Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Queer studies. Co znamená pojem Queer studies z kategorie Věda?

Co je Queer studies?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Queer studies?

Queer studies je název multidisciplinárního oboru v oblasti genderových studií, který se zabývá zkoumáním a porozuměním queer identity, sexuální orientace, genderových rolí a mocenských struktur souvisejících s queer zkušeností. Tento obor se zaměřuje na studium sexuálních menšin a jejich sociálního, kulturního a politického kontextu. Hlavním cílem queer studií je rozšířit naše chápání genderu a sexuality a zkoumat jejich komplexní povahu a proměnlivost. Tento obor se snaží vyhýbat se binárním a pevně vymezeným kategoriím jako je mužství a ženství, heterosexuálnost a homosexuality. Místo toho se queer studies zaměřují na fluiditu a různorodost genderových identit a sexuálních orientací. Queer studies zahrnují poznatky a metody z různých oborů, včetně sociologie, antropologie, psychologie, literatury, historie, politologie a umění.
Tento přístup umožňuje zkoumat queer zkušenosti a kulturu z různých perspektiv a analyzovat různé aspekty genderu a sexuality, jako je třídní rozdíly, rasová identita, postkolonialismus a postmoderní teorie. Queer studies se zaměřuje na zkoumání historických, kulturních a společenských kontextů, které ovlivňují životy lidí s queer identitou. Studijní programy se často zabývají předpoklady, že heterosexuální vztahy jsou normou, queer teorie dále zkoumají gender a sexualitu a queer aktivismus, což je boj za práva sexuálních menšin. Queer studies mají důležitou roli při posilování hlasů a zkušeností LGBTQ+ komunity a při zkoumání systémů opresí a diskriminace. Tímto zkoumáním přispívají k rozšíření a hlubšímu porozumění genderovým a sexuálním identitám a usilují o vytvoření inkluzivnější a spravedlivější společnosti.


Co je to Queer studies? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Queer studies. Co znamená pojem Queer studies z kategorie Věda?

Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Queer studies se nachází v kategorii věda

Klíčová slova: definice, heslo, význam pojmu, terminologie, wiki, slovo, věda, formulace, synonymum, Queer studies, popis, přesný význam, definice pojmu, přesný výraz, odborné názvosloví, termín, co je to Queer studies?, pojem


Pojem Queer studies je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Queer studies? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Queer studia (anglicky queer studies) představují interdisciplinární (mezioborovou) vědní a studijní disciplínu, jejímž středem zájmu je sexuální orientace a genderová identita. Obvykle se zaměřuje na lesby, gaye, bisexuální, transgender a intersexuální osoby a LGBT kulturu. Někdy jsou queer studia univerzitami nazývána jako studia sexuální diverzity (anglicky sexual diversity studies), studia sexualit (sexualities studies) nebo LGBTQ studia (kde Q značí „questioning“ či „queer“).
Původně se soustředila zejména na LGBT historii a literární teorii, později při svém zájmu o identitu, život, historii a přijímání queer lidí expandovala také do oblastí biologie, sociologie, antropologie, filosofie, psychologie, sexuologie, politologie, etiky a dalších věd. Profesorka Marianne LaFrance z Yaleovy univerzity k tomu uvádí: „Nyní se neptáme už jen na to, co způsobuje homosexualitu, ale také co způsobuje heterosexualitu a proč je sexualita pro některé lidi tak důležitá.“

Linky na další online zdroje

Zkusit najít termín Queer studies ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Queer studies ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Queer studies ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Queer studies ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Queer studies na Google.cz

Najít termín Queer studies ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Queer studies například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit jaký je přesný význam slova Queer studies? resp. co se přesně ukrývá za slovem Queer studies? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Queer studies, odpověď na dotaz co je to Queer studies?. Víte např. kdo to je Přemysl Kočí? Znáte a víte kdo je Kris Kristofferson? Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. v různých oborech lidské činnosti. Radíme vám proto hledat slovo Queer studies i v jiné části webu než je kategorie věda. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.