Co je to?
Výraz, termín, definice slova Nocebo. Co znamená odborný pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Co je Nocebo?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Nocebo

Nocebo je pojmenování efektu, při kterém člověk předpokládá, že způsob a prostředky jeho léčby jeho zdravotní stav spíše zhoršují, než léčí, a v důsledku tohoto přesvědčení pak skutečně dojde ke zhoršení. Nocebo je latinské slovo a jeho význam v překladu je uškodím. Při experimentech s nocebem se pacientům podává neškodná látka, ale jsou informováni o tom, že se budou projevovat vedlejší účinky. Velký počet účastníků pak tyto účinky zaznamená.
Proč nocebo takto funguje, není bezpečně prokázáno, ovšem předpokládá se propojení pacientovy mysli s předjímáním na základě předcházejících zkušeností. Lékař pak musí zvážit, kolik informací by měl pacientovi sdělit, aby tento efekt nevyvolával.


Co je to Nocebo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Nocebo. Co znamená odborný pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Nocebo? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Nocebo je v kategorii lékařství

Klíčová slova: Nocebo, formulace, definice, popis, co je to Nocebo?, lékařství, co to je, slovo, přesný význam, pojem, odborné názvosloví, odborný výraz, terminus technicus, synonymum, termín, co znamená, přesný výraz, heslo


Pojem Nocebo je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Nocebo? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Nocebo efekt se projevuje, když lidé očekávají, že léčba nebo její způsob zhorší jejich zdravotní stav a ten se v důsledku jejich očekávání skutečně zhorší. Je opakem placebo efektu.[1][2]
Slovo nocebo pochází z latiny a překládá se jako uškodím.
Efekt nastává například v situaci, kdy je pacientovi podána neutrálně působící látka, ale je mu oznámeno, že se projeví vedlejší účinky. Při experimentech, které byly v této souvislosti provedeny, buď všichni nebo velká část účastníků tyto vedlejší příznaky zaznamenala. Nastává ale také, pokud je jen oznámená cena léčby velká.

Další zdroje informací

Zkusit najít termín Nocebo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Nocebo ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Nocebo ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Nocebo ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Nocebo na Google.cz

Hledat pojem Nocebo ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Nocebo například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili co je to Nocebo? resp. co přesně označuje termín Nocebo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nocebo, odpověď na dotaz co je to Nocebo?. Víte např. kdo to je Jan Čižinský? Znáte a víte kdo je Školník? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Nocebo i v jiné sekci než je kategorie lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, stetoskop, nocebo, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.