Co je to?
Definice výrazu Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Co je Artyčok?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Artyčok?

Pod slovem artyčok se ukrývá teplomilná trvalka s lodyhou, která přesahuje klidně i jeden metr. Přízemní listy rostou v růžici a jsou velké, šťavnaté a široce vejčité. Plod se označuje jako nažka. Lépe se mu daří v teplejších oblastech, v nichž se dá pěstovat vinná réva. Artyčok nesnese mrazy pod mínus deset stupňů Celsia.
Byliny pochází ze Středomoří, kde se pěstuje a využívá jako zelenina. Půda, kde se artyčoky pěstují, musí být bohatá na živiny, dostatečně vlhká a hluboce propracovaná. Kromě zeleniny se dá artyčok využít i k výrobě čaje či jako léčivé bylinky na játra a žlučník.


Co je to Artyčok? Význam slova, termín, Definice výrazu Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Artyčok? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Artyčok je v sekci jídlo

Klíčová slova: slovo, formulace, význam pojmu, wiki, lexikon, popis, co to je, terminologie, synonymum, slovník, přesný výraz, informace, přesný význam, pojem, jídlo, co znamená, odborné názvosloví, Artyčok


Pojem Artyčok je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Artyčok? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Artyčok (Cynara) je rod teplomilných víceletých rostlin, který svým vzhledem připomínají bodlák, s nímž je příbuzný. Jeho ušlechtilý druh artyčok kardový (Cynara cardunculus var. scolymus) se pěstuje jako potravina.
Artyčok patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Obrázek artyčoku

Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay
Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay


Jiné zdroje informací o pojmu Artyčok

Vyhledat slovo Artyčok ve fulltextu vyhledávače Info.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Artyčok ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Artyčok ve Wikislovníku

Najít heslo Artyčok ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Artyčok ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Artyčok ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Artyčok například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Artyčok? resp. co je to Artyčok? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Artyčok, odpověď na dotaz co je to Artyčok?. Víte např. kdo to je Phil Esposito? Znáte a víte kdo je Geolog? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání odborného pojmu Artyčok i v jiné kategorii než je sekce jídlo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, mrkve, artyčok, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.