Co je to?
Výraz, termín, definice slova Fagocytóza. Co znamená odborný pojem Fagocytóza z kategorie Lékařství?

Co je to Fagocytóza? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Fagocytóza?

Fagocytóza je pojmenování pro proces, při kterém buňky pohlcují pevné částice odpovídající velikosti ze svého okolí. Poté, co buňka částici pohltí, vtvoří se fagozom. To je termín, označující trávicí organelu. Prostřednictvím fagocytózy získávají výživu některé jednobuněčné organizmy. Tuto schopnost má například měňavka, patřící mezi kořenonožce. Pokud fagocytózu využívají mnohobuněčné organizmy, slouží jim k obraně proti patogenním mikroorganizmům či se takto čistí od částic cizího původu neb poškozených a starých buněk nebo jejich pozůstatků. Tomuto úkolu má imunitní systém speciální buňky, fagocyty.
Fagocytóza je jeden z nejdůležitějších procesů, které probíhají v imunitním systému. Bojuje proti infekci a současně umožňuje imunitnímu systému zaktivovat patřičnou odpověď. Tento proces je velmi starý, probíhal již u bezobratlých. Některé fagocytické buňky se chovají profesionálně a specializovaně, patří sem především monocyty, makrofágy a neutrofily, které jsou odpovědí na vzniklé infekce v organizmu.


Co je to Fagocytóza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Fagocytóza. Co znamená odborný pojem Fagocytóza z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Fagocytóza patří do sekce lékařství

Klíčová slova: popis, význam slova, synonymum, lékařství, co znamená, slovo, pojem, slovník, odborné názvosloví, co je to Fagocytóza?, formulace, význam, heslo, wiki, definice pojmu, názvosloví, význam pojmu, informace


Pojem Fagocytóza je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Fagocytóza?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fagocytóza je endocytický proces pohlcování pevných částic (≥ 0,5 μm) z okolního prostředí buňkami. Pozřením částice se vytvoří fagozom, organela pro trávení. Odlišuje se od dalších mechanismů pozření částic nebo tekutiny, například od pinocytózy.
Fagocytózou se některé jednobuněčné organismy živí. Příkladem mohou být kořenonožci, z nichž nejznámější je díky této schopnosti měňavka (amoeba). V těle mnohobuněčných organismů je fagocytóza používaná jako prostředek obrany proti patogenním mikroorganismům nebo se tímto způsobem odstraňují cizorodé částice a vlastní buňky zaniklé procesem apoptózy (přestárlé a poškozené buňky a jejich zbytky). Na tuto činnost jsou v imunitním systému vyčleněny specializované buňky fagocyty (makrofágy a neutrofilní granulocyty).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít slovo Fagocytóza na Google.cz

Najít heslo Fagocytóza ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Fagocytóza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fagocytóza ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fagocytóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Fagocytóza ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Fagocytóza například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Fagocytóza? resp. co označuje slovo Fagocytóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fagocytóza, odpověď na dotaz co je to Fagocytóza?. Víte např. kdo to je Zmatkář? Znáte a víte kdo je Manipulátor? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Fagocytóza v jiné sekci než lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.