Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Cirhóza jater. Co znamená pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Co to je Cirhóza jater? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Cirhóza jater

Cirhóza jater znamená jaterní onemocnění, které je chronické a velmi rozšířené. Při cirhóze jater dochází k výrazným změnám tkáně a cévní soustavy jater. Důvodem pro vznik cirhózy jater bývá nejčastěji nadměrné užívání alkoholu a virové infekce.
Také onemocnění žlučových cest nebo srdeční městnání může mít na rozvoj jaterní cirhózy vliv. Nemocní pak umírají na komplikace onemocněním způsobené, jako jsou krvácení jícnu, karcinomy jater, záněty a selhání ledvin.


Co je to Cirhóza jater? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Cirhóza jater. Co znamená pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Cirhóza jater můžete samozřejmě sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Cirhóza jater je v sekci Nemoce

Klíčová slova: Nemoce, odborné názvosloví, význam pojmu, slovo, termín, přesný výraz, popis, názvosloví, terminus technicus, informace, definice, Nemoce, slovník, heslo, význam slova, co to je, pojem, formulace


Pojem Cirhóza jater je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cirhóza jater? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Jaterní cirhóza či cirhóza je chronické jaterní onemocnění, při kterém postupně dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater. Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém dochází k nekróze jater a následně ke zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbě jaterních buněk. Toto onemocnění není v České republice vzácné a stále ho přibývá. Cirhotici umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr, ženy ještě mnohem dříve. Mezi postižené patří nejčastěji sociálně slabší vrstvy obyvatelstva a naopak také dobře zajištěné ženy středního věku, u kterých se rozvíjí tzv. syndrom opuštěného hnízda po odchodu dětí z rodiny a všude dostupný alkohol má pomoci zvládat jejich depresivní ladění.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Cirhóza jater ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Cirhóza jater ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cirhóza jater ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Cirhóza jater ve Wikislovníku

Hledat heslo Cirhóza jater ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Cirhóza jater ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Cirhóza jater například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Cirhóza jater? resp. jaká je definice slova Cirhóza jater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cirhóza jater, odpověď na dotaz co je to Cirhóza jater?. Víte např. kdo to je Erik Meldik? Znáte a víte kdo je Štěpán Cháb? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Cirhóza jater i v jiných kategoriích (než Nemoce). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?