Co je to?
Definice výrazu, termínu Nocebo. Co znamená odborný pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Co je to Nocebo? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Nocebo?

Nocebo je pojmenování efektu, při kterém člověk předpokládá, že způsob a prostředky jeho léčby jeho zdravotní stav spíše zhoršují, než léčí, a v důsledku tohoto přesvědčení pak skutečně dojde ke zhoršení. Nocebo je latinské slovo a jeho význam v překladu je uškodím. Při experimentech s nocebem se pacientům podává neškodná látka, ale jsou informováni o tom, že se budou projevovat vedlejší účinky. Velký počet účastníků pak tyto účinky zaznamená.
Proč nocebo takto funguje, není bezpečně prokázáno, ovšem předpokládá se propojení pacientovy mysli s předjímáním na základě předcházejících zkušeností. Lékař pak musí zvážit, kolik informací by měl pacientovi sdělit, aby tento efekt nevyvolával.


Co je to Nocebo? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Nocebo. Co znamená odborný pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Nocebo s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Nocebo se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: přesný význam, vysvětlení, co znamená, informace, názvosloví, definice, popis, co je to Nocebo?, synonymum, slovo, přesný výraz, terminus technicus, odborný výraz, heslo, termín, pojem, lékařství, formulace


Pojem Nocebo je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Nocebo?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Nocebo efekt se projevuje, když lidé očekávají, že léčba nebo její způsob zhorší jejich zdravotní stav a ten se v důsledku jejich očekávání skutečně zhorší. Je opakem placebo efektu.[1][2]
Slovo nocebo pochází z latiny a překládá se jako uškodím.
Efekt nastává například v situaci, kdy je pacientovi podána neutrálně působící látka, ale je mu oznámeno, že se projeví vedlejší účinky. Při experimentech, které byly v této souvislosti provedeny, buď všichni nebo velká část účastníků tyto vedlejší příznaky zaznamenala. Nastává ale také, pokud je jen oznámená cena léčby velká.

Pro více informací o heslu Nocebo zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít heslo Nocebo ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Nocebo ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Nocebo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Nocebo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Nocebo na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Nocebo ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Nocebo například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Nocebo? resp. co znamená Nocebo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nocebo, odpověď na dotaz co je to Nocebo?. Víte např. kdo to je Lída Baarová? Znáte a víte kdo je Zlatník? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.