Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Cirhóza jater. Co znamená pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Co to je Cirhóza jater? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Cirhóza jater

Cirhóza jater znamená jaterní onemocnění, které je chronické a velmi rozšířené. Při cirhóze jater dochází k výrazným změnám tkáně a cévní soustavy jater. Důvodem pro vznik cirhózy jater bývá nejčastěji nadměrné užívání alkoholu a virové infekce.
Také onemocnění žlučových cest nebo srdeční městnání může mít na rozvoj jaterní cirhózy vliv. Nemocní pak umírají na komplikace onemocněním způsobené, jako jsou krvácení jícnu, karcinomy jater, záněty a selhání ledvin.


Co je to Cirhóza jater? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Cirhóza jater. Co znamená pojem Cirhóza jater z kategorie Nemoce?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cirhóza jater se nachází v kategorii Nemoce

Klíčová slova: slovník, terminologie, přesný význam, co je to Cirhóza jater?, Nemoce, význam, odborný výraz, termín, popis, wiki, lexikon, Cirhóza jater, definice pojmu, synonymum, terminus technicus, co znamená, význam slova, přesný výraz


Pojem Cirhóza jater je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Cirhóza jater?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jaterní cirhóza či cirhóza je chronické jaterní onemocnění, při kterém postupně dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater. Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém dochází k nekróze jater a následně ke zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbě jaterních buněk. Toto onemocnění není v České republice vzácné a stále ho přibývá. Cirhotici umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr, ženy ještě mnohem dříve. Mezi postižené patří nejčastěji sociálně slabší vrstvy obyvatelstva a naopak také dobře zajištěné ženy středního věku, u kterých se rozvíjí tzv. syndrom opuštěného hnízda po odchodu dětí z rodiny a všude dostupný alkohol má pomoci zvládat jejich depresivní ladění.

Více informací o slovu Cirhóza jater doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cirhóza jater ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Cirhóza jater ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Cirhóza jater ve Wikislovníku

Najít termín Cirhóza jater ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Cirhóza jater ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cirhóza jater ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Cirhóza jater například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Cirhóza jater? resp. jaká je definice termínu Cirhóza jater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cirhóza jater, odpověď na dotaz co je to Cirhóza jater?. Víte např. kdo to je Strýc? Znáte a víte kdo je Vypatlanec? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle různých oborů. Zkuste proto termín Cirhóza jater hledat i v jiných kategoriích (než Nemoce) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?