Co je to?
Definice odborného termínu, slova Půlnoční mše. Co znamená pojem Půlnoční mše z kategorie Náboženství?

Co je Půlnoční mše?

Co znamená termín Půlnoční mše? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Půlnoční mše, označovaná také jako vigilie, je pojmenování křesťanské bohoslužby. Slouží se v předvečer svátku Narození Páně. Při ní se věřící připravují na oslavu důležitého svátku modlitbami, půstem a bděním v noci. Poprvé byla půlnoční mše zmíněna v 15. století. Je zvláštní tím, že na ni chodí i lidé, kteří nejsou věřící, ale půlnoční mše je pro ně tradiční součástí Vánoc. Má tedy zvláštní atmosféru, i když její průběh je z vnějšího pohledu stejný jako u jiných mší. Část účastníků, kteří jsou věřící, ví, jak bude mše vypadat, kdy mají co dělat, kdy vstát, kdy odpovídat a co zpívat, což ti lidé, kteří se přišli jen podívat, netuší. Náročná je pak i pro kněze, kteří musí průběh zvládat i s velkým počtem nezasvěcených zájemců. Vánočním poselstvím pak mohou oslovit i nevěřící. Proto jsou náročné části knězem uváděny, aby i nevěřící pochopili, co se děje a přiblížit jim texty, které jsou pro mši dané. Hodně záleží na úvodní promluvě, která vánoční náladu povzbudí a osloví celé obecenstvo.
Půlnoční mše se slouží právě o půlnoci, protože Ježíš symbolizuje slunce přicházející na zem a je světlem v životě člověka. Původní křesťané Ježíšovo narození neslavili, důležitým datem bylo vzkříšení, tedy doba Velikonoc. 25. prosince probíhala oslava slunovratu, kdy se vracel bůh slunce. Proto bylo k tomuto datu připojeno narození Ježíše Krista. Datum tedy původně křesťanské není. Mše nutně nemusí začínat o půlnoci, ale v dobu, kdy skončí světlo a zapadne slunce, protože takto začínal dříve nový den. Při mši se připomínají i další události z Ježíšova života.


Co je to Půlnoční mše? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Půlnoční mše. Co znamená pojem Půlnoční mše z kategorie Náboženství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Půlnoční mše sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Půlnoční mše patří do sekce náboženství

Klíčová slova: heslo, informace, názvosloví, formulace, definice pojmu, lexikon, terminologie, přesný výraz, Půlnoční mše, wiki, termín, odborné názvosloví, význam, význam slova, definice, co znamená, pojem, význam pojmu


Pojem Půlnoční mše je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Půlnoční mše na Youtube

Vyhledat výraz Půlnoční mše ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Půlnoční mše ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Půlnoční mše ve Wikipedii

Hledat termín Půlnoční mše na Google.cz

Najít heslo Půlnoční mše ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Půlnoční mše například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co je to Půlnoční mše? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Půlnoční mše? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Půlnoční mše, odpověď na dotaz co je to Půlnoční mše?. Víte např. kdo to je Regent? Znáte a víte kdo je Alexandr Dugin? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání odborného pojmu Půlnoční mše i v jiné kategorii než je sekce náboženství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.