Co je to?
Definice výrazu, termínu Parlament. Co znamená odborný pojem Parlament z kategorie Politika?

Co je to Parlament? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Parlament?

Parlament je zákonodárný sbor volených zástupců lidu. Nejčastěji se s ním setkáme ve státech s demokratickým státním zřízením. Parlament může mít jednu nebo dvě části, může být jednokomorový nebo dvoukomorový. Parlament České republiky je dvoukomorový, tvořený Poslaneckou sněmovnou (dolní komora) a Senátem (horní komora). Příkladem jednokomorového parlamentu je Národní rada Slovenské republiky.


Co je to Parlament? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Parlament. Co znamená odborný pojem Parlament z kategorie Politika?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Parlament je v kategorii Politika

Klíčová slova: slovo, definice, přesný výraz, popis, slovník, význam slova, co to je, formulace, odborné názvosloví, definice pojmu, význam pojmu, co je to Parlament?, význam, synonymum, pojem, lexikon, terminologie, odborný výraz


Pojem Parlament je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Parlament? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Parlament je zákonodárný sbor volených či nevolených zástupců příslušné administrativní územní jednotky, ať už je to stát, svazek států, nebo spolková země státu. Původní význam tohoto slova ve francouzštině je mluvení, rozprávka, rozhovor (parler je francouzsky mluvit). Význam zastupitelský sbor parlament dostal až v anglickém prostředí.
Jeho moc a vliv se odvíjí od politického uspořádání či režimu, v demokraciích má zákonodárnou moc, může mít důležitou roli při tvorbě nebo rozpuštění vlády, má vyšetřovací a intervenční právo. Může však mít pouze formální, poradní funkci. Parlament rozhoduje v hlasování, pro některá (důležitá) usnesení nestačí prostá nadpoloviční většina, ale většina kvalifikovaná.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít heslo Parlament ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Parlament ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Parlament ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Parlament ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Parlament na Youtube

Vyhledat termín Parlament ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Parlament například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Parlament? resp. co to je Parlament? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Parlament, odpověď na dotaz co je to Parlament?. Víte např. kdo to je Šéfredaktor? Znáte a víte kdo je Ďábel? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Politika U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.