Co je to?
Definice odborného termínu, slova Adheze. Co znamená pojem Adheze z kategorie Fyzika?

Co je to Adheze? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Adheze

Adheze, jinak také přilnavost, je označení pro schopnost materiálu, zvláště pak více různých materiálů, přilnout k sobě. Odborníci tuto schopnost definují jako přenos tečných sil při styku dvou povrchů, při němž není viditelný žádný pohyb. Chemici se na adhezi dívají jako na přilnavou sílu, přitažlivé mezimolekulární síly, které vznikají na styčných plochách v pórech nebo nerovnostech materiálů. Ty bývají označovány také jako Van der Waalsovy síly. Jde o síly, které vznikají jako důsledek vzniku okamžitého elektrického dipólu. Působí mezi nepolárními molekulami a jsou velice slabé. Opakem adheze je koheze.
Adheze může být mechanická, chemická, disperzní, elektrostatická nebo difuzní. Využití adheze je široké, uplatňuje se například v dopravě, kde je základem tažné a brzdné síly. Jako pohon slouží také v průmyslu. Je založena na tření, valivém odporu a spinu. Uplatňuje se například u lokomotiv na železnici, při obrábění a při nespočtu dalších činností.


Co je to Adheze? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Adheze. Co znamená pojem Adheze z kategorie Fyzika?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Adheze? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Adheze je v kategorii fyzika

Klíčová slova: informace, názvosloví, význam, lexikon, význam slova, co je to Adheze?, fyzika, formulace, význam pojmu, definice, vysvětlení, wiki, slovník, terminus technicus, co to je, pojem, odborné názvosloví, synonymum


Pojem Adheze je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Adheze doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Adheze ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Adheze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Adheze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Adheze na Youtube

Zkusit najít pojem Adheze ve Wikislovníku

Hledat heslo Adheze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Adheze například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Právě jste zjistili jaká je definice slova Adheze? resp. co se přesně ukrývá za slovem Adheze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Adheze, odpověď na dotaz co je to Adheze?. Víte např. kdo to je Gisele Bündchen? Znáte a víte kdo je Jana Zwyrtek Hamplová? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto hledat termín Adheze hledat i v jiných kategoriích (než fyzika). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.