Co je to?
Definice odborného termínu, slova Grafická karta. Co znamená pojem Grafická karta z kategorie Hardware?

Co je Grafická karta?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Grafická karta

Grafická karta je název součásti počítače, která je volitelná. Přijímá úkoly od procesoru, jejím úkolem je zpracovat tyto úkoly a zobrazit je jako grafický výstup na monitor. Grafická karta může také provádět výpočty a předávat údaje v takové formě, kterou může zpracovat zobrazovací zařízení.
Operační systém komunikuje s grafickou kartou prostřednictvím ovladačů. Grafické karty se podle svého výkonu třídí do řad – high end, vyšší, střední, nižší.
Jednodušší grafické karty bývají integrované v procesoru nebo na základní desce počítače a sdílí paměť s procesorem.
Výkonnější grafické karty jsou zasunuty do příslušného slotu na motherboadu PC. Dnes se nejčastěji využívá PCI-Express slotu, dříve se využívaly sloty: AGP, PCI, VESA nebo ISA.
Grafická karta obsahuje grafické výstupy - konektory. Nejčastěji to je: HDMI, VGA, DVI, DisplayPort a S-Video.
Nejvýkonnější grafické karty využívají čipy od NVIDIA (řada NVIDIA GeForce) nebo AMD (řada AMD Radeon).


Co je to Grafická karta? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Grafická karta. Co znamená pojem Grafická karta z kategorie Hardware?

Omlouváme se, ale nezaručujeme úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Grafická karta patří do sekce hardware

Klíčová slova: wiki, informace, názvosloví, co znamená, terminus technicus, co to je, termín, lexikon, terminologie, význam pojmu, popis, co je to Grafická karta?, hardware, hardware, význam slova, pojem, vysvětlení, heslo


Pojem Grafická karta je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Grafická karta? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Grafická karta je v informatice součást počítače, jejímž úkolem je vytvářet grafický výstup na monitoru. Hlavní součástí grafické karty je grafický procesor (GPU), který slouží pro rychlé a efektivní změny obsahu grafické paměti (viz framebuffer) a tím i změny obrazu viditelného na monitoru. Grafická karta může být integrovaná (tj. používá operační paměť počítače, je výrobci prezentována jako levnější) nebo dedikovaná (má vlastní videopaměť a je typicky inzerována jako výkonnější), přičemž nezáleží na tom, zda je grafická karta na vlastní samostatné desce (a vložena do slotu sběrnice). Specifický případ je pak integrace do mikroprocesoru (tzv. APU).

Grafická karta Asus

Grafické kartě od firmy Asus dominuje velký chladič s větrákem. Autor: pcnetcomtp, zdroj: Pixabay
Grafické kartě od firmy Asus dominuje velký chladič s větrákem. Autor: pcnetcomtp, zdroj: Pixabay


Hledejte pojem Grafická karta v následujících vyhledávačích

Hledat slovo Grafická karta ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Grafická karta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Grafická karta ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Grafická karta ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Grafická karta ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Grafická karta ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Grafická karta například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teďka už zajisté víte co znamená slovo Grafická karta? resp. co vlastně znamená slovo Grafická karta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Grafická karta, odpověď na dotaz co je to Grafická karta?. Víte např. kdo to je Vangelis? Znáte a víte kdo je Rozhodce? Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci hardware. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie hardware, hard disk, grafická karta, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.