Co je to?
Definice odborného termínu, slova Tanin. Co znamená pojem Tanin z kategorie Chemie?

Co je Tanin? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Tanin

Tanin neboli tříslovina je polyfenol rostlinného původu. Je příčinou srážení bílkovin. Má trpkou nebo hořkou chuť. Tanin se nachází v luštěninách, čaji, víně, dřevě nebo kůře, ořechových slupkách a podobně.
Lze ho použít pro léčbu hemoroidů, průjmu, k detoxikaci nebo ke zmírnění krvácení. Ve veterinární praxi je součástí výživových doplňků a antiparazitik. V chemii je užitečný při výrobě duběnkového inkoustu a detekci železa.


Co je to Tanin? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Tanin. Co znamená pojem Tanin z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s rodinou a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Tanin patří do sekce chemie

Klíčová slova: přesný význam, slovník, synonymum, co je to Tanin?, Tanin, vysvětlení, heslo, slovo, pojem, wiki, co znamená, lexikon, terminus technicus, co to je, význam, odborné názvosloví, význam slova, formulace


Pojem Tanin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Tanin?

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Taniny jsou sekundární metabolity rostlin patřící do skupiny polyfenolických látek, jejich molekulární hmotnost je v rozmezí 500-3000 g/mol. I přes svoji velkou molekulární hmotnost jsou rozpustné ve vodě. Fenolové skupiny tříslovin tvoří s bílkovinami nerozpustné komplexy. Třísloviny jsou hojně zastoupeny ve dvouděložných rostlinách čeledi růžovitých, bobovitých, rdesnovitých, vrbovitých, bukovitých, v jejich kořenech, listech, kůře a plodech. Zastoupení tříslovin v jednotlivých rostlinách se ovšem liší. Ve velké míře se nachází v kůře stromů, kde působí jako ochranná bariéra proti mikroorganismům. Předpokládá se, že zvýšená tvorba tříslovin v rostlině je způsob ochrany před infekcí, hmyzem a býložravci. Trpká, svíravá chuť je v dutině ústní dána interakcí proteinů slin s fenolovými sloučeninami. Trpkost je v ústech po konzumaci červeného vína, černého a zeleného čaje nebo nezralého ovoce, tedy potravin a nápojů obsahujících třísloviny, vnímána jako sucho a drsný pocit na jazyku.

Hledejte výraz Tanin v dalších zdrojích

Hledat heslo Tanin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Tanin na Youtube

Zkusit najít slovo Tanin ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Tanin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tanin ve Wikimedia Commons

Hledat termín Tanin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Tanin například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Tanin? resp. jaká je definice termínu Tanin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tanin, odpověď na dotaz co je to Tanin?. Víte např. kdo to je Libor Pantůček? Znáte a víte kdo je Jiří Kubík? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste hledání odborného pojmu Tanin i v jiné kategorii než je sekce chemie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.