Co je to?
Odborný výraz, definice slova Manýrismus. Co znamená pojem Manýrismus z kategorie Kultura?

Co je Manýrismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Manýrismus

Manýrismus je název uměleckého směru, který se objevil v první polovině 16. století a až do konce století byl hlavním uměleckým směrem ve Španělsku, Itálii a ve Francii. Jeho střediskem byla města Řím, Mantova a Florencie. Autoři vycházeli z principů vrcholné renesance, ty pak ve své tvorbě dále rozvíjeli. Pojmenování získal tento směr až na začátku 20. století, kdy se ho historici pokoušeli odlišit od samotné renesance. Použili italský výraz maniera, kterým se označuje přehnaný způsob jednání a chování, tedy manýry.
Manýrismus se prosadil především ve výtvarném umění, v malířství, dekorativním umění, architektuře i v sochařství. Někteří kritici považují manýrismus za úpadkový směr, protože narušuje do té doby platný ideál krásy vytvořený ve vrcholné renesanci a prosazuje individuální styl jednotlivých tvůrců. Ti zastávali ve společnosti významné postavení a byli přáteli mnoha šlechticů. Manýristy byli někteří z žáků představitelů renesančního umění, například žáci Rafaela. Typické byly deformace postav, protáhlé i svalnaté postavy, které měly dodat obrazům životnost. K dalším znakům patří přehnané pózy, nepřirozené využití a tvrdost světla a barev.

Co je to Manýrismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Manýrismus. Co znamená pojem Manýrismus z kategorie Kultura?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s dalšími lidmi na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Manýrismus se nachází v sekci kultura

Klíčová slova: Manýrismus, heslo, přesný význam, co je to Manýrismus?, přesný výraz, informace, terminologie, terminus technicus, definice pojmu, kultura, kultura, co znamená, názvosloví, vysvětlení, odborné názvosloví, popis, co to je, význam slova


Pojem Manýrismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Manýrismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pojem manýrismus má v umění dvojí význam. Častěji je používán v užším smyslu, kdy označuje přechodovou fázi mezi vrcholnou renesancí a barokem.
V širším slova smyslu je principem umělecké tvorby, v protikladu ke klasicismu, či tvorba založená na „manýře“, tj. určitém specifickém uměleckém prostředku.
Název manýrismus je odvozen z italského slova maniera – styl, způsob. Pojem zavedl v 16. století Giorgio Vasari; charakterizoval jím pozdní tvorbu Michelangelovu, která se odchylovala od klasických představ o harmonii.

Více informací o pojmu Manýrismus lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Manýrismus ve Wikimedia Commons

Najít výraz Manýrismus na Google.cz

Hledat frázi Manýrismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Manýrismus ve Wikizdrojích

Hledat termín Manýrismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Manýrismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Manýrismus například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Manýrismus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Manýrismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Manýrismus, odpověď na dotaz co je to Manýrismus?. Víte např. kdo to je Meryl Streep? Znáte a víte kdo je Olaf Scholz? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Manýrismus i v jiných kategoriích (než kultura). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.