Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Co to je Jóga? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Jóga

Indická filosofie přinesla do povědomí světa různé podstatné věci, jedno z nich je i jóga. Nejstarší zmínky najdeme dávno před naším letopočtem. Podle filosofie jógy je podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. Pokud se s tím jogín ztotožní, čeká ho na konci cesty osvícení. Existují různé školy jógy, které k ztotožnění přistupují různě.


Co je to Jóga? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Jóga? Pak se o ní podělte s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Jóga je v kategorii Filozofie

Klíčová slova: definice pojmu, Jóga, odborný výraz, synonymum, termín, formulace, wiki, význam slova, informace, terminus technicus, přesný výraz, popis, názvosloví, význam pojmu, odborné názvosloví, pojem, slovo, heslo


Pojem Jóga je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Jóga? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jóga (v dévanágarí योग, v původním konkrétním významu znamená jho, nejbližší český překlad spojení) znamená obnovení spojení individuálního Já (Átman) s universálním Bytím (paramátman / Brahman (=Brahma)). Sanskrtský výraz jóga, odvozený od slovního kořenu judž, má mnoho různých významů, z nichž nejužívanější jsou: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l. Nejznámější zmínky o józe pocházejí z Bhagavadgíty (200 př. n. l.) a Pataňdžaliho jóga súter (300 až 200 př. n. l.). České čtenáře podrobně seznámil s filozofií a praxí různých druhů jógy Ing. Jiří Vacek v pátnactidílné řadě Nejvyšší jóga a mystika.

Další možné informační zdroje

Vyhledat pojem Jóga ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jóga ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Jóga ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Jóga ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jóga ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Jóga na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jóga například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Jóga? resp. co přesně označuje termín Jóga? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jóga, odpověď na dotaz co je to Jóga?. Víte např. kdo to je Simone de Beauvoir? Znáte a víte kdo je Delegát? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Jóga v jiné sekci než Filozofie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?