Co je to?
Definice odborného termínu, slova Ledek. Co znamená pojem Ledek z kategorie Chemie?

Co je to Ledek? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Ledek

Ledek je běžné označení pro nerost nitronatrit, chemicky dusičnan sodný. Průmyslově byl využíván jako hnojivo. Je rozpustný ve vodě a pod označením E 251 se používá jako konzervant v masných výrobcích. Hlavní naleziště ledku je v Chile.


Co je to Ledek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Ledek. Co znamená pojem Ledek z kategorie Chemie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Ledek je v sekci Chemie

Klíčová slova: heslo, přesný výraz, význam, synonymum, Ledek, slovo, co to je, lexikon, odborné názvosloví, termín, Chemie, názvosloví, pojem, terminologie, definice, informace, význam pojmu, Chemie


Pojem Ledek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Ledek? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dusičnan (ledek, nitrát) je sůl kyseliny dusičné, obsahují tedy aniont NO3- o molární hmotnosti 62,01 gramů na mol. Jelikož jsou ledky bohaté na dusík, podstatná část vyrobených dusičnanů se užívá jako hnojiva. Tyto látky mají rovněž vlastnosti oxidačních činidel, proto se užívají v pyrotechnice, kupříkladu na výrobu střelného prachu aj. Dusičnany se vyskytují i v přírodě, existuje několik nerostů s dusičnany, avšak jejich těžba by nebyla schopna pokrýt celosvětovou spotřebu, proto se vyrábí uměle. Dusičnany jsou zastoupeny i v mořské vodě, viz mapu zastoupení. Nadměrné zastoupení dusičnanu v mořské vodě umožňuje život fytoplanktonu (například v oblasti Aljašky), nadměrné zastoupení ve sladké vodě (zejména jezerech) způsobuje množení řas a sinic Téměř všechny dusičnany jsou ve vodě dobře rozpustné.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat výraz Ledek na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ledek ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Ledek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Ledek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ledek ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Ledek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ledek například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Ledek? resp. co označuje slovo Ledek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ledek, odpověď na dotaz co je to Ledek?. Víte např. kdo to je Karel IV? Znáte a víte kdo je Josef Čapek? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Chemie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.