Co je to?
Definice odborného termínu, slova Nocebo. Co znamená pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Co je Nocebo? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Nocebo?

Nocebo je pojmenování efektu, při kterém člověk předpokládá, že způsob a prostředky jeho léčby jeho zdravotní stav spíše zhoršují, než léčí, a v důsledku tohoto přesvědčení pak skutečně dojde ke zhoršení. Nocebo je latinské slovo a jeho význam v překladu je uškodím. Při experimentech s nocebem se pacientům podává neškodná látka, ale jsou informováni o tom, že se budou projevovat vedlejší účinky. Velký počet účastníků pak tyto účinky zaznamená.
Proč nocebo takto funguje, není bezpečně prokázáno, ovšem předpokládá se propojení pacientovy mysli s předjímáním na základě předcházejících zkušeností. Lékař pak musí zvážit, kolik informací by měl pacientovi sdělit, aby tento efekt nevyvolával.


Co je to Nocebo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Nocebo. Co znamená pojem Nocebo z kategorie Lékařství?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Nocebo? Pak se o ní podělte s ostatními prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Nocebo patří do sekce lékařství

Klíčová slova: pojem, přesný výraz, význam, informace, definice, definice pojmu, vysvětlení, formulace, co znamená, popis, co to je, slovo, Nocebo, terminus technicus, lexikon, význam slova, význam pojmu, co je to Nocebo?


Pojem Nocebo je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Nocebo?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Nocebo efekt se projevuje, když lidé očekávají, že léčba nebo její způsob zhorší jejich zdravotní stav a ten se v důsledku jejich očekávání skutečně zhorší. Je opakem placebo efektu.[1][2]
Slovo nocebo pochází z latiny a překládá se jako uškodím.
Efekt nastává například v situaci, kdy je pacientovi podána neutrálně působící látka, ale je mu oznámeno, že se projeví vedlejší účinky. Při experimentech, které byly v této souvislosti provedeny, buď všichni nebo velká část účastníků tyto vedlejší příznaky zaznamenala. Nastává ale také, pokud je jen oznámená cena léčby velká.

Internetové odkazy na vyhledávače

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Nocebo ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Nocebo na Youtube

Vyhledat termín Nocebo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Nocebo na Google.cz

Zkusit najít slovo Nocebo ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Nocebo ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Nocebo například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Nyní už nejspíš víte co to je Nocebo? resp. co znamená Nocebo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nocebo, odpověď na dotaz co je to Nocebo?. Víte např. kdo to je Alergolog? Znáte a víte kdo je Šéfkuchař? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.