Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dvanácterník. Co znamená slovo Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Co je Dvanácterník? Definice pojmu

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Dvanácterník?

Dvanácterník, správně dvanáctník, je začátek tenkého střeva, který navazuje na žaludek. Je stočený ve tvaru podkovy a dlouhý 20–28 cm, s průměrem od 3,5 do 4,5 cm. Ústí do něj také vývody dalších orgánů, slinivky břišní nebo žlučníku z jater. Volný je pouze jeho začátek, zbytek je přirostlý k zadní stěně břišní.
Dvanácterník je krytý pobřišnicí. Vstřebávají se v něm důležité látky, šťávy v něm neutralizují kyselý obsah a tvoří se zde hormony.


Co je to Dvanácterník? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dvanácterník. Co znamená slovo Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento text (Dvanácterník) můžete sdílet s kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Dvanácterník patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: význam, lexikon, pojem, co to je, vysvětlení, slovník, co je to Dvanácterník?, terminologie, názvosloví, definice, formulace, přesný výraz, co znamená, odborné názvosloví, přesný význam, význam slova, termín, Dvanácterník


Pojem Dvanácterník je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Dvanácterník?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dvanáctník (latinsky: duodenum, zastarale a hovorově: dvanácterník) je podkovovitě stočená počáteční část tenkého střeva (intestinum tenue) navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj rovněž ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. Délka dvanáctníku je mezi 20 a 28 cm a jeho průměr činí 3,5 až 4,5 cm. S výjimkou svého začátku je dvanáctník srostlý se zadní stěnou břišní a druhotně krytý nástěnnou pobřišnicí (peritoneum). Zánět dvanáctníku se označuje jako duodenitis, při zánětu bulbu duodena příp. bulbitis.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít Dvanácterník ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Dvanácterník ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Dvanácterník ve Wikislovníku

Hledat frázi Dvanácterník ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Dvanácterník na Youtube

Najít výraz Dvanácterník ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Dvanácterník například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste zjistili co znamená Dvanácterník? resp. co to je Dvanácterník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dvanácterník, odpověď na dotaz co je to Dvanácterník?. Víte např. kdo to je Brad Paisley? Znáte a víte kdo je Eva Machourková? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.