Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dvanácterník. Co znamená pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Co je Dvanácterník?

Co znamená pojem, definice termínu Dvanácterník?

Dvanácterník, správně dvanáctník, je začátek tenkého střeva, který navazuje na žaludek. Je stočený ve tvaru podkovy a dlouhý 20–28 cm, s průměrem od 3,5 do 4,5 cm. Ústí do něj také vývody dalších orgánů, slinivky břišní nebo žlučníku z jater. Volný je pouze jeho začátek, zbytek je přirostlý k zadní stěně břišní.
Dvanácterník je krytý pobřišnicí. Vstřebávají se v něm důležité látky, šťávy v něm neutralizují kyselý obsah a tvoří se zde hormony.


Co je to Dvanácterník? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dvanácterník. Co znamená pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Dvanácterník s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Dvanácterník se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: přesný význam, lexikon, názvosloví, synonymum, slovo, lékařství, pojem, definice pojmu, slovník, vysvětlení, definice, lékařství, co znamená, Dvanácterník, význam slova, popis, přesný výraz, význam pojmu


Pojem Dvanácterník je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dvanácterník? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Dvanáctník (latinsky: duodenum, zastarale a hovorově: dvanácterník) je podkovovitě stočená počáteční část tenkého střeva (intestinum tenue) navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj rovněž ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. Délka dvanáctníku je mezi 20 a 28 cm a jeho průměr činí 3,5 až 4,5 cm. S výjimkou svého začátku je dvanáctník srostlý se zadní stěnou břišní a druhotně krytý nástěnnou pobřišnicí (peritoneum). Zánět dvanáctníku se označuje jako duodenitis, při zánětu bulbu duodena příp. bulbitis.

Další zdroje informací o slovu Dvanácterník

Zkusit najít frázi Dvanácterník ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat heslo Dvanácterník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Dvanácterník na Google.cz

Hledat videa s názvem Dvanácterník na Youtube

Hledat slovo Dvanácterník ve Wikizdrojích

Najít heslo Dvanácterník ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dvanácterník například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit jaká je definice termínu Dvanácterník? resp. co se přesně ukrývá za slovem Dvanácterník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dvanácterník, odpověď na dotaz co je to Dvanácterník?. Víte např. kdo to je Karolína Kurková? Znáte a víte kdo je Hanka Kynychová? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, transfuze, dvanácterník, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.