Co je Psychoterapie?
Co znamená pojem, definice termínu Psychoterapie?
Psychoterapie je název pro druh odborné pomoci lidem, kteří se nacházejí v obtížných životních situacích. Využívají se k tomu psychologické prostředky (stejné jako při léčbě duševních poruch), na které se psychoterapie také zaměřuje. Psychoterapeut vůči klientovi funguje nejen jako poradce, ale také jako průvodce náročnými životními situacemi. Učí klienta uvědomění si vlastních potřeb, zaujímání správného postoje jak k sobě, tak ke svému okolí, Klient si osvojuje potřebné dovednosti a je schopen dělat důležitá rozhodnutí.
Psychoterapeut vytváří bezpečné prostředí, ve kterém s klientem komunikuje a provází ho. Dává mu k dispozici své odborné schopnosti, ale o směřování terapie rozhoduje společně s klientem. Nepoužívá medikamenty, ale k léčení mu stačí slova. Klient zažívá určité situace a společně nacházejí řešení. Porozumí příčině potíží a umí s nimi zacházet. Učí se lépe vyjadřovat pocity a komunikovat. Psychoterapie se sice využívá i při léčbě duševních poruch, ale její význam je širší, používá se i pro osobní růst.
Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz
Co znamená pojem Psychoterapie? Výraz, definice slova z Wikipedie
(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.
Psychoterapie je záměrné a cílené používání psychoterapeutických prostředků kvalifikovaným odborníkem – psychoterapeutem v souladu s vědeckými poznatky.
Historicky je psychoterapie (léčba slovem) jednou ze tří základních léčebných metod. Dalšími jsou chirurgie (léčba nožem) a farmakoterapie (léčba bylinou). V současnosti je psychoterapie jednou z pomáhajících profesí, která se (vedle medicíny, psychologie, léčitelství a dalších) uplatňuje v oblasti péče o zdraví. V České republice upravuje péči o zdraví nový občanský zákoník. Psychoterapie směřuje k dosažení, obnovení, rozvoji či udržení kvality života klientů tak, aby mohli žít život subjektivně spokojený, a to především v aspektech osobních, zdravotních, sociálních a pracovních. Cílem psychoterapie je dosažení optimálního rozvoje osobnosti a odstranění resp. zmírnění psychického či fyzického utrpení jedince.
Psychoterapie obvykle probíhá mezi psychoterapeutem a jeho klientem (individuální psychoterapie), klienty z jedné rodiny (rodinná terapie) nebo z nejbližšího společenského okolí, případně skupinou klientů (skupinová psychoterapie). Mluví o svých tématech ve snaze dostat se k jejich hlubším souvislostem, lépe je pochopit, přijmout a někdy i nalézt vhodná vysvětlení nebo řešení.
Linky na jiné informační zdroje
Hledat videa s názvem Psychoterapie na Youtube
Hledat termín Psychoterapie na Google.cz
Najít slovo Psychoterapie ve vyhledávači Yandex
Chraňte své soukromí a hledejte slovo Psychoterapie ve vyhledávači DuckDuckGo
Vyhledat pojem Psychoterapie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Vyhledat termín Psychoterapie ve fulltextu Seznam.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Psychoterapie například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů
Právě jste zjistili co je to Psychoterapie? resp. co přesně označuje termín Psychoterapie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Psychoterapie, odpověď na dotaz co je to Psychoterapie?. Víte např. kdo to je Marvin Gaye? Znáte a víte kdo je Ivan Ženatý? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Psychoterapie hledat i v jiných kategoriích (než psychologie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.
Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.
Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?