Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Kružba. Co znamená pojem Kružba z kategorie Stavebnictví?

Co to je Kružba? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Kružba?

Kružba je typickým stavebním znakem pro gotiku a renesanci severu. Jde o souměrný prvek, který se nachází v obloucích oken, zábradlí, arkád a dalších.
Je založena na kruhových obloucích nebo paprskových kolech. Kružba byla tvořena pomocí kružidla, členila okenní plochu nebo oživovala stěny. Často se používala barevná skla. Později se kružby používaly i na oltářích, lavicích a kazatelnách nebo ve štítech městských domů.


Co je to Kružba? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Kružba. Co znamená pojem Kružba z kategorie Stavebnictví?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kružba je v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: Kružba, slovo, terminus technicus, význam, Stavebnictví, co znamená, názvosloví, wiki, pojem, význam slova, terminologie, přesný výraz, informace, synonymum, co to je, slovník, definice, vysvětlení


Pojem Kružba je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Kružba?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kružba je pro gotiku (a také sakrální stavby severské renesance) charakteristický souměrný architektonický prvek, vyplňující oblouky oken, arkád, zábradlí a tympanonů.
První pravou kružbu nalezneme v chórové kapli katedrály v Remeši z 13. století, kde byla použita šestilaločná kružba.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kružba ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Kružba na Youtube

Najít slovo Kružba ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Kružba ve Wikislovníku

Hledat heslo Kružba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kružba ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kružba například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Kružba? resp. co se skrývá pod slovem Kružba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kružba, odpověď na dotaz co je to Kružba?. Víte např. kdo to je Pantáta? Znáte a víte kdo je Záchranář? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Stavebnictví. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.