Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hmoždíř. Co znamená odborný pojem Hmoždíř z kategorie Nástroje?

Co je to Hmoždíř? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Hmoždíř?

Hmoždíř je označení pro nádobu, která je určena k tlučení a drcení různých látek, velmi často koření nebo bylin či chemických látek. K této nádobě patří tlouk, palička, která má rozšířený konec. Hmoždíř má velmi dlouhou historii, jeho používání je doloženo již 35 000 let př. n. l. V té době ovšem vypadal pouze jako důlek, ke kterému patřil tlouk z kamene. Hlavní dobou jeho využití byl středověk, byl nepostradatelný v tehdejší kuchyni. Využívá se však i v současné době.
Materiálem pro výrobu hmoždířů může být kov, sklo, porcelán keramika nebo dřevo. Obvykle se tyto nádoby zhotovují z mosazi, bronzu, litiny, zinku a dalších kovů. Kovové hmoždíře bývají používány i pro výzdobu chat a chalup.
Současné hmoždíře bývají porcelánové, skleněné nebo kamenné. Tento materiál je levnější a je netečný k obsahu. Velké hmoždíře se mohou vyrábět i ze dřeva, jejich tlouky bývají na konci opatřené koulí z oceli.


Co je to Hmoždíř? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hmoždíř. Co znamená odborný pojem Hmoždíř z kategorie Nástroje?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Hmoždíř? Pak se o ní podělte s kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Hmoždíř je v kategorii nástroje

Klíčová slova: informace, pojem, definice, názvosloví, odborný výraz, co to je, wiki, definice pojmu, heslo, terminus technicus, Hmoždíř, slovník, přesný význam, slovo, odborné názvosloví, synonymum, termín, terminologie


Pojem Hmoždíř je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Hmoždíř?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hmoždíř (či moždíř) je nádoba, sloužící k roztloukání a drcení koření nebo krystalických látek. Jeho příslušenstvím je podlouhlá palička s rozšířeným koncem, která se nazývá tlouk, tlouček nebo trdlo.
V přeneseném významu se slovo moždíř používá i pro označení krátkého děla velké ráže, které střílí vrchní skupinou úhlů.

Jiné informační zdroje o pojmu Hmoždíř

Najít pojem Hmoždíř ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Hmoždíř ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hmoždíř ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Hmoždíř na Google.cz

Hledat videa s názvem Hmoždíř na Youtube

Zkusit najít výraz Hmoždíř ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hmoždíř například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Hmoždíř? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hmoždíř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hmoždíř, odpověď na dotaz co je to Hmoždíř?. Víte např. kdo to je Katherine Heigl? Znáte a víte kdo je Aleš Brichta? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je nástroje. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?