Co je to?
Výraz, termín, definice slova Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Co je to Artyčok? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Artyčok

Pod slovem artyčok se ukrývá teplomilná trvalka s lodyhou, která přesahuje klidně i jeden metr. Přízemní listy rostou v růžici a jsou velké, šťavnaté a široce vejčité. Plod se označuje jako nažka. Lépe se mu daří v teplejších oblastech, v nichž se dá pěstovat vinná réva. Artyčok nesnese mrazy pod mínus deset stupňů Celsia.
Byliny pochází ze Středomoří, kde se pěstuje a využívá jako zelenina. Půda, kde se artyčoky pěstují, musí být bohatá na živiny, dostatečně vlhká a hluboce propracovaná. Kromě zeleniny se dá artyčok využít i k výrobě čaje či jako léčivé bylinky na játra a žlučník.


Co je to Artyčok? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Artyčok se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: wiki, pojem, synonymum, odborný výraz, terminus technicus, jídlo, přesný význam, definice pojmu, co je to Artyčok?, formulace, lexikon, vysvětlení, jídlo, slovo, popis, Artyčok, co to je, heslo


Pojem Artyčok je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Artyčok? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Artyčok (Cynara) je rod teplomilných víceletých rostlin, který svým vzhledem připomínají bodlák, s nímž je příbuzný. Jeho ušlechtilý druh artyčok kardový (Cynara cardunculus var. scolymus) se pěstuje jako potravina.
Artyčok patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Obrázek artyčoku

Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay
Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Hledat heslo Artyčok ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Artyčok na Google.cz

Najít heslo Artyčok ve Wikislovníku

Najít pojem Artyčok ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Artyčok ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Artyčok ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Artyčok například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní už nejspíš víte co to je Artyčok? resp. co znamená výraz Artyčok? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Artyčok, odpověď na dotaz co je to Artyčok?. Víte např. kdo to je Celiatik? Znáte a víte kdo je Teenager? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci jídlo Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.