Co je to?
Výraz, termín, definice slova Nikotin. Co znamená odborný pojem Nikotin z kategorie Chemie?

Co je Nikotin? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Nikotin

Nikotin je jed ze skupiny tekutých alkaloidů. Je mitiotický, to znamená, že postihuje především jádra buněk. Obsahuje uhlík, vodík a dusík. Je bezbarvý a bez zápachu. Lidskému organismu i v malém množství škodí dlouhodobě i přes to, že má povzbuzující a stimulační účinky. Je jednou ze základních návykových látek. Nikotin obsahuje tabák, po kterém má také jméno. V organismu se váže na receptory nervové soustavy, podněcuje pozornost a myšlení, ale také srdeční činnost.
Je příčinou vzniku silné závislosti. Formou užívání je především kouření, popř. žvýkání či šňupání tabáku. Při kouření se nikotin vstřebává prostřednictvím nosní či ústní sliznice neb přes stěny plicních sklípků. Ovlivňuje také trávicí systém, posiluje endorfiny a zvyšuje pocení. Jde o látku psychoaktivní, na kterou vzniká psychická i fyzická závislost. Nikotinem ve velkém množství se lze přiotrávit, může dojít ke křečím, ochrnutí nervové soustavy a dýchacích center. Může následovat udušení.


Co je to Nikotin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Nikotin. Co znamená odborný pojem Nikotin z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Nikotin? Pak se o ní podělte s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Nikotin je v kategorii chemie

Klíčová slova: význam slova, slovo, definice pojmu, význam, slovník, terminologie, informace, odborný výraz, definice, chemie, heslo, Nikotin, co je to Nikotin?, popis, názvosloví, pojem, wiki, chemie


Pojem Nikotin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Nikotin?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Nikotin je rostlinný pyridinový alkaloid obsažený v tabáku. Nikotin je prudký jed, který má v malém množství stimulační a uvolňující účinky. Užívá se zpravidla formou kouření, žvýkání či šňupání tabáku, nověji je používán jako součást náplní elektronických cigaret. Jedná se o základní návykovou látku obsaženou v tabáku; váže se na tzv. nikotinové acetylcholinové receptory (nAChR) v nervové soustavě, vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Ve stejnou chvíli však také nepřirozeně stimuluje srdeční činnost a především vyvolává extrémně silnou závislost (považuje se za jednu z nejnávykovějších látek vůbec).
Nikotin je jednou z nejrozšířenějších návykových látek; udává se, že v např. v 60. letech v USA užívala (ve formě cigaret) nikotin více než 50 % všech mužů. Žádná země, do níž se kouření tabáku jednou zavleklo, se této drogy dosud nezbavila. Jedna cigareta obsahuje asi 8–10 miligramů nikotinu, většina z tohoto množství se však do těla nedostane a shoří (do těla se tak dostane asi 1 mg nikotinu). Jedna dávka šňupacího tabáku představuje asi 4,5–6,5 mg, většina z tohoto množství se při šňupání postupně vstřebá do těla. Mezi další méně známé formy dostávání nikotinu do těla patří také žvýkací tabák tzv. snus, případně moderní ekvivalent žvýkacího tabáku – nikopody. Další možností je kouření tabáku plněného do dýmek. Stinnou stránkou užívání nikotinu prostřednictvím kouření je především skutečnost, že cigaretový kouř obsahuje – vyjma nikotinu – více než 4000 dalších chemických látek, z nichž je mnoho jedovatých či dokonce rakovinotvorných (více v článku karcinogenní složky cigaretového kouře).

Více informací o slovu Nikotin doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Nikotin ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Nikotin na Youtube

Zkusit najít výraz Nikotin ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Nikotin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Nikotin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Nikotin na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Nikotin například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Nikotin? resp. co přesně znamená slovo Nikotin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nikotin, odpověď na dotaz co je to Nikotin?. Víte např. kdo to je Veterinář? Znáte a víte kdo je Jana Šulcová? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než chemie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.