Co je to?
Definice výrazu Cirhóza jater. Co znamená odborný pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Co je Cirhóza jater? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Cirhóza jater

Cirhóza jater znamená jaterní onemocnění, které je chronické a velmi rozšířené. Při cirhóze jater dochází k výrazným změnám tkáně a cévní soustavy jater. Důvodem pro vznik cirhózy jater bývá nejčastěji nadměrné užívání alkoholu a virové infekce.
Také onemocnění žlučových cest nebo srdeční městnání může mít na rozvoj jaterní cirhózy vliv. Nemocní pak umírají na komplikace onemocněním způsobené, jako jsou krvácení jícnu, karcinomy jater, záněty a selhání ledvin.


Co je to Cirhóza jater? Význam slova, termín, Definice výrazu Cirhóza jater. Co znamená odborný pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Cirhóza jater je v sekci nemoce

Klíčová slova: slovo, popis, co znamená, odborný výraz, terminologie, co je to Cirhóza jater?, slovník, význam slova, lexikon, termín, informace, vysvětlení, terminus technicus, definice, synonymum, formulace, odborné názvosloví, pojem


Pojem Cirhóza jater je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cirhóza jater? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Jaterní cirhóza či cirhóza je chronické jaterní onemocnění, při kterém postupně dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater. Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém dochází k nekróze jater a následně ke zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbě jaterních buněk. Toto onemocnění není v České republice vzácné a stále ho přibývá. Cirhotici umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr, ženy ještě mnohem dříve. Mezi postižené patří nejčastěji sociálně slabší vrstvy obyvatelstva a naopak také dobře zajištěné ženy středního věku, u kterých se rozvíjí tzv. syndrom opuštěného hnízda po odchodu dětí z rodiny a všude dostupný alkohol má pomoci zvládat jejich depresivní ladění.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo Cirhóza jater ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cirhóza jater ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Cirhóza jater ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Cirhóza jater ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Cirhóza jater na Youtube

Zkusit najít slovo Cirhóza jater ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Cirhóza jater například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Cirhóza jater? resp. co vlastně znamená slovo Cirhóza jater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cirhóza jater, odpověď na dotaz co je to Cirhóza jater?. Víte např. kdo to je Tereza Martincová? Znáte a víte kdo je Loupežník? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie nemoce. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?