Co je to?
Definice výrazu Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Co to je Artyčok? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Artyčok?

Pod slovem artyčok se ukrývá teplomilná trvalka s lodyhou, která přesahuje klidně i jeden metr. Přízemní listy rostou v růžici a jsou velké, šťavnaté a široce vejčité. Plod se označuje jako nažka. Lépe se mu daří v teplejších oblastech, v nichž se dá pěstovat vinná réva. Artyčok nesnese mrazy pod mínus deset stupňů Celsia.
Byliny pochází ze Středomoří, kde se pěstuje a využívá jako zelenina. Půda, kde se artyčoky pěstují, musí být bohatá na živiny, dostatečně vlhká a hluboce propracovaná. Kromě zeleniny se dá artyčok využít i k výrobě čaje či jako léčivé bylinky na játra a žlučník.


Co je to Artyčok? Význam slova, termín, Definice výrazu Artyčok. Co znamená odborný pojem Artyčok z kategorie Jídlo?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici slova Artyčok můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Artyčok je v kategorii jídlo

Klíčová slova: lexikon, synonymum, termín, wiki, co to je, informace, definice, jídlo, vysvětlení, odborné názvosloví, heslo, popis, co znamená, pojem, význam pojmu, jídlo, slovo, názvosloví


Pojem Artyčok je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Artyčok? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Artyčok (Cynara) je rod teplomilných víceletých rostlin, který svým vzhledem připomínají bodlák, s nímž je příbuzný. Jeho ušlechtilý druh artyčok kardový (Cynara cardunculus var. scolymus) se pěstuje jako potravina.
Artyčok patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Obrázek artyčoku

Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay
Artyčok, léčivo na játra a žlučník. Autor: Susanne Jutzeler, zdroj: Pixabay


Další informace o pojmu Artyčok hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít výraz Artyčok na Google.cz

Hledat pojem Artyčok ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Artyčok ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Artyčok ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Artyčok ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Artyčok ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Artyčok například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už víte co znamená slovo Artyčok? resp. co je to Artyčok? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Artyčok, odpověď na dotaz co je to Artyčok?. Víte např. kdo to je Šochet? Znáte a víte kdo je Dermatolog? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Artyčok i v jiné kategorii než v jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.