Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dvanácterník. Co znamená odborný pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Co je to Dvanácterník? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dvanácterník

Dvanácterník, správně dvanáctník, je začátek tenkého střeva, který navazuje na žaludek. Je stočený ve tvaru podkovy a dlouhý 20–28 cm, s průměrem od 3,5 do 4,5 cm. Ústí do něj také vývody dalších orgánů, slinivky břišní nebo žlučníku z jater. Volný je pouze jeho začátek, zbytek je přirostlý k zadní stěně břišní.
Dvanácterník je krytý pobřišnicí. Vstřebávají se v něm důležité látky, šťávy v něm neutralizují kyselý obsah a tvoří se zde hormony.


Co je to Dvanácterník? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dvanácterník. Co znamená odborný pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Dvanácterník s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Dvanácterník se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: přesný význam, přesný výraz, pojem, názvosloví, formulace, co to je, co znamená, odborné názvosloví, lékařství, informace, vysvětlení, slovo, lexikon, wiki, definice pojmu, co je to Dvanácterník?, popis, terminologie


Pojem Dvanácterník je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dvanácterník? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dvanáctník (latinsky: duodenum, zastarale a hovorově: dvanácterník) je podkovovitě stočená počáteční část tenkého střeva (intestinum tenue) navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj rovněž ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. Délka dvanáctníku je mezi 20 a 28 cm a jeho průměr činí 3,5 až 4,5 cm. S výjimkou svého začátku je dvanáctník srostlý se zadní stěnou břišní a druhotně krytý nástěnnou pobřišnicí (peritoneum). Zánět dvanáctníku se označuje jako duodenitis, při zánětu bulbu duodena příp. bulbitis.

Další zdroje informací o slovu Dvanácterník

Najít pojem Dvanácterník ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Dvanácterník ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Dvanácterník ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dvanácterník ve Wikimedia Commons

Najít výraz Dvanácterník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Dvanácterník ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dvanácterník například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Dvanácterník? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dvanácterník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dvanácterník, odpověď na dotaz co je to Dvanácterník?. Víte např. kdo to je Epikúros? Znáte a víte kdo je Přemysl Otakar I? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.