Lustrace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lustrace, odpověď na dotaz co je to Lustrace?. Víte např. kdo to je Čučkař? Znáte a víte kdo je Reverend? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Právo. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.