Co je to?
Odborný výraz, definice slova Presbyopie. Co znamená pojem Presbyopie z kategorie Lékařství?

Co je Presbyopie?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Presbyopie

Presbyopie, jinak také stářím způsobená dalekozrakost, je stav zraku, který postihuje většinu lidí v průběhu stárnutí. Jedná se o přirozený proces, který ovlivňuje schopnost oka zaostřit na blízké předměty. Presbyopie obvykle začíná kolem věku 40 let a postupuje s věkem. Presbyopie vzniká kvůli postupné ztrátě pružnosti oční čočky a oslabení svalů ovládajících čočku. Oční čočka má schopnost změnit svůj tvar a tím zaostřit na různě vzdálené objekty. U mladých lidí je čočka schopná se dostatečně zploštit pro zaostření na blízké objekty a zaujmout kulovitý tvar pro zaostření na daleké objekty. S věkem však čočka ztrácí tuto pružnost a zaostřit na blízké objekty se stává obtížnější.
Mezi hlavní příznaky presbyopie patří obtíže při čtení. Jde o potíže s čtením textu nablízko, například knih, novin, nebo textů v mobilních telefonech. Text může být rozmazaný nebo nezřetelný. K dalším znakům patří potřeba většího odstupu, kdy lidé trpící presbyopií začnou držet blízké objekty, jako například noviny, na větší vzdálenost od očí, aby je mohli lépe zaostřit. Více unavené jsou také oči, při zaostření na blízké předměty jsou oči unavené, podrážděné nebo bolestivé.
Presbyopie může také vést k potřebě většího množství světla při čtení nebo práci nablízko. Tento stav není způsoben žádným onemocněním nebo vnějšími faktory, je to přirozený proces stárnutí očí. K léčbě presbyopie je možno použít brýle nebo kontaktní čočky s čočkami s bifokálními, trifokálními nebo progresivními dioptriemi. Tyto čočky umožňují korekci vidění na blízko a na dálku ve stejném brýlovém či kontaktním skle. Další možností je refrakční chirurgie, jako je laserová korekce čočky nebo chirurgie čočky.


Co je to Presbyopie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Presbyopie. Co znamená pojem Presbyopie z kategorie Lékařství?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Presbyopie se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: co to je, formulace, slovo, Presbyopie, co znamená, pojem, lékařství, informace, význam, lékařství, odborný výraz, popis, definice pojmu, terminologie, lexikon, synonymum, wiki, termín


Pojem Presbyopie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Presbyopie hledejte v níže uvedených zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Presbyopie ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Presbyopie ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Presbyopie ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Presbyopie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Presbyopie na Youtube

Zkusit najít Presbyopie ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Presbyopie například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Presbyopie? resp. jaká je definice slova Presbyopie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Presbyopie, odpověď na dotaz co je to Presbyopie?. Víte např. kdo to je Saruman? Znáte a víte kdo je Jana Nagyová? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Plato s nástroji, presbyopie, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.