Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lustrace. Co znamená pojem Lustrace z kategorie Právo?

Co je to Lustrace? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Lustrace?

Lustrace pochází z latinského označení pro očištění, kdy se jednalo o očistnou oběť přinášenou božstvu po sčítání lidu. Obecný význam slova znamená kontrolu různých údajů v rejstřících nebo evidencích.
Ve středoevropských a východoevropských zemích má však slovo lustrace zvláštní význam, neboť označuje také odstraňování osob spjatých s komunistickým režimem z veřejných a významných funkcí.


Co je to Lustrace? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lustrace. Co znamená pojem Lustrace z kategorie Právo?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lustrace se nachází v kategorii Právo

Klíčová slova: formulace, vysvětlení, význam, informace, terminus technicus, terminologie, popis, Právo, odborné názvosloví, co je to Lustrace?, slovo, význam slova, definice pojmu, přesný výraz, heslo, slovník, přesný význam, synonymum


Pojem Lustrace je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lustrace? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících. Specifický význam však tento pojem nabyl v zemích střední a východní Evropy, které se zbavily komunistických režimů. Podobně jako proběhla denacifikace v poválečném Německu, v postkomunistickém prostředí došlo k vyloučení osob, které byly součástí vedení státu a jeho represivních složek, z vedoucích veřejných funkcí.
Samotné slovo lustrace znamená „očišťování“, neboť pochází z latinského lustratio, což byla ve starém Římě očistná oběť bohům, která se prováděla na závěr sčítání lidu (census) a která zajišťovala úspěch římského národa do budoucna.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Lustrace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Lustrace ve Wikizdrojích

Hledat slovo Lustrace ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Lustrace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Lustrace ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Lustrace ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Lustrace například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Lustrace? resp. jaký je přesný význam slova Lustrace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lustrace, odpověď na dotaz co je to Lustrace?. Víte např. kdo to je Kritik? Znáte a víte kdo je Skřet? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Lustrace v jiné sekci než Právo. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.