Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Manýrismus. Co znamená pojem Manýrismus z kategorie Kultura?

Co je Manýrismus?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Manýrismus

Manýrismus je název uměleckého směru, který se objevil v první polovině 16. století a až do konce století byl hlavním uměleckým směrem ve Španělsku, Itálii a ve Francii. Jeho střediskem byla města Řím, Mantova a Florencie. Autoři vycházeli z principů vrcholné renesance, ty pak ve své tvorbě dále rozvíjeli. Pojmenování získal tento směr až na začátku 20. století, kdy se ho historici pokoušeli odlišit od samotné renesance. Použili italský výraz maniera, kterým se označuje přehnaný způsob jednání a chování, tedy manýry.
Manýrismus se prosadil především ve výtvarném umění, v malířství, dekorativním umění, architektuře i v sochařství. Někteří kritici považují manýrismus za úpadkový směr, protože narušuje do té doby platný ideál krásy vytvořený ve vrcholné renesanci a prosazuje individuální styl jednotlivých tvůrců. Ti zastávali ve společnosti významné postavení a byli přáteli mnoha šlechticů. Manýristy byli někteří z žáků představitelů renesančního umění, například žáci Rafaela. Typické byly deformace postav, protáhlé i svalnaté postavy, které měly dodat obrazům životnost. K dalším znakům patří přehnané pózy, nepřirozené využití a tvrdost světla a barev.

Co je to Manýrismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Manýrismus. Co znamená pojem Manýrismus z kategorie Kultura?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Manýrismus? Potom se o definici podělte s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Manýrismus se nachází v kategorii kultura

Klíčová slova: co to je, terminus technicus, přesný výraz, informace, vysvětlení, kultura, terminologie, odborné názvosloví, význam pojmu, kultura, formulace, přesný význam, význam, význam slova, lexikon, slovo, popis, termín


Pojem Manýrismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Manýrismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pojem manýrismus má v umění dvojí význam. Častěji je používán v užším smyslu, kdy označuje přechodovou fázi mezi vrcholnou renesancí a barokem.
V širším slova smyslu je principem umělecké tvorby, v protikladu ke klasicismu, či tvorba založená na „manýře“, tj. určitém specifickém uměleckém prostředku.
Název manýrismus je odvozen z italského slova maniera – styl, způsob. Pojem zavedl v 16. století Giorgio Vasari; charakterizoval jím pozdní tvorbu Michelangelovu, která se odchylovala od klasických představ o harmonii.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat heslo Manýrismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Manýrismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Manýrismus ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Manýrismus ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Manýrismus ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Manýrismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Manýrismus například v Google obrázcích, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Manýrismus? resp. co se skrývá pod slovem Manýrismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Manýrismus, odpověď na dotaz co je to Manýrismus?. Víte např. kdo to je Sokolník? Znáte a víte kdo je Marie Tomsová? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledat odborný výraz Manýrismus i v jiné sekci než je kategorie kultura. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, svitek filmu, manýrismus, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.