Co je to?
Definice odborného termínu, slova Ledek. Co znamená pojem Ledek z kategorie Chemie?

Co je to Ledek? Význam slova

Co znamená termín Ledek? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Ledek je běžné označení pro nerost nitronatrit, chemicky dusičnan sodný. Průmyslově byl využíván jako hnojivo. Je rozpustný ve vodě a pod označením E 251 se používá jako konzervant v masných výrobcích. Hlavní naleziště ledku je v Chile.


Co je to Ledek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Ledek. Co znamená pojem Ledek z kategorie Chemie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Ledek se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: význam pojmu, Chemie, terminus technicus, přesný význam, vysvětlení, co znamená, přesný výraz, definice pojmu, formulace, heslo, odborné názvosloví, odborný výraz, terminologie, lexikon, informace, slovo, popis, názvosloví


Pojem Ledek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ledek? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Dusičnan (ledek, nitrát) je sůl kyseliny dusičné, obsahují tedy aniont NO3- o molární hmotnosti 62,01 gramů na mol. Jelikož jsou ledky bohaté na dusík, podstatná část vyrobených dusičnanů se užívá jako hnojiva. Tyto látky mají rovněž vlastnosti oxidačních činidel, proto se užívají v pyrotechnice, kupříkladu na výrobu střelného prachu aj. Dusičnany se vyskytují i v přírodě, existuje několik nerostů s dusičnany, avšak jejich těžba by nebyla schopna pokrýt celosvětovou spotřebu, proto se vyrábí uměle. Dusičnany jsou zastoupeny i v mořské vodě, viz mapu zastoupení. Nadměrné zastoupení dusičnanu v mořské vodě umožňuje život fytoplanktonu (například v oblasti Aljašky), nadměrné zastoupení ve sladké vodě (zejména jezerech) způsobuje množení řas a sinic Téměř všechny dusičnany jsou ve vodě dobře rozpustné.

Linky na další online zdroje

Najít slovo Ledek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Ledek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ledek ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Ledek ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ledek ve Wikimedia Commons

Najít pojem Ledek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ledek například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Ledek? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Ledek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ledek, odpověď na dotaz co je to Ledek?. Víte např. kdo to je Woody Allen? Znáte a víte kdo je Daniel Prokop? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Ledek hledat i v jiných kategoriích (než Chemie) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.