Co je to?
Definice výrazu Vodík. Co znamená odborný pojem Vodík z kategorie Chemie?

Co je Vodík?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Vodík

Vodík je prvek, který ze tří čtvrtin tvoří vesmírnou hmotu. Obsahuje ho každá organická látka. Je nedílnou součástí vodstva. Z hlediska složení se jedná o ten nejjednodušší prvek vůbec. Tvoří ho pouze jeden proton a jeden elektron. Vodík má chemickou značku H. Jedná se o nejlehčí prvek, který je lehčí než vzduch dokonce 14x. Vodík v plynném stavu se rozptyluje ve vzduchu, nezpůsobuje znečištění vody i půdy. Nemá barvu ani zápach a není toxický. Není příčinou kyselých dešťů, nevytváří škodlivé emise a nepoškozuje vrstvu ozónu.
Vyrábí se více způsoby, ekonomicky výhodné je využití tepla pro reformování zemního plynu. Při zavedení elektrického proudu do vody dochází k elektrolýze a voda se rozkládá na kyslík a vodík. Vodík má široké možnosti použití jak v plynném, tak v kapalném skupenství. Využívá se v nejrůznějších procesech výroby, elektroprůmyslu, chemickém průmyslu, potravinářském a ropném průmyslu a dalších. NASA používá vodík jako palivo pro své raketoplány. Pomocí vodíku lze vyrábět elektrickou energii a ta zase může vyrábět vodík. Vytváří se tak smyčka, kterou lze obnovovat a která neškodí životnímu prostředí.


Co je to Vodík? Význam slova, termín, Definice výrazu Vodík. Co znamená odborný pojem Vodík z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Vodík můžete samozřejmě sdílet s ostatními na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Vodík je v sekci chemie

Klíčová slova: význam pojmu, pojem, slovo, co to je, vysvětlení, heslo, informace, odborné názvosloví, význam, přesný význam, definice, slovník, formulace, terminus technicus, chemie, wiki, chemie, popis


Pojem Vodík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Vodík?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vodík (chemická značka H, latinsky Hydrogenium) je nejlehčí a nejjednodušší plynný chemický prvek. Tvoří převážnou část hmoty ve vesmíru. Elementární vodík (H2) má široké praktické využití: zdroj energie, redukční činidlo v chemické syntéze nebo metalurgii a také jako náplň meteorologických a pouťových balonů a do 30. let 20. století i vzducholodí.

Odkazy na jiné weby

Hledat slovo Vodík na Google obrázcích

Zkusit najít termín Vodík ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Vodík ve Wikizdrojích

Hledat heslo Vodík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Vodík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Vodík ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vodík například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Teď už víte jaký je přesný význam slova Vodík? resp. co označuje slovo Vodík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vodík, odpověď na dotaz co je to Vodík?. Víte např. kdo to je Petra Stehlíková? Znáte a víte kdo je Linda Finková? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v chemie. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.