Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dvanácterník. Co znamená pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Co je to Dvanácterník? Význam slova

Co znamená termín Dvanácterník? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Dvanácterník, správně dvanáctník, je začátek tenkého střeva, který navazuje na žaludek. Je stočený ve tvaru podkovy a dlouhý 20–28 cm, s průměrem od 3,5 do 4,5 cm. Ústí do něj také vývody dalších orgánů, slinivky břišní nebo žlučníku z jater. Volný je pouze jeho začátek, zbytek je přirostlý k zadní stěně břišní.
Dvanácterník je krytý pobřišnicí. Vstřebávají se v něm důležité látky, šťávy v něm neutralizují kyselý obsah a tvoří se zde hormony.


Co je to Dvanácterník? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dvanácterník. Co znamená pojem Dvanácterník z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Dvanácterník? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Dvanácterník je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: význam, terminus technicus, přesný výraz, slovník, význam pojmu, definice pojmu, wiki, přesný význam, lexikon, synonymum, termín, Lékařství, heslo, terminologie, odborné názvosloví, co je to Dvanácterník?, informace, význam slova


Pojem Dvanácterník je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Dvanácterník?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dvanáctník (latinsky: duodenum, zastarale a hovorově: dvanácterník) je podkovovitě stočená počáteční část tenkého střeva (intestinum tenue) navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj rovněž ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. Délka dvanáctníku je mezi 20 a 28 cm a jeho průměr činí 3,5 až 4,5 cm. S výjimkou svého začátku je dvanáctník srostlý se zadní stěnou břišní a druhotně krytý nástěnnou pobřišnicí (peritoneum). Zánět dvanáctníku se označuje jako duodenitis, při zánětu bulbu duodena příp. bulbitis.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít heslo Dvanácterník ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dvanácterník ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Dvanácterník ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Dvanácterník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Dvanácterník ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Dvanácterník na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dvanácterník například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Dvanácterník? resp. co přesně znamená slovo Dvanácterník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dvanácterník, odpověď na dotaz co je to Dvanácterník?. Víte např. kdo to je Babák? Znáte a víte kdo je Zvukař? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dvanácterník v jiné sekci než Lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.