Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Kružba. Co znamená pojem Kružba z kategorie Stavebnictví?

Co to je Kružba? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kružba?

Kružba je typickým stavebním znakem pro gotiku a renesanci severu. Jde o souměrný prvek, který se nachází v obloucích oken, zábradlí, arkád a dalších.
Je založena na kruhových obloucích nebo paprskových kolech. Kružba byla tvořena pomocí kružidla, členila okenní plochu nebo oživovala stěny. Často se používala barevná skla. Později se kružby používaly i na oltářích, lavicích a kazatelnách nebo ve štítech městských domů.


Co je to Kružba? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Kružba. Co znamená pojem Kružba z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Kružba? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kružba je v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: význam, názvosloví, Stavebnictví, wiki, pojem, informace, definice, terminus technicus, co znamená, lexikon, formulace, slovník, Kružba, terminologie, co to je, přesný význam, synonymum, definice pojmu


Pojem Kružba je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kružba? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kružba je pro gotiku (a také sakrální stavby severské renesance) charakteristický souměrný architektonický prvek, vyplňující oblouky oken, arkád, zábradlí a tympanonů.
První pravou kružbu nalezneme v chórové kapli katedrály v Remeši z 13. století, kde byla použita šestilaločná kružba.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít heslo Kružba ve Wikizdrojích

Hledat výraz Kružba ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kružba ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Kružba na Youtube

Zkusit najít slovo Kružba ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kružba ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kružba například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Kružba? resp. jaký je význam slova Kružba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kružba, odpověď na dotaz co je to Kružba?. Víte např. kdo to je Filumenista? Znáte a víte kdo je Koordinátor? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.