Co je to?
Odborný výraz, definice slova Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Co je to Jóga? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Jóga

Indická filosofie přinesla do povědomí světa různé podstatné věci, jedno z nich je i jóga. Nejstarší zmínky najdeme dávno před naším letopočtem. Podle filosofie jógy je podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. Pokud se s tím jogín ztotožní, čeká ho na konci cesty osvícení. Existují různé školy jógy, které k ztotožnění přistupují různě.


Co je to Jóga? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Jóga. Co znamená pojem Jóga z kategorie Filozofie?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Jóga můžete samozřejmě sdílet s dalšími osobami na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Jóga je v sekci filozofie

Klíčová slova: termín, vysvětlení, přesný výraz, význam slova, formulace, význam, Jóga, definice, názvosloví, lexikon, význam pojmu, definice pojmu, heslo, filozofie, informace, wiki, slovo, přesný význam


Pojem Jóga je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Jóga?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Jóga (v dévanágarí योग, v původním konkrétním významu znamená jho, nejbližší český překlad spojení) znamená obnovení spojení individuálního Já (Átman) s universálním Bytím (paramátman / Brahman (=Brahma)). Sanskrtský výraz jóga, odvozený od slovního kořenu judž, má mnoho různých významů, z nichž nejužívanější jsou: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l. Nejznámější zmínky o józe pocházejí z Bhagavadgíty (200 př. n. l.) a Pataňdžaliho jóga súter (300 až 200 př. n. l.). České čtenáře podrobně seznámil s filozofií a praxí různých druhů jógy Ing. Jiří Vacek v pátnactidílné řadě Nejvyšší jóga a mystika.

Pro více informací o heslu Jóga zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít slovo Jóga ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Jóga ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Jóga ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jóga ve Wikizdrojích

Hledat termín Jóga na Google.cz

Hledat frázi Jóga ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jóga například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Jóga? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Jóga? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jóga, odpověď na dotaz co je to Jóga?. Víte např. kdo to je Jan Holík? Znáte a víte kdo je Kašér? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci filozofie. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?