Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Půlnoční mše. Co znamená pojem Půlnoční mše z kategorie Náboženství?

Co je Půlnoční mše? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Půlnoční mše?

Půlnoční mše, označovaná také jako vigilie, je pojmenování křesťanské bohoslužby. Slouží se v předvečer svátku Narození Páně. Při ní se věřící připravují na oslavu důležitého svátku modlitbami, půstem a bděním v noci. Poprvé byla půlnoční mše zmíněna v 15. století. Je zvláštní tím, že na ni chodí i lidé, kteří nejsou věřící, ale půlnoční mše je pro ně tradiční součástí Vánoc. Má tedy zvláštní atmosféru, i když její průběh je z vnějšího pohledu stejný jako u jiných mší. Část účastníků, kteří jsou věřící, ví, jak bude mše vypadat, kdy mají co dělat, kdy vstát, kdy odpovídat a co zpívat, což ti lidé, kteří se přišli jen podívat, netuší. Náročná je pak i pro kněze, kteří musí průběh zvládat i s velkým počtem nezasvěcených zájemců. Vánočním poselstvím pak mohou oslovit i nevěřící. Proto jsou náročné části knězem uváděny, aby i nevěřící pochopili, co se děje a přiblížit jim texty, které jsou pro mši dané. Hodně záleží na úvodní promluvě, která vánoční náladu povzbudí a osloví celé obecenstvo.
Půlnoční mše se slouží právě o půlnoci, protože Ježíš symbolizuje slunce přicházející na zem a je světlem v životě člověka. Původní křesťané Ježíšovo narození neslavili, důležitým datem bylo vzkříšení, tedy doba Velikonoc. 25. prosince probíhala oslava slunovratu, kdy se vracel bůh slunce. Proto bylo k tomuto datu připojeno narození Ježíše Krista. Datum tedy původně křesťanské není. Mše nutně nemusí začínat o půlnoci, ale v dobu, kdy skončí světlo a zapadne slunce, protože takto začínal dříve nový den. Při mši se připomínají i další události z Ježíšova života.


Odborný termín, výraz, slovo Půlnoční mše. Co znamená pojem Půlnoční mše z kategorie Náboženství?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Půlnoční mše s jinými lidmi na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Půlnoční mše se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: synonymum, lexikon, slovník, náboženství, termín, definice pojmu, co je to Půlnoční mše?, definice, přesný výraz, co to je, význam, slovo, informace, vysvětlení, náboženství, formulace, odborné názvosloví, terminologie


Pojem Půlnoční mše je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Půlnoční mše zkuste tyto odkazy

Najít výraz Půlnoční mše ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Půlnoční mše ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Půlnoční mše ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Půlnoční mše ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Půlnoční mše ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Půlnoční mše ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Půlnoční mše například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Půlnoční mše? resp. co znamená výraz Půlnoční mše? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Půlnoční mše, odpověď na dotaz co je to Půlnoční mše?. Víte např. kdo to je Juliette Binoche? Znáte a víte kdo je Tom Hiddleston? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Půlnoční mše i v jiné kategorii než v náboženství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.