Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Co to je Jóga? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Jóga?

Indická filosofie přinesla do povědomí světa různé podstatné věci, jedno z nich je i jóga. Nejstarší zmínky najdeme dávno před naším letopočtem. Podle filosofie jógy je podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. Pokud se s tím jogín ztotožní, čeká ho na konci cesty osvícení. Existují různé školy jógy, které k ztotožnění přistupují různě.


Co je to Jóga? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Jóga? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Jóga patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: heslo, synonymum, význam slova, přesný význam, popis, slovo, odborné názvosloví, co to je, terminologie, definice pojmu, terminus technicus, co znamená, Jóga, pojem, Filozofie, odborný výraz, informace, termín


Pojem Jóga je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Jóga? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Jóga (v dévanágarí योग, v původním konkrétním významu znamená jho, nejbližší český překlad spojení) znamená obnovení spojení individuálního Já (Átman) s universálním Bytím (paramátman / Brahman (=Brahma)). Sanskrtský výraz jóga, odvozený od slovního kořenu judž, má mnoho různých významů, z nichž nejužívanější jsou: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l. Nejznámější zmínky o józe pocházejí z Bhagavadgíty (200 př. n. l.) a Pataňdžaliho jóga súter (300 až 200 př. n. l.). České čtenáře podrobně seznámil s filozofií a praxí různých druhů jógy Ing. Jiří Vacek v pátnactidílné řadě Nejvyšší jóga a mystika.

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jóga ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Jóga ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Jóga ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Jóga ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Jóga ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Jóga ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Jóga například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Jóga? resp. co přesně znamená slovo Jóga? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jóga, odpověď na dotaz co je to Jóga?. Víte např. kdo to je Michal Krčmář? Znáte a víte kdo je Delegát? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Filozofie U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?