Co je to?
Výraz, termín, definice slova Grafická karta. Co znamená odborný pojem Grafická karta z kategorie Hardware?

Co je to Grafická karta? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Grafická karta?

Grafická karta je název součásti počítače, která je volitelná. Přijímá úkoly od procesoru, jejím úkolem je zpracovat tyto úkoly a zobrazit je jako grafický výstup na monitor. Grafická karta může také provádět výpočty a předávat údaje v takové formě, kterou může zpracovat zobrazovací zařízení.
Operační systém komunikuje s grafickou kartou prostřednictvím ovladačů. Grafické karty se podle svého výkonu třídí do řad – high end, vyšší, střední, nižší.
Jednodušší grafické karty bývají integrované v procesoru nebo na základní desce počítače a sdílí paměť s procesorem.
Výkonnější grafické karty jsou zasunuty do příslušného slotu na motherboadu PC. Dnes se nejčastěji využívá PCI-Express slotu, dříve se využívaly sloty: AGP, PCI, VESA nebo ISA.
Grafická karta obsahuje grafické výstupy - konektory. Nejčastěji to je: HDMI, VGA, DVI, DisplayPort a S-Video.
Nejvýkonnější grafické karty využívají čipy od NVIDIA (řada NVIDIA GeForce) nebo AMD (řada AMD Radeon).


Co je to Grafická karta? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Grafická karta. Co znamená odborný pojem Grafická karta z kategorie Hardware?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Grafická karta patří do kategorie hardware

Klíčová slova: slovník, co to je, terminologie, význam slova, přesný význam, informace, vysvětlení, odborné názvosloví, synonymum, hardware, odborný výraz, slovo, názvosloví, přesný výraz, lexikon, Grafická karta, definice pojmu, co znamená


Pojem Grafická karta je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Grafická karta?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Grafická karta je v informatice součást počítače, jejímž úkolem je vytvářet grafický výstup na monitoru. Hlavní součástí grafické karty je grafický procesor (GPU), který slouží pro rychlé a efektivní změny obsahu grafické paměti (viz framebuffer) a tím i změny obrazu viditelného na monitoru. Grafická karta může být integrovaná (tj. používá operační paměť počítače, je výrobci prezentována jako levnější) nebo dedikovaná (má vlastní videopaměť a je typicky inzerována jako výkonnější), přičemž nezáleží na tom, zda je grafická karta na vlastní samostatné desce (a vložena do slotu sběrnice). Specifický případ je pak integrace do mikroprocesoru (tzv. APU).

Grafická karta Asus

Grafické kartě od firmy Asus dominuje velký chladič s větrákem. Autor: pcnetcomtp, zdroj: Pixabay
Grafické kartě od firmy Asus dominuje velký chladič s větrákem. Autor: pcnetcomtp, zdroj: Pixabay


Další možné informační zdroje

Vyhledat termín Grafická karta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Grafická karta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Grafická karta ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Grafická karta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Grafická karta ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Grafická karta ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Grafická karta například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Grafická karta? resp. jaký je význam slova Grafická karta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Grafická karta, odpověď na dotaz co je to Grafická karta?. Víte např. kdo to je Nikola Tesla? Znáte a víte kdo je Platnéř? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Grafická karta i v jiných kategoriích (než hardware). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.