Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Co to je Jóga? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Jóga

Indická filosofie přinesla do povědomí světa různé podstatné věci, jedno z nich je i jóga. Nejstarší zmínky najdeme dávno před naším letopočtem. Podle filosofie jógy je podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. Pokud se s tím jogín ztotožní, čeká ho na konci cesty osvícení. Existují různé školy jógy, které k ztotožnění přistupují různě.


Co je to Jóga? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Jóga s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Jóga patří do kategorie Filozofie

Klíčová slova: význam, pojem, formulace, význam slova, wiki, slovník, terminologie, odborné názvosloví, co je to Jóga?, Filozofie, odborný výraz, slovo, informace, termín, vysvětlení, co znamená, přesný význam, přesný výraz


Pojem Jóga je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Jóga dozvíte následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jóga (v dévanágarí योग, v původním konkrétním významu znamená jho, nejbližší český překlad spojení) znamená obnovení spojení individuálního Já (Átman) s universálním Bytím (paramátman / Brahman (=Brahma)). Sanskrtský výraz jóga, odvozený od slovního kořenu judž, má mnoho různých významů, z nichž nejužívanější jsou: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l. Nejznámější zmínky o józe pocházejí z Bhagavadgíty (200 př. n. l.) a Pataňdžaliho jóga súter (300 až 200 př. n. l.). České čtenáře podrobně seznámil s filozofií a praxí různých druhů jógy Ing. Jiří Vacek v pátnactidílné řadě Nejvyšší jóga a mystika.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Jóga na Youtube

Zkusit najít výraz Jóga ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Jóga ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Jóga ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jóga na Google.cz

Zkusit najít termín Jóga ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jóga například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Jóga? resp. co znamená slovo Jóga? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jóga, odpověď na dotaz co je to Jóga?. Víte např. kdo to je Tomáš Petříček? Znáte a víte kdo je Barista? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Filozofie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?